Americké akcie mají za sebou mimořádně úspěšný rok. Jejich hlavní index S&P 500 už letos posílil bezmála o třetinu a v příštím roce poroste dál. Ale pomaleji. Shodují se na tom všechny velké investiční banky, které na přelomu listopadu a prosince pravidelně zveřejňují odhady, kolik bude hodnota indexu za rok.
Jako poslední z největších investičních bank letos dodala tento týden svou projekci americká Citigroup. Podle jejích analytiků bude hodnota S&P 500 za rok na 6500 bodech, což je o necelých sedm procent výš, než kde se index nacházel na konci středečního obchodování.
Ke stejnému číslu dospěli i analytici bank Goldman Sachs, J.P. Morgan a Morgan Stanley. Bank of America stanovila cíl na 6666 bodech, HSBC očekává 6700 a největšími optimisty jsou letos analytici Deutsche Bank, kteří očekávají 7000 bodů.
Tyto výhledy je ovšem nutné brát s rezervou, přestože je provázejí stovky stránek plné datových analýz. Odhadnout chování akcií na rok dopředu je prakticky nemožné. O tom, že ani velké investiční banky se většinou netrefí, jsme psali už loni.
Například Citi prognózuje S&P 500 koncem roku 2025 na 6500 bodech v neutrálním scénáři. V případě pozitivního scénáře je cíl 6900 bodů a u negativního je to 5100 bodů.
„Sečteno a podtrženo, býčí závod vstoupí do třetího roku s vysokými očekáváními na začátku. Věříme, že povolební euforie odráží důvěru v dlouhodobé hnací síly růstu, ale náš strukturálně pozitivní pohled na fundamenty indexu S&P 500 má nesčetné množství problémů, které je třeba řešit,“ uvedl stratég Citi Scott Chronert.
Býčí závod amerických akcií z posledních dvou let byl skutečně výjimečný. Loni posílil index tvořený pěti sty největších veřejně obchodovaných firem ve Spojených státech o 24 procent. Letos je „v plusu“ zhruba 28 procent. Více než dvacetiprocentního zhodnocení dva roky po sobě se mu naposledy podařilo dosáhnout koncem devadesátých let, před prasknutím takzvané dot com bubliny.
Velkou otázkou příštího roku bude počínání Donalda Trumpa v Bílém domě. Očekává se vlna deregulace a snižování daní, což americkým akciím nejspíš prospěje. Ale také zavádění dovozních cel, které by mohlo opět roztočit inflační spirálu a zvednout výnosy z dluhopisů. A to by se na akciích podepsalo negativně.
Obecně však letošní akciové výhledy investičních bank vyznívají optimisticky. Dokonce i u J.P. Morgan, v jejímž analytickém týmu poslední dva roky převládal výrazný medvědí sentiment.
„Zvýšená geopolitická nejistota a vyvíjející se politická agenda vnášejí do výhledu neobvyklou složitost, ale příležitosti pravděpodobně převáží rizika,“ napsal nedávno klientům hlavní akciový stratég banky Dubravko Lakos-Bujas. Očekává totiž ve Státech mimo jiné zdravý trh práce a snižování úrokových sazeb.
Co se týče sektorové alokace investic, J.P. Morgan doporučuje investorům zvýšit expozici na finanční sektor, telekomunikace a veřejné služby, a naopak snížit expozici na energetický sektor a segment zbytného spotřebitelského zboží. Z geografického pohledu banka preferuje americké a japonské akcie nad akciemi z rozvíjejících se trhů a z Evropy.
Optimistická očekávání dalšího růstu amerických akcií však částečně tlumí jejich vysoké valuace. Současná úroveň indexu S&P 500 odpovídá zhruba dvaadvacetinásobku očekávaných příjmů firem v následujícím roce, přičemž za poslední dekádu to byl v průměru přibližně osmnáctinásobek.
Růst z posledních let však táhla pouze hrstka velkých technologických firem vezoucích se na mánii kolem generativní umělé inteligence. „Průměrná akcie je ve skutečnosti docela levná,“ podotknul v této souvislosti stratég Bank of America Savita Subramanian.
Příležitosti spíš mimo skupinu takzvaných sedmi statečných – Amazon, Apple, Alphabet, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla – vidí i hlavní stratég Goldman Sachs pro americké akcie David Kostin.
„Přestože výše zisků hraje nadále spíš ve prospěch sedmi statečných, makroekonomické faktory, jako například růst a obchodní politika, zase pomohou indexu S&P 493. A naši ekonomové očekávají v roce 2025 stabilní a nadprůměrný růst americké ekonomiky,“ uvedl Kostin.