Po letech napětí mezi Markem Zuckerbergem a Donaldem Trumpem došlo k překvapivému setkání. Zakladatel společnosti Meta budoucího prezidenta Spojených států navštívil v jeho floridské rezidenci Mar-a-Lago. Cílem údajně bylo urovnat dlouholeté spory a nastolit novou kapitolu vztahů mezi sociálními sítěmi a Trumpem, který byl v minulosti z Facebooku a Instagramu dočasně vyloučen.
Stephen Miller, který bude sloužit jako zástupce šéfa štábu pro politiku v Trumpově administrativě, potvrdil setkání během vystoupení na televizní stanici Fox News. Podle Millera Zuckerberg vyjádřil svou podporu Trumpově snaze o „národní obnovu“ a vnímá ho prý jako „agenta změny a prosperity“.
Společnost Meta následně potvrdila, že Zuckerberg byl vděčný za pozvání na večeři a diskusi s Trumpovým týmem o nadcházející administrativě. Přestože nesdělila žádné konkrétní detaily, zdůraznila, že šlo o „důležitý moment pro budoucnost amerických inovací“.
Trump měl přitom se Zuckerbergem a jeho sociální sítí Meta dlouho komplikovaný vztah. Napětí vyvrcholilo v roce 2021, kdy byly Trumpovy účty na Facebooku a Instagramu dočasně zablokovány kvůli událostem spojeným s útokem na Kapitol.
Trump tehdy prohlásil, že jde o urážku jeho voličů, a slíbil, že podobné praktiky bude potírat. „Taková cenzura a umlčování by jim neměly procházet. Nakonec ale zvítězíme,“ uvedl Trump.
A ani po obnovení svých účtů v roce 2023 Trump v kritice neustal. V březnu se vyjádřil proti zákazu čínské sociální sítě TikTok – tedy něčemu, co naopak podporoval během svého prvního funkčního období – a prohlásil, že Facebook považuje za větší hrozbu, a označil jej za „nepřítele lidu“.
V červenci Trump zaútočil na generálního ředitele Mety v příspěvku na Truth Social, kde slíbil, že bude „stíhat volební podvodníky na úrovni, jaká dosud nebyla viděna, a budou posláni do vězení na dlouhá období“. Svůj příspěvek zakončil slovy: „ZUCKERBUCKS, dej si pozor!“
Navzdory těmto ostrým výrokům Zuckerberg o Trumpovi v červenci hovořil v pozitivním světle, když ocenil jeho odolnost po pokusu o atentát. Tehdy generální ředitel Mety řekl agentuře Bloomberg, že fotka Trumpa zvedajícího pěst poté, co mu kulka škrábla ucho, byla „jednou z nejdrsnějších věcí, jaké jsem v životě viděl“.
Podle informací z New York Times se středeční setkání neslo především v duchu zdvořilostí, ale zároveň otevírá dveře k budoucí spolupráci.
Zuckerbergovy snahy o zlepšení vztahů s Trumpem mohou souviset nejen s jeho osobní vizí o inovacích, ale také s širší strategií Mety ve vztahu k politickým změnám a regulacím. Faktem každopádně je, že Donald Trump se v lednu stane dalším americkým prezidentem a Zuckerbergovi by se jistě hodilo být s ním zadobře, nebo alespoň nebýt hned prvním na ráně, komu se bude Trump mstít.
S odhadovaným majetkem 196,9 miliardy dolarů Zuckerberg každopádně zůstává jedním z nejvlivnějších lidí na světě. A i pro Trumpa by tedy mohl být silným spojencem. Je tak otázkou, jak jeho další kroky ovlivní nejen svět sociálních sítí, ale také politickou scénu Spojených států.