Ispred Skupštine Crne Gore u ponedjeljak je održan skup podrške crnogorskim državljanima koji su uhapšeni 24. novembra na Kosovu zbog natpisa "Kosovo je Srbija" na registarskim tablicama automobila kojim su došli u manastir Visoki Dečani.
Uhapšenima, od kojih su dvojica pripadnici Vojske Crne Gore, tužilac je odredio jednomjesečni pritvor "zbog izazivanja mržnje i netrpeljivosti".
Protest sa kojeg je zatraženo da budu oslobođeni, organizovala je Pravoslavna omladina "Stazama radosti u zemljama živih".
"Ova omladina zahtijeva da država zaštiti građane kako bi svi mogli obilaziti svoje svetinje. Ukoliko ne dobijemo reakciju države sabiraćemo se u još većem broju", poručio je jedan od okupljenih, Lazar Brborić.
Njihov zahtjev podržao je i predsjednik Skupštine Andrija Mandić, jedan od lidera rasformiranog proruskog i prosrpskog Demokratskog fronta.
"Od momenta njihovog hapšenja, činim sve što je u mojoj moći kao predsjednika Skupštine, da nadležno ministarstvo u Vladi Crne Gore nevino utamničene građane Crne Gore i pripadnike naše vojske vrati svojim kućama i porodicama".
A prethodnih dana i Srpska pravoslavna crkva (SPC) u Crnoj Gori je uputila isti zahtjev i "oštar protest južnoj srpskoj pokrajini" zbog hapšenja vjernika, kao i protest crnogorskim vlastima.
Naime, pritvor je određen Rajku Krivokapiću (34), Marinku Jovanoviću (24) i Dragutinu Lalatoviću (24).
Njihova advokatica Jovana Filipović je saopštila kosovskim medijima da će uložiti žalbu, konstatujući da je odluka Suda preoštra.
Natpise koji prikazuju Kosovo kao dio Srbije, kosovske vlasti tretiraju kao provokaciju i podsticanje na mržnju i nacionalnu netrpeljivost.
Nakon hapšenja ministar odbrane Dragan Krapović saopštio je da su dvojica od trojice uhapšenih pripadnici Vojske, te da se "obojica zvanično nalaze na bolovanju".
"Riječ je o dobrim i uzornim pripadnicima Vojske", rekao je Krapović.
Inače, vladajuće prosrpske stranke u Crnoj Gori kao i Srpska pravoslavna crkva ne priznaju Kosovo kao nezavisnu državu već ga smatraju teritorijom Srbije.
Proruske partije inicirale povlačenje priznanja Kosova od Crne Gore
Crna Gora je priznala nezavisnost Kosova 2008. godine, u vrijeme vlasti Demokratske partije socijalista koja je avgusta 2020. smijenjena s vlasti.
Tada su na vlast došle stranke dominantno prosrpske orijentacije, predvođene proruskim Demokratskim frontom, bliske Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Sjednica Odbora za međunarodne odnose i iseljenike, na kojoj je trebalo da se raspravlja o predlozima Vlade za ambasadore Crne Gore u Srbiji i na Kosovu, 2. decembra nije održana iz tehničkih razloga.