Spolupracoval s českým Hermès, Festkou, Bommou, Preciosou, firmou Křehký nebo Artisème. Až do konce roku dává ilustrátor Michal Bačák nahlédnout za oponu a představuje originální kresby, z nichž jeho aplikovaná ilustrace vychází. Vystavuje je městská Galerie Portheimka, která vedle jeho díla hostí mix současných českých designérů.
Tohle je výstavní jednohubka, kterou byste neměli minout. V Galerii Portheimka na pražském Smíchově je do konce roku k vidění výstava jednoho z nejznámějších českých ilustrátorů Michala Bačáka.
Vystavuje tu desítky originálních kreseb, které jako ilustrátor následně přetavuje do podoby skla, keramiky, luxusních papírových pozvánek, intarzí (poslední dělal pro nedávno otevřený bar Forbina), tapiserií či potisku na jízdní kolo.
„S nápadem moje kresby vystavit přišel Petr Hájek,“ říká Michal Bačák s odkazem na uměleckého ředitele dramaturgie pražské The Chemistry Gallery.
„Michal Bačák je řazen mezi nejvýraznější osobnosti současné ilustrátorské scény. Ve své profesní i volné tvorbě se zaměřuje na ručně kreslenou ilustraci. Pro jeho rukopis je typická precizní práce s linií a detailem. S lehkostí také mísí folklorní, přírodní i vědecko-fantastické motivy,“ říká k výstavě Petr Hájek.
The Chemistry Gallery smíchovskou výstavu v letohrádku Portheimka kurátorsky zaštiťuje a vůbec poprvé v Praze (ilustrátor už vystavoval v Hodoníně či v Jihlavě, pozn. red.) vystavuje originály, které v dílně Michala Bačáka vznikly za posledních deset let. K vidění jsou akvarely, akryly, ale i kvaše.
„Jsem ilustrátor, nikoli malíř, proto jsem nikdy neměl ambici své věci vystavovat. Výstupem mé práce bývá ilustrace ve formě dat, která se následně aplikují na danou zakázku.“
Jde přitom o jedinečnou příležitost, kdy návštěvníci mohou nahlédnout pod pokličku a pochopit, jak vzniká ilustrace, která se objevuje například na jídelních talířích, luxusních pozvánkách, ručně broušených vázách nebo třeba na textilii využité na divadelních prknech.
Právě dílo, které dalo základ látce použité v opeře Nabucco scénografa Petra Vítka pro Slovenské národní divadlo (od února tohoto roku navíc představení hraje i české Národní divadlo, pozn. red.), je tady také ke zhlédnutí.
„Návštěvník si může všimnout toho, že na originální kresbě je otvor. To je otvor, který jsem musel vytvořit pro dveře na scéně divadla,“ vysvětluje ilustrátor postup tvorby výrazné kresby s exotickými prvky.
Za zmínku stojí i vrstvené malby tvořené pro pražský butik Hermès či série Ovidiových proměn, soubor čtyř kreseb vycházejících z Ovidiova díla, které Michal Bačák připravoval pro designový showroom a obchod Artisème. Ten jeho ilustrace použil na keramické talíře, proto i onen kruhový tvar kreseb.
Když se Michala Bačáka ptáme na dílo, které by diváci výstavy rozhodně neměli minout, zmiňuje vůbec jediné vystavené plátno. To připravil speciálně na svou pražskou výstavu a nevylučuje, že – byť profesí stále ilustrátor – by se plátnům chtěl do budoucna dále věnovat.
„Na jednom ze svých prvních pláten jsem znázornil plameňáka, který nemůže vzlétnout a věří tomu, že když se zbaví nohou, půjde mu to lépe. Neví ale, že nohy nejsou to, co mu v letu brání. Jsou to jeho malá křídla,“ dodává k inspiraci.
Druhou část výstavy tvoří zajímavý mix současných českých i slovenských designérů, velká pozornost je v Portheimce věnována sklu. Už na schodech vás přivítá rudé srdce sklářské designérky Dominiky Petrtýlové, která v letohrádku prezentuje i svou výraznou diplomovou práci Prague Jungle Vases.
Pozornosti by nemělo uniknout ani dílo originálního slovenského designéra Štefana Sekáče, který proslul svými porcelánovými vázami evokujícími nafouknuté balonky sestavené do podoby roztomilých zvířat.
Čas věnujte i skleněným objektům od oceňované designérky Anny Jožové, která se zase ve své tvorbě inspiruje environmentálními a přírodními tématy, či slovenskému tvůrci Emilu Taschkovi, tvořícímu objekty s pomocí kovu, skla a neonů.
Pokud si během prosince najdete třicet volných minut a budete se zrovna pohybovat kolem Smíchova, výstavu, na niž je vstup zdarma, rozhodně navštivte. Své si zde najdou lidé designem protřelí, ale i ti, kterým ilustrace, sklo nebo design příliš neříkají.