Európska komisia v nadväznosti na zrušené prezidentské voľby v Rumunsku začala vyšetrovanie TikToku. Chce zistiť, či sociálna sieť zameraná na tvorbu krátkych videí umožňovala cudzím aktérom ovplyvňovať hlasovanie, informovali agentúry DPA a AFP s odvolaním sa na vyhlásenie komisie.
Krajne pravicový kandidát Calin Georgescu nečakane zvíťazil v prvom kole prezidentských volieb v Rumunsku z 24. novembra, čo vo členskej krajine EÚ i NATO vyvolalo znepokojenie.
Ústavný súd krajiny dva dni pred očakávaným druhým kolom hlasovania zrušil s tým, že bolo "poznačené... početnými nezrovnalosťami a porušením volebnej legislatívy". Voľby sa budú celé opakovať.
Tribunál k rozhodnutiu dospel po tom, ako rumunské úrady odtajnili dokumenty spravodajských služieb, podľa ktorých Rusko viedlo rozsiahlu kampaň zahŕňajúcu tisíce účtov na sociálnych sieťach, ako sú TikTok alebo Telegram, k propagácii Georgesca. Moskva akékoľvek zasahovanie do rumunskej volebnej kampane poprela. Rovnako TikTok odmietol, že by Georgescovi poskytoval zvláštne zaobchádzanie.
"Musíme chrániť našu demokraciu pred akýmkoľvek zahraničným zasahovaním. Kedykoľvek máme podozrenie na takéto zasahovanie, najmä počas volieb, musíme konať rýchlo a rozhodne," citovala agentúra AFP z vyhlásenia šéfky komisie Ursuly von der Leyenovej.
Konkrétne chce teraz EK preveriť algoritmus, ktorým TikTok odporúča videá svojim užívateľom. Zaujíma ju tiež spôsob, akým sociálna sieť zaobchádza s platenou politickou reklamou či iným politickým obsahom.
Začaté konanie má za cieľ predovšetkým zhromaždiť dôkazy na podozrenie, že platforma pomáhala cudzej moci ovplyvňovať voľby. Výsledok vyšetrovania nie je vopred daný, uviedla agentúra DPA.
Podľa pravidiel Únie o digitálnych službách (DSA) musia platformy, ako je Tiktok, Facebook, X, Google a mnoho ďalších, prijímať rýchlejšie a prísnejšie opatrenia proti nezákonnému obsahu na internete ako doteraz. V opačnom prípade im hrozia pokuty.