Tisíce Gruzíncov dnes siedmym dňom protestujú proti rozhodnutiu vládnucej strany Gruzínsky sen pozastaviť prístupové rokovania s Európskou úniou. Ministerstvo vnútra dnes oznámilo zatknutie siedmich ľudí za organizovanie a vedenie proeurópskych protestov po tom, ako prehľadalo kancelárie opozičných strán a domovy aktivistov, napísala agentúra AFP.
Gruzínska polícia zbila a zadržala vodcu jedného zo štyroch hlavných opozičných zoskupení Niku Gvaramiu, uviedli dnes gruzínske médiá. Gruzínsky premiér skôr počas dňa vyhlásil, že proti organizátorom protestov zakročí.
Viacerí demonštranti pred parlamentom sa zahalili do vlajok Európskej únie a Gruzínska. "Stojíme na správnej strane histórie," stálo na jednom z transparentov, zatiaľ čo dav spieval gruzínsku hymnu za prítomnosti veľkého množstva policajtov. Mnoho ľudí bolo vybavených potápačskými okuliarmi či respirátormi, aby sa ochránili pred slzným plynom, ktorý proti nim v predchádzajúcich stretoch polícia hojne používala.
Opozičná Koalícia pre zmenu predtým zverejnila na sociálnej sieti X zábery, ako niekoľko mužov odnáša za ruky a nohy opozičného politika, ktorý sa vôbec nehýbe.
"Nika Gvaramia bol políciou odvlečený a vhodený do väzenského vozidla po tom, ako upadol do bezvedomia po fyzickom napadnutí," uviedlo zoskupenie a dodalo, že incident sa odohral v straníckej centrále na jednej z ulíc gruzínskej metropoly.
Gruzínske ministerstvo vnútra dnes prehľadávalo kancelárie viacerých opozičných strán. Gvaramia požadoval, aby ho policajti nechali vstúpiť do kancelárie a aby sa smel prehliadky zúčastniť ako právnik, ale to polícia odmietla.
Slovný konflikt prerástol do násilného. Policajti zrazili opozičníka na zem, popadli ho za ruky a vyvliekli ho na ulicu. Keď ho ťahali k vozidlu, okoloidúci kričali, že zadržaný potrebuje pomoc zdravotníkov, pretože je v bezvedomí, napísal o incidente portál Gruzínskja online.
Policajti podľa portálu tiež zadržali Gelu Chasaju z rovnakého zoskupenia. Ešte predtým polícia podnikla raziu u Ilju Glontiho, administrátora komunikačnej platformy daitove, prostredníctvom ktorej sa dohadujú účastníci demonštrácií.
"Polícia zatkla sedem osôb za organizovanie a vedenie násilnej skupiny," uviedlo ministerstvo vnútra vo vyhlásení. Podľa neho nemenovaným podozrivým hrozí až deväť rokov väzenia.
Premiér Irakli Kobachidze dnes vyhlásil, že zakročí proti politickým silám, ktoré označil za radikálne a ktoré sú podľa neho zodpovedné za organizáciu protestov. "Nikto neunikne zodpovednosti, vrátane politikov, ktorí sa ukrývajú vo svojich kanceláriách," uviedol premiér.
Nadmerné používanie sily proti protestujúcim odsúdili viaceré krajiny. Kobachidze však odmieta ustúpiť. Štát prijme všetky potrebné opatrenia na potlačenie revolúcie, ktorú chystá prozápadná opozícia, vyhlásil premiér.
Situácia v Gruzínsku sa vyostrila po parlamentných voľbách z konca októbra, ktoré podľa oficiálnych výsledkov vyhrala strana Gruzínsky sen, vládnucu krajinu od roku 2012. Opozícia poukazuje na značné nezrovnalosti pri hlasovaní výsledky neuznáva a opoziční poslanci sa odmietajú ujať mandátu.
Gruzínsky sen, ktorý podľa kritikov skĺzava k autoritárskemu vládnutiu po vzore Ruska, obvinenia z volebných podvodov odmieta. Gruzínsky ústavný súd medzitým odmietol zrušiť výsledky volieb, o čo ho požiadala prozápadná prezidentka Salome Zurabišviliová, ktorá súčasný parlament považuje za nelegitímne.
Od začiatku protestov tisíce ľudí vyšli do ulíc Tbilisi aj ďalších miest. Poriadková polícia počas predchádzajúcich šiestich nocí rozháňala demonštrantov vodnými delami a slzným plynom, demonštranti zodpovedali delobuchmi a petardami.
Gruzínsko od získania nezávislosti po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 vystupovalo ako prozápadná krajina a krátko po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 požiadalo o členstvo v Európskej únii.
Vzťahy so Západom sa však v poslednom čase zhoršili. Únia kvôli kontroverznému zákonu o zahraničnom vplyve, presadeným vládnou stranou napriek protestom, pozastavila prístupové rokovania s kaukazskou krajinou. Po parlamentných voľbách Únia a Spojené štáty vyzvali na prešetrenie nezrovnalostí. Európsky parlament prijal uznesenie, v ktorom uviedol, že parlamentné voľby neboli slobodné a čestné.