Americký dolar posiluje. Investoři čekají na údaje o vývoji listopadové inflace ve Spojených státech, které by mohly naznačit další vývoj měnové politiky v zemi, a analytici také hodnotí pravděpodobný dopad politiky zvoleného prezidenta Donalda Trumpa po nástupu do funkce.
Finanční trhy nyní dávají šanci 86 procent tomu, že centrální banka USA (Fed) příští týden sníží základní úrok o čtvrt procentního bodu. Někteří analytici však varují, že při dalších rozhodnutích by mohli mít větší váhu jestřábi z Fedu, tedy bankéři, kteří podporují spíše vyšší úrokové sazby.
Prudce oslabil australský dolar, protože australská centrální banka poznamenala, že měnový výbor získal „určitou jistotu“, že inflace směřuje zpět k cíli centrální banky. K poklesu australské měny přispěly také slabé údaje o čínském obchodu, protože Čína je největším obchodním partnerem Austrálie.
Tento týden zasedá měnový výbor Evropské centrální banky (ECB). Trhy počítají se snížením úroků o čtvrt procentního bodu a toto očekávání se již do kurzu promítlo. Investoři se tak spíše zaměří na sdělení banky a tiskovou konferenci šéfky ECB Christine Lagarde, aby zjistili, jaké mohou být budoucí kroky banky.
Investoři budou tento týden také pozorně sledovat důležitou ekonomickou konferenci v Číně, kterou každoročně pořádá čínské vedení. Nejvyšší čínští představitelé na této konferenci stanovují ekonomické priority a plány na následující rok.
Ve středu také zasedá měnový výbor kanadské centrální banky a ve čtvrtek švýcarské centrální banky. Očekává se, že obě banky sníží úroky.