Ding – Gukesh World Championship Match
Nasza ocena meczu po 7 partiach
Gukesh. Jeśli zostawił w pokonanym polu najlepszych jak Caruana, Firouzja, również cudowne dziecko szachów, Nakamura czy Nepomniachtchi, to znaczy że posiada niezwykły talent, a może i geniusz, chociaż z geniuszem bym nie przesadzał, widzieliśmy wiele jego partii, po prostu góruje nad przeciwnikami i sprawnie ich ogrywa. Gorzej z doświadczeniem, co w jego wieku jest oczywiste, oraz z… wiedzą szachową, debiutami w szczególności. Gra kilka lat więc jest zrozumiałe że nie miał zbyt wiele czasu aby zrobić solidne przygotowanie teoretyczne. Ma szablony kilku debiutów i w nich się porusza, do nich się ogranicza.
O teorii Debiutów Pawła Keresa zapewne nawet nie słyszał, ale nie mamy mu tego za złe. Z naszych doświadczeń wynika bowiem że debiut nie jest najważniejszą sprawą w partii szachowej. Prawdziwe szachy zaczynają się dopiero w grze środkowe, po wyjściu z debiutu. Wystarczy więc w miarę poprawnie rozegrać debiut i potem grać lepiej od przeciwnika. Jeżeli zostanie mistrzem świata i będzie się rozwijał, będzie w kolejnych latach i mistrzostwach bardzo trudny do pokonania. Dobry szachista musi mieć bowiem wszystko. Błyskotliwy umysł, odporność psychiczną i… kondycję fizyczną.
Ding Liren. Starszy od Gukesha, wygrał z Nepo i jest mistrzem świata. Nie jest szachistą najwyższego lotu, w tabeli 100 najlepszych zajmuje aktualnie 22 miejsce (Gukesh 5). To trochę dziwna sytuacja, bo grać o mistrzostwo świata powinni pierwszy i drugi z listy, a w Turnieju Kandydatów, 5-6 pierwszych. Mecz jest w tej chwili po 7 partiach, obaj wygrali po jednej, reszta remisy.
Liren pewnie wykorzystuje nieznane Gukeshowi obszary szachów i w tym ma przewagę. Gukesh bowiem wszystko nadrabia talentem. Na razie jest sytuacja, kto kogo zmęczy, psychicznie, fizycznie i przełamie remisową passę. I ta jedna wygrana która teraz nastąpi (jeśli nastąpi) może być na wagę tytułu mistrza świata. Wygrać ją może każdy z nich, obaj mają jednakowe szanse. Dalsza część artykułu po meczu.
Artykuł to fragment książki która niebawem się ukaże, „Przegrane partie mistrzów w analizach Goldchess”, autorstwa analityków Goldchess.
Goldchess Assistant