Protivládne protesty, na ktoré každý večer v Gruzínsku prichádzajú tisíce proeurópskych demonštrantov, neprinútili vládnu stranu k akejkoľvek zmene postoja dva dni pred ohláseným zvolením nástupcu prozápadnej prezidentky Salome Zurabišviliovej.
Napriek chladu a vetru sa dnes večer pred sídlom gruzínskeho parlamentu v Tbilisi znovu zišlo niekoľko tisíc ľudí, už pätnástu noc za sebou, napísala agentúra AFP.
Gruzínsko prechádza vážnou krízou po parlamentných voľbách, ktoré sa konali 26. októbra. Úrady za víťaza vyhlásili vládnucu stranu Gruzínsky sen, ale odporcovia vlády na čele s prezidentkou Zurabišviliovou odmietli volebné výsledky ako sfalšované.
Olej do ohňa prilialo 28. novembra rozhodnutie vlády, obviňované z príklonu k autoritárskemu vládnutiu po ruskom vzore, pozastaviť do roku 2028 prístupové rokovania s Európskou úniou.
Proti rozhodnutiu protestujú tisíce ľudí, ktorí odvtedy každý večer demonštrujú predovšetkým v Tbilisi, ale tiež v ďalších mestách, najmä v Batumi, Kutaisi a Zugdidi.
"Naše demonštrácie potrvajú tak dlho, kým Gruzínsky sen neodstavíme od moci. Nenecháme ruských lokajov, aby nám ukradli európsku budúcnosť, "povedal AFP dvadsaťštyriročný Rusiko Dolidze.
Väčšina viac ako štyroch stoviek demonštrantov, ktorých polícia od začiatku protestov zadržala, tvrdí, že ich policajti brutálne zbili. Zmlátený a potom odsúdený na 12 dní do väzenia bol aj jeden z opozičných predákov Nika Gvaramia.
Represie vyvolali v bývalej sovietskej republike na Kaukaze pobúrenie a odsúdili ich Spojené štáty aj Európska únia. Washington pohrozil prijatím nových sankcií proti Tbilisi. Premiér Irakli Kobachidze naopak sľubuje zničiť "liberálno-fašistickú" opozíciu.
Ďalšie nepokoje sa čakajú v sobotu 14. decembra, keď zákonodarcovia majú zvoliť bývalého futbalistu a kritika Západu Michaila Kavelašviliho nástupcom prezidentky Zurabišviliovej, ktorá sa rozišla s vládou a podporila demonštrantov.
Táto bývalá francúzska diplomatka vyhlásila, že neodíde z najvyššieho úradu, kým nebudú usporiadané nové parlamentné voľby.