Nic podobného na trhu dosud není, i proto má nápad dvou fotbalistů punc světového unikátu. Aby nebyla sportovcům na střídačce zima, vymysleli pro ně vyhřívaný návlek na nohy. Pomocí powerbanky a chytrých textilií jsou schopni vak zahřát až na teplotu kolem třiceti stupňů Celsia.
Návlek pojmenovaný Hot Boots vyvinuli na katedře hodnocení textilií na Fakultě textilní liberecké univerzity. Jeho tvůrci jsou ale Karel Kozma, zakladatel a šéf vlastní fotbalové akademie v Mladé Boleslavi, trenér i aktivní fotbalista. A přizval k němu také svého kamaráda a spolužáka ze studií Martina Klepáče.
Spolu první prototypy vaku testovali, když se nechali zavřít na pětačtyřicet minut do velkého mrazáku. „I při minus osmnácti stupních udržela naše botička na nohách komfortní teplotu čtyřiadvacet stupňů Celsia,“ říká Karel Kozma.
Na nápadu, který je nejen na tuzemském trhu, ale i ve světě ojedinělý, pracovali zhruba rok. „Já hraju fotbal celý život a vždycky mě až ochromoval ten pocit promrzlých nohou na střídačce. O ten zbytek těla se dá postarat, vezmete si bundu, rukavice, čepici, ale jak ty kopačky jsou super bota na sport, tak na zimní období jsou špatné,“ popisuje Karel Kozma.
„Nejhorší to je vždy v zimní přípravě, když v lednu hrajete až druhou půli a od nohou vám začne být ukrutná zima a vy nemáte možnost, jak se zahřát,“ dodává.
Když se jednou večer po podobném zápase ohříval v dece, která se dá zastrčit do zásuvky, napadlo ho, proč něco podobného nemají právě na střídačce. Nápad nosil v hlavě asi dva roky, mezitím se dál věnoval trénování i fotbalu.
„Když jsem stále žádné řešení na trhu neviděl, napadlo nás s Martinem spojit se s libereckou univerzitou, kde jsme studovali ekonomii, a tak jsme se dostali až na textilní fakultu, kde už začal náš nápad dostávat reálné obrysy,“ vzpomíná na začátky fotbalista.
V procesu, kdy botu vyvíjeli, zjistili, jak snadno to vypadá, ale kolik problémů se musí vyřešit, aby to bylo funkční. Najít kombinaci toho, aby návlek dobře hřál a zároveň měli fotbalisté možnost kopačky vysušit, aniž by se jim ve vaku kondenzovala voda, nebylo vůbec jednoduché.
„Fotbalisté teplo od nohou řeší všelijak, buď si dávají kopačky do sauny, nebo existuje taková kovová bednička, do které vloží tři páry kopaček, které se pak nahřívají pomocí páry. Jenže sice máte botu teplou, ale taky vlhkou. My jsme naopak využili špičkové materiály,“ vysvětluje Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií.
Návlek se skládá z třívrstvého laminátu, kdy uprostřed je nanovlákenná membrána a uvnitř smart textilie v podobě tří vyhřívacích destiček v podšívce. Ty jsou v zadní části propojené s power bankou. Do fusaku vleze hráč i v kopačkách a přetáhne si ho až na stehna. Se střihem a šitím pomohla liberecká firma Kwak, která se specializuje na péřové spacáky, laminát pak vytvořila společnost Svitap.
Počáteční investice dosáhne necelých tří milionů korun, prodejní cena pak je čtrnáct tisíc korun. Vak si může koupit jak hráč sám, tak pro své hráče fotbalové kluby – amatérské i prvoligové.
„Dokážeme zajistit řešení v hodnotě 160 tisíc korun pro profesionální tým, kdy potřebují na střídačku dvanáct bot. Máme vymyšlený rovněž nabíjecí systém, kde lze nabíjet powerbanky najednou, a ne každou zvlášť. Nabité vydrží minimálně dvě hodiny, tedy po celou dobu zápasu. A součástí je i přepravní taška,“ přibližuje Karel Kozma.
Podle dosavadních testů v ligových klubech jsou na jejich vak zatím jen pozitivní reakce a další spolupráci už intenzivně domlouvají.
Nabízet začínají produkt sice v Česku, cílí s ním ale i na zahraničí. Na jeho designu spolupracovali s návrhářem Lukášem Ráčkem. Materiál lze navíc potisknout jakýmkoli vzorem a zvolit jakoukoli barvu, podle konkrétního klubu. V nabídce je i zmenšená varianta pro dětské hráče.
Použití vaku je navíc možné nejen pro sportovce, ale jeho tvůrci už myslí třeba i na vozíčkáře. Fusak pro ně ale bude méně robustní a změní zřejmě i místo pro power banku, aby byla pro handicapované více přístupná.
„Chceme jim nabídnout dvě varianty. Ne všem vozíčkářům je totiž příjemné mít nohy těsně u sebe, proto na vývoji ještě pracujeme,“ podotýká Karel Kozma.