Ambasador SAD na Kosovu Jeffrey Hovenier (Džefri Hovenier) izjavio je da postoje "aktivni zlonamerni strani akteri koji žele da potkopaju demokratiju na Kosovu, koristeći etničke podele".
"Ne, ne smemo dozvoliti da se to dogodi", rekao je Hovenier 10. decembra u Prištini, na konferenciji o značaju informacija, koju je organizovao Nacionalni demokratski institut (NDI) sa sedištem u Vašingtonu.
Dodao je da dezinformacije mogu ostaviti direktne posledice, posebno tokom predizbornog perioda, u kojem se Kosovo trenutno nalazi uoči parlamentarnih izbora 9. februara.
U tom kontekstu, Hovenier je ukazao na lažni, izmišljeni razgovor između njega i premijera Kosova Aljbina (Albin) Kurtija, koji je pre nekoliko godina objavljen na društvenim mrežama "sa ciljem da unese nepoverenje unutar srpske zajednice na Kosovu".
"Srećom, nije mnogo ljudi to shvatilo ozbiljno... Ali činjenica da je neko napisao scenario, pripremio taj scenario, kreirao potpuno lažni snimak sa namerom da poseje nepoverenje i zabrinutost unutar srpske zajednice i da je to objavio na društvenim mrežama, pokazuje razmere ovog problema", istakao je američki ambasador.
Hovenier, koji završava svoj mandat na Kosovu krajem decembra i odlazi u penziju, istakao je da SAD ostaju posvećene Kosovu kao multietničkoj zemlji, te da će nastaviti da pružaju podršku nezavisnim medijima, uključujući i one iz redova manjinskih zajednica.
"Takođe smo svesni toga da mediji pružaju nepristrasne i tačne informacije. Svesni smo da postoje i neki koji pokušavaju da iskoriste ovu tvrdnju da urade nešto sasvim drugo, da prenesu poruku koja ima za cilj veoma drugačiju svrhu nego što je informisanje zajednice. To se mora osuditi i moramo podržati nezavisne medije", izjavio je Hovenier.
Napomenuo je da zajednički rad po ovom pitanju tek predstoji, te da su SAD spremne da se više angažuju kako bi se pronašli novi načini da se zaštititi demokratija.
Prethodno je u ponedeljak na ovoj konferenciji predstavljena studija Kosovskog centra za bezbednosne studije, kada je zaključeno da se kampanje dezinformacija namerno šire kako bi se zaoštrili međuetnički odnosi.
Ova studija je pokazala da većina Kosovara, bez obzira na etničku pripadnost, veruje da dezinformacije utiču na međuetničke odnose.
Takođe, većina ispitanika za potrebe studije je reklo da su i sami nailazili na slične dezinformacije.
Ramadan (Ilazi) Iljazi, direktor istraživanja Kosovskog centra za bezbednosne studije, rekao je da se ove dezinformacije posebno šire u period kada postoje tenzije na severu Kosova, gde živi većinsko srpsko stanovništvo.
Kao primer je naveo dezinformacije oko napada na Banjsku, kada je oružana grupa Srba ubila jednog policajca, te eksploziju na kanalu Ibar-Lepenac, koji je ključan za vodosnabdevanje nekoliko gradova na Kosovu i hlađenje elektrana.
Iljazi je ocenio da ruski medijski servisi RT i Sputnjik u Srbiji, imaju ključnu ulogu u distribuciji ovakvih dezinformacija.
Inače, prema studiji, online mediji ili portali, su među platformama koje najviše šire dezinformacije.