Většina největších českých e-shopů se v české slevové džungli chová ukázněně a nová pravidla pro zobrazování slev obchody dodržovaly i během letošního Black Friday. Zahraniční tržiště se tu ovšem chovají jako na Divokém západě a s cenovkami kouzlí tak, že by jim záviděl i nejzkušenější iluzionista. Jak si během Black Friday vedli největší e-commerce hráči na českém trhu, shrnul v tradiční analýze Jakub Balada ze služby Hlídač shopů.
Novela zákona definující výpočet reálných slev letos oslavila dva roky a největší české e-shopy se jí až na drobné výjimky svědomitě přizpůsobily.
Podle služby Hlídač shopů, která už sedmým rokem pomáhá chránit české spotřebitele před vynalézavostí marketérů českých e-shopů, si nejlepší hodnocení tradičně vysloužily e-shopy Alza.cz, Benu.cz, Datart.cz, KnihyDobrovsky.cz a nově i Lekarna.cz. Tyto e-shopy transparentně uvedly reálné slevy a jejich zákazníci si během Black Friday mohli nakoupit se slevou v průměru kolem dvaceti procent.
Na opačné straně spektra se letos umístila Drogerie Teta, která si vysloužila jen jednu hvězdičku ze tří za to, že během Black Friday přestala slevy u produktů v akci vyčíslovat úplně.
O hvězdičku víc si vysloužil e-shop Pilulka.cz, jenž nešetřil kreativitou a při tvorbě marketingových triků si dal opravdu záležet. Hlídač shopů napočítal na jedné stránce s produkty až pět různých typů „slev“ – černou přeškrtnutou cenu, růžovou přeškrtnutou cenu, jinou cenu v lékárně, jinou v aplikaci, Pilulka cenu, super cenu a nakonec zelený nápis „Sleva“, kde vůbec žádná sleva nebyla uvedena. Jako jeden z hříšníků prodával během Black Friday i produkty s falešnou slevou, kvůli které byl produkt dokonce o sedmnáct procent dražší než před Black Friday.
Starosti s novými pravidly si nedělal ani e-shop Kaufland.cz, kde inzerovaná sleva ve skutečnosti žádnou slevou nebyla, nebo e-shop AAAauto.cz, který celý rok počítal slevy správně, nicméně se začátkem Black Friday trochu zakouzlil. Jako příklad Hlídač shopů uvedl jeden z vozů BMW, u kterého byla před Black Friday inzerována sleva tři procenta a se začátkem Black Friday se změnila na 27 procent beze změny prodejní ceny.
Mezi hříšníky se dostalo i Notino, jež v reklamě inzerovalo například řasenku se slevou 31 procent, po prokliknutí do e-shopu se ale sleva proměnila na pět procent.
„Drobné“ hříchy velkých českých e-shopů jsou nic v porovnání s tím, jak se k evropským pravidlům postavila zahraniční tržiště. Jakub Balada, spoluzakladatel společnosti Apify, která Hlídače shopů provozuje, označil postoj zahraničních tržišť za návrat do dob, kdy Hlídač shopů před sedmi lety začínal.
„Povinné minimální ceny před akcí jsme nenalezli ani na jednom z nich, prakticky veškerý sortiment je v nějaké slevě, jejíž výše se často mění beze změny prodejní ceny,“ komentuje Balada. Řeč je o e-shopech jako Temu.cz, Trendyol.com nebo AliExpress.com.
„Ukázkový příklad zneužití Black Friday jsme nalezli na serveru AliExpress. Nabízený botník jste mohli v Black Friday akci koupit za 262 korun s uvedenou 74procentní slevou. Podle e-shopu jste měli ušetřit 757 korun. Nicméně dva týdny před Black Friday jste ten samý botník mohli na stejném e-shopu pořídit více než dvakrát levněji. Přesněji za 109 korun s uvedenou 89procentní slevou,“ popisuje Balada.
Zahraniční tržiště jsou trnem v oku nejednoho českého e-shopu. Během krátké doby si svými nízkými cenami dokázala uzmout nemalou část českých zákazníků, ovšem za cenu ignorování tuzemských i mnoha mezinárodních zákonů. Téma podle Balady rezonuje v celé Evropské unii. Spolupracuje totiž na projektu pro Evropskou komisi, ve kterém pomáhá s monitoringem dodržování pravidel vycházejících z evropské směrnice.