Začínal před více než třiceti lety tím, že Čechům prodával sypaný čaj. O šest let později k němu přidal kávu a letos se pustil do výroby čokolády. Petr Zelík, zakladatel zlínské firmy Oxalis, tak vstupuje do dalšího segmentu. K rozšíření podnikání jej navíc kromě zisku vede i touha pomáhat druhým. Výrobnu čokoládových pralinek pojal jako sociální podnik, který zaměstná zdravotně handicapované lidi.
Oxalis dnes provozuje v tuzemsku 25 vlastních prodejen, další čtyři pak v Bratislavě. Mimo to pod stejnou značkou operuje v Česku 33 obchodních jednotek ve franšízové licenci.
„Na počátku byl pouze sypaný čaj, kávu jsme přidali později stejně jako čajové a kávové příslušenství. Vedle vlastních a franšízových jednotek distribuujeme naše zboží také do nezávislé velkoobchodní sítě, k tomu navíc exportujeme do 36 zemí světa,“ říká Petr Zelík s tím, že export tvoří až čtvrtinu jejich obratu.
Všechny čaje si míchají a vyvíjejí sami v laboratoři ve Slušovicích na Zlínsku. To umožňuje vyrábět autentické a jedinečné výrobky podle vlastních receptů. A tím také obstát v konkurenci.
„I proto se nám daří vyvážet aromatizované zelené čaje do Indie, konkrétně do Bombaje, což může být pro někoho trochu úsměvné, když si vezmete, že právě Indie je čajovou mekkou,“ podotýká zakladatel Oxalisu.
V Indii mají zájem hlavně o čaje, do nichž je přidáno přírodní tropické aroma. V zemi mají sice dlouhou historii v pěstování čaje a jeho zpracování, ale ne v aromatizované podobě.
„Čaj dovážíme ze všech tradičních pěstitelských zemí. Podle toho, zda se produkuje čaj černý, bílý, zelený, oolong, nebo žlutý, dochází k různému způsobu zpracování, a to přímo v čajových továrnách. Takto zpracované čaje buď nabízíme v čisté podobě, nebo do nich přidáváme různé ingredience, například sušené jahody, maliny, kousky květů, bylin a tak dále, popřípadě aroma,“ přibližuje Petr Zelík.
Firma Oxalis má dnes 150 zaměstnanců, z čehož polovina pracuje v maloobchodní síti, zbytek pak v centrále ve Slušovicích a distribučním středisku v Tečovicích. Obrat za celý holding, který zahrnuje několik společností – distribuční, retailovou a další dvě, z nichž jedna vyrábí hotové nápoje ve skle a druhá čokoládu – se pohybuje kolem tří set milionů korun.
Právě čokoláda byla tím třetím pilířem, který v nabídce firmy chyběl a tematicky se k čaji a kávě hodil. Myšlenkou na její výrobu se začali v Oxalisu zabývat loni na podzim.
Nejdříve zvažovali, že najdou někoho, kdo pro ně bude pralinky vyrábět nebo kapitálově vstoupí do nějakého stávajícího, zaběhnutého podniku. Oslovili kolem deseti firem, aby se zkraje roku dostali k dvojici žen, které mají z minulosti zkušenosti s produkcí čokoládových pralinek.
A protože jedna z nich je lektorkou sociálního podnikání a v této oblasti má letité zkušenosti, napadlo je postavit podnik na zcela nových principech. „My jsme na charitativní účely přispívali už v minulosti, ale tady jsme cítili, že bychom mohli vytvořit něco se silnějším sociálním přesahem. Rozhodli jsme se tedy, že od začátku půjde o sociální podnik,“ přibližuje Petr Zelík.
V Holešově u Zlína si pronajali prostory a začali pracovat na technologii produkce pralinek. A aby nabídli výjimečný produkt, rozhodli se, že je budou plnit příchutí kávy a čaje. K tomu ještě vyrábějí lízátka s příchutí japonské matchy. „Na únor chystáme například pralinku s čajovou příchutí bergamotu.“
Dosud vyvinuli 23 čokoládových pralinek a do zatím sedmi svých prodejen instalovali speciální vitríny, které dovezli ze Španělska. Jejich výhodou je, že uchovávají pralinky v takové teplotě, která jim přesně vyhovuje.
„Do Vánoc bude osmá vitrína začleněna do nové prodejny v obchodním centru Palladium v Praze a i do našeho e-shopu už jsme umístili bonboniéry s vybranými čokoládovými pralinkami,“ poznamenává Petr Zelík.
Jejich jedinečnost je postavená jak na belgické čokoládě, z nichž jsou vyrobené, tak na náplních a v neposlední řadě právě na tom, že je vyrábějí handicapovaní lidé. Ty zatím zaměstnává firma tři, v příštím roce plánuje navýšení minimálně o další čtyři. Umožní tak práci lidem, kteří by ji jinak velmi těžce sháněli.
„Nejsou bráni jako součást kolektivu, ale jako kolektiv sám. Celý ten projekt je na nich postaven, a tím pádem věnujeme velkou péči uspořádání jejich zázemí, ale i přiměřené délce pracovní doby. Je nám jasné, že někteří postižení lidé nevydrží udržet pozornost déle než čtyři pět hodin denně. Na tyto požadavky flexibilně reagujeme.“
Sociální podnik je podle zákona definovaný jako částečně dotační, to znamená, že část mzdy je vyplácena státem. Na druhou stranu, větší část zisku je investovaná zpět do dalšího růstu a rozkvětu podnikání. „Zisk tak nemůžeme převést jinam, do jiného podniku. Takže v tomto smyslu je to win-win pro firmu i pro stát,“ konstatuje Petr Zelík.
Čokoládové pralinky budou podle něj unikátní rovněž tím, že co kus, to originál. Lidé nejsou roboti ani stroje a výrobky tak nebudou dokonalé ani stejné. Do budoucna navíc plánují, že do blízkosti Oxalis Chocolate přemístí podnik Oxalis Cool drinks, který pod holdingem funguje už třetím rokem, a oba provozy se navzájem propojí.
„Zakoupili jsme za tím účelem pozemek v průmyslové zóně Holešov, kde chceme na přelomu let 2026 a 2027 vybudovat zážitkovou firmu. Obě společnosti tam tak budou moci být pohromadě,“ prozrazuje své další plány Petr Zelík.