Odwieczny spór zwolenników i antagonistów sztucznej inteligencji dotyczy tempa ewolucji tej dziedziny. Nad kierunkami rozwoju, szansami i zagrożeniami implementowania sztucznej inteligencji w medycynie debatowali eksperci podczas VI Kongresu Zdrowie Polaków. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy Rady Głównej Instytutów Badawczych, Światowego Centrum Słuchu, Instytutu Narządów Zmysłów oraz fundacji Po Pierwsze Zdrowie.
prof. Henryk Skarżyński: AI wspomoże w analizie danych
W debacie „Sztuczna inteligencja LIFE – zastosowanie w medycynie – szanse i obawy” uczestniczyli: prof. Andrzej Czyżewski – kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Skarżyński – dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i prof. Piotr Szczuko – Katedra Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej
Punktem wyjściowym dyskusji moderowanej przez dr. Macieja Kaweckiego z Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema było potencjalne zastąpienie lekarzy przez sztuczną inteligencję, perspektywa czasowa i możliwości rozwoju.
– Dziś sztuczna inteligencja, jeżeli wprowadzimy odpowiednią liczbę danych, może pokazać możliwości, które trudno nam będzie dostrzec, zwłaszcza w zmieniającym się polu operacyjnym. Moim zdaniem AI najprędzej wspomoże nas w tych specjalizacjach, w których polegamy na analizie obszernych danych. Nie oznacza to jednak, że obliczy wszystkie inne dane kliniczne i zaproponuje model leczenia – przestrzegł prof. Henryk Skarżyński.
Lekarze pierwszego kontaktu zastąpieni przez AI?
Prof. Andrzej Czyżewski jasno wskazał lekarzy pierwszego kontaktu jako grupę lekarzy, których najszybciej może zastąpić sztuczna inteligencja.
– Pacjent w przyszłości będzie mógł otrzymać precyzyjną diagnozę wstępną, nakierowującą go na odpowiedniego specjalistę. Mówię nie tylko o analizie danych medycznych, ale też o wywiadzie z robotem antropomorficznym, który będzie do złudzenia przypominał lekarza pierwszego kontaktu – powiedział kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej.
Potrzebna klarowna certyfikacja
Eksperci nie mieli wątpliwości, że technologia AI (Artificial Intelligence) jest potrzebna w medycynie. Zwrócili również uwagę na potrzebę sklaryfikowania procesów certyfikacji cyfrowych produktów medycznych.
– Nieodzowne jest tutaj rozumienie tej technologii i zasad jej funkcjonowania. Dopóki nie będziemy mieli jasności i transparentnego wglądu w proces podejmowania decyzji przez dany model sztucznej inteligencji, to taka certyfikacja będzie utrudniona – mówił prof. Piotr Szczuko.
Sztuczna inteligencja i jej możliwości rozwoju naturalnie budzą ciekawość społeczeństwa, ale prof. Skarżyński podkreślił, że rolą ekspertów jest tłumaczyć to zjawisko w sposób odpowiedzialny i edukować społeczeństwo.
– Jeżeli jednym z celów kongresu jest edukacja społeczeństwa, to być może jedną z przyszłych edycji poświęcimy w znacznym stopniu omawianiu bardzo konkretnych sytuacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji – zapowiedział pomysłodawca Kongresu Zdrowie Polaków.
Cała debata „Sztuczna inteligencja LIFE – zastosowanie w medycynie – szanse i obawy” dostępna jest do obejrzenia na kanale You Tube Światowego Centrum Słuchu.
Artykuł Sztuczna inteligencja, czyli odpowiedzialna ewolucja medycyny pochodzi z serwisu GF24.pl.