Pracovníci Amazonu spustili protesty a štrajky v Spojených štátoch, Nemecku, Spojenom kráľovstve, Indii a Brazílii. Protestujú za lepšie mzdy, práva na odbory, opatrenia proti klimatickej zmene a zlepšenie pracovných podmienok v gigantickom americkom online predajcovi.
Odborové zväzy a pracovné skupiny organizujú tieto protesty tak, aby sa zhodovali s jedným z najväčších nákupných víkendov roka – od Black Friday po Cyber Monday, keď Amazon a iní maloobchodníci ponúkajú veľké zľavy a skladníci sa snažia splniť obrovský objem objednávok.
„Neúnavné naháňanie zisku Amazonu má svoju cenu pre pracovníkov, životné prostredie a demokraciu,“ uviedla vo vyhlásení Christy Hoffman, generálna tajomníčka UNI Global Union, jednej z hlavných organizácií protestov.
Štrajky a protesty pod sloganom „Prinúťme Amazon platiť“ sa kontali vo viac ako 20 krajinách na šiestich kontinentoch. V Nemecku sa očakáva, že tisíce pracovníkov budú štrajkovať v mestách Graben, Dortmund, Werne, Bad Hersfeld, Lipsko, Koblenz a Rheinberg.
Zamestnanci z Belgicka a Luxemburgu požadujú lepšie pracovné podmienky a pracovnú istotu, uvádza UNI Global Union. V Spojenom kráľovstve pracovníci a aktivisti šiesteho decembra protestovali pred londýnskou centrálou Amazonu, pričom požadujú lepšie pracovné podmienky a spravodlivé daňové zaťaženie spoločnosti. V Indickom Dillí žiadajú lepšie podmienky na zvládanie extrémnych horúčav, protestovať budú v Bangladéši.
„Tieto skupiny reprezentujú rôzne záujmy a hoci vždy počúvame a hľadáme spôsoby, ako sa zlepšiť, sme hrdí na konkurencieschopné mzdy, komplexné výhody a bezpečné pracovné prostredie, ktoré našim tímom poskytujeme,“ uviedla hovorkyňa Amazonu Eileen Hardsová vo vyhlásení.
Aj keď sa protesty snažia narušiť dodávky a upozorniť na údajné zneužívanie pracovníkov a environmentálne škody, Amazon neuviedol žiadne meškania objednávok na Black Friday. Minulé protesty počas Black Friday nemali výrazný vplyv na predaje.
Odborové zväzy spolupracujú s kampaňami za daňovú spravodlivosť, boj proti chudobe, ochranu klímy a podporu malých predajcov kníh, aby presadzovali široké spektrum požiadaviek, ktoré presahujú mzdy a pracovné podmienky.
Vo Francúzsku organizuje skupina Attac, ktorá bojuje za sociálnu, finančnú a environmentálnu spravodlivosť, protesty naprieč mestami. Black Friday nazýva „oslavou nadprodukcie a nadmernej spotreby“ a vyzýva e-commerce giganta – vlastneného miliardárom Jeffom Bezosom – aby platil spravodlivý podiel na daniach.
Klimatickí aktivisti upozorňujú na environmentálne náklady predajov počas Black Friday, pričom poukazujú na vysoké emisie z dodávkových vozidiel, odpad z obalov a produkty končiace na skládkach.
Podľa kampane Transport & Environment (T&E) emisie z prepravy maloobchodného tovaru počas Black Friday v roku 2022 dosiahli 1,2 milióna ton CO2, čo predstavuje 94 percentný nárast oproti priemernému týždňu.
Deň „Prinúťme Amazon platiť“, ktorý organizuje UNI Global Union a aktivistická skupina Progressive International, sa koná každoročne od roku 2020.
Počas tohto obdobia Amazon každoročne prekonáva svoje rekordy v ziskoch z predaja na Black Friday. V roku 2023 spoločnosť uviedla, že jej Black Friday a Cyber Monday boli „najväčšie v histórii“.
Amazon v roku 2024 zamestnáva približne 1,5 milióna zamestnancov na plný a čiastočný úväzok. Odbory tvrdia, že spoločnosť musí platiť spravodlivé mzdy a obviňujú ju, že „míňa milióny“ na snahu zabrániť organizovaniu pracovníkov.
Nízko platení pracovníci po celom svete čelia nárastu životných nákladov a inflácii od pandémie COVID-19, čo znížilo reálnu hodnotu minimálnych miezd.
Podľa správy Medzinárodnej organizácie práce o globálnych mzdách na roky 2024-2025 začali priemerné mzdy rásť, keď sa inflácia globálne zmierňuje, no nerovnosť v mzdách sa v bohatších krajinách stále znižuje len pomaly.
V septembri Amazon oznámil, že zamestnanci na frontových pozíciách vo Veľkej Británii dostanú minimálnu mzdu medzi 13,50 až 14,50 libier (v prepočte približne 15 až 16 eur) na hodinu v závislosti od lokality, čo predstavuje zvýšenie o 9,8 percenta.
V tom istom mesiaci Amazon zvýšil platy pracovníkov v amerických skladoch a doručovacích službách na priemernú celkovú kompenzáciu viac ako 29 dolárov za hodinu, vrátane benefitov, ako je zdravotná starostlivosť.
Okrem protestov, ktoré Vincent Drezet z Attac priznal ako „väčšinou symbolické“, čelí Amazon tlaku aj na súdoch a v parlamentoch po celom svete, kde sa spochybňujú jeho pracovné praktiky a online dominancia.
V októbri Národná rada pre pracovné vzťahy v USA obvinila Amazon z nelegálneho odmietania vyjednávať s odborovým zväzom vodičov zamestnaných u jedného z jeho dodávateľov. Amazon tvrdil, že odbory „skresľujú fakty“ a že obvinenia sú bezdôvodné.
V Spojenom kráľovstve odborová organizácia podala v júli právnu výzvu proti Amazonu za údajný vplyv na pracovníkov, aby hlasovali proti odborovému združeniu.
V Indii v júni komisia pre ľudské práva vyzvala vládu, aby vyšetrila obvinenia z porušovania pracovného práva v sklade Amazonu pri Dillí počas vlny horúčav. Amazon tvrdil, že bezpečnosť a pohoda zamestnancov sú jeho najvyššou prioritou.