Sjedinjene Države su uvele vizna ograničenja gruzijskim zvaničnicima zbog "podrivanja demokratije" usred tekućih protesta građana protiv poteza vladajuće stranke Gruzijski san da odgodi pregovore te kavkaske zemlje za pridruživanje Evropskoj uniji (EU).
Demonstranti su takođe pozvali na nove izbore nakon navoda o izbornoj prevari tokom oktobarskih parlamentarnih izbora čije je rezultate opozicija odbila da prizna, tvrdeći da je Gruzijski san namještao glasanje kako bi osigurao vlast.
Proevropska predsjednica Salome Zurabišvili, koja je stala na stranu demonstranata, rekla je da su izbori izmanipulisani uz pomoć Rusije.
Vlasti su nasilno odgovorile na posljednji talas protesta, uhapsivši stotine ljudi u protekle dvije sedmice.
U odgovoru, američki State Department je 12. decembra rekao da će "zabraniti izdavanje viza onima koji su odgovorni za podrivanje demokratije u Gruziji ili saučesnici u njima".
Taj potez će uticati na oko 20 pojedinaca, uključujući ministre u vladi i parlamentarce, službenike za provođenje zakona i bezbjednosti, te građane, navodi se u saopštenju, bez imenovanja pojedinaca.
"Posvećeni smo tome da visoki zvaničnici odgovorni ili saučesnici u podrivanje demokratije budu podvrgnuti viznim ograničenjima", navodi se u saopštenju.
Od početka protesta krajem novembra eskaliralo je nasilje nad opozicijom i novinarima, što je izazvalo osudu Sjedinjenih Država i EU.
Gruzijske snage sigurnosti su 4. decembra izvršile racije u uredima nekoliko opozicionih stranaka, lidera protesta i aktivista za ljudska prava.
U američkom saopštenju je ponovljeno da Washington "snažno osuđuje tekuće, brutalno i neopravdano nasilje stranke Gruzijski san nad gruzijskim građanima, uključujući demonstrante, članove medija, aktiviste za ljudska prava i opozicione ličnosti".
Na vlasti od 2012. godine, Gruzijski san, moć koju je osnovao milijarder prijatelj Rusije i bivši premijer Bidzina Ivanishvili, kritičari su optuživali da postaje sve autoritarniji.
Ranije ove godine, Gruzijski san je u parlamentu, koji je bio pod kontrolom, progurao takozvani zakon o stranom agentu po uzoru na sličan ruski zakon koji Kremlj koristi da uguši političku opoziciju i potisne kritičare.
"Gruzijski san se okrenuo od evroatlantske budućnosti Gruzije, koju gruzijski narod u velikoj mjeri želi i koju gruzijski Ustav predviđa", navodi se u američkom saopštenju.