Podnikatele a firmy příští rok čeká v oblasti DPH řada zásadních změn. Pokud připravovanou novelu schválí Senát a podepíše prezident, na podniky dopadne už od ledna 2025. Daňový specialista Petr Linx shrnuje hlavní novinky, které novela přinese a vysvětluje, jak tyto změny ovlivní český byznys.
„Novela se snaží mnoho věcí vyjasnit a pevně zakotvit do zákona. Mnohé změny jsou motivovány harmonizací českého práva s evropskou legislativou,“ říká Petr Linx, odborník na DPH z české poradenské společnosti BDO, kde už přes deset let radí klientům v oblasti daní a účetnictví.
Jednou z hlavních novinek je zavedení dvou limitů obratu pro povinnou registraci k DPH a změna ve způsobu jejich výpočtu. Dosud platil jeden limit — obrat přesahující dva miliony korun za posledních dvanáct po sobě jdoucích měsíců.
„Potenciální plátci DPH dosud sledovali obrat za posledních dvanáct měsíců. Pokud v tomto období, například od listopadu 2023 do října 2024, jejich obrat překročil dva miliony korun, podnikatel se stal plátcem DPH ze zákona,“ vysvětluje Petr Linx.
„Subjekt pak měl patnáct dní na podání přihlášky k registraci k DPH a od prvního dne druhého následujícího měsíce, u uvedeného příkladu tedy od prosince, se stal plátcem,“ dodává partner daňového oddělení BDO a vedoucí týmu specializovaného na DPH.
Podle něj to však vedlo k zneužívání – obchodníci se snažili vtěsnat co nejvíc dodávek a prodejů do hluchého období, než se z nich stali plátci.
Od ledna 2025 se i proto pravidlo změní, obrat se bude sledovat za kalendářní rok, tedy od ledna do prosince. „A podniky, které v průběhu roku překročí obrat dva miliony korun, se stanou plátcem DPH od 1. ledna následujícího kalendářního roku; to platí ovšem za předpokladu, že do konce daného roku nepřekročí druhou hranici obratu,“ popisuje Linx.
Novela totiž zavádí i druhou hranici: při překročení obratu 2 536 500 korun se podnikatel stane plátcem DPH hned následující den po překročení tohoto limitu.
„Částka 2 536 500 korun vychází z celoevropského limitu 100 tisíc eur. V praxi to ale může přinést komplikace. Subjekt musí podat žádost o registraci do deseti pracovních dnů a pak nějakou dobu potrvá, než ji správce daně zpracuje. Odběratelé tak třeba měsíc nebudou moci ověřit přes dálkový přístup, zda je jejich dodavatel, který jim už fakturoval s DPH, skutečně plátcem,“ doplňuje specialista z BDO.
Novela také zavádí nový režim pro malé podniky. Zohledňuje totiž evropskou směrnici, která umožňuje využít osvobození od DPH i podnikům z jiných členských států EU, pokud jejich roční obrat v Česku nepřekročí dva miliony korun a celoevropský obrat sto tisíc eur. Osvobození pro malé podniky mohou za určitých podmínek využívat také české podniky v jiných zemích EU.
„Představte si třeba slovenského řemeslníka, který dodává a montuje hromosvody na střechy rodinných domů v Česku. Pro něj tady platí povinnost registrace bez ohledu na obrat. Po změně bude mít možnost využít stejné benefity jako český neplátce,” popisuje na konkrétním příkladu Linx.
„Administrativně to ale není snadné. Aby totiž mohl vystavovat faktury bez DPH, bude si muset požádat o schválení finančním úřadem, což zabere čas,“ podotýká. Registrací však administrativa nekončí, každé čtvrtletí bude tento podnik muset reportovat vybrané údaje o svých činnostech z tuzemska i zahraničí.
Novela zákona o DPH zavádí také změny v nároku na odpočet. Zkrácená dvouletá lhůta pro jeho uplatnění se začne vždy počítat od konce kalendářního roku, kdy nárok na odpočet vznikne.
Když nárok vznikne v lednu 2025, lze ho uplatnit do konce roku 2027, tedy za bezmála 36 měsíců. Na konci roku 2027 ale vyprší lhůta i v případě, že nárok vznikne až v prosinci 2025. Čas se tím výrazně zkrátí.
„Důvod je prostý – většina plátců si nárok uplatňuje v prvních měsících po jeho vzniku. Nové nastavení dává správcům daně více času na kontrolu v případech, kdy se nárok uplatní v nejzazší možné chvíli,“ vysvětluje Petr Linx.
Novela naopak prodlouží lhůtu pro opravu základu daně. „Nově se bude moci nebo muset vystavit opravný daňový doklad do konce sedmého roku po roce, ve kterém vznikla povinnost přiznat daň u původního plnění. U nevypořádaných záloh však zůstává povinnost opravit základ daně do konce třetího roku po zdaňovacím období, ve kterém byla přijata úhrada,“ popisuje expert BDO.
Tato prodloužená lhůta dopadne i na osoby, které se v mezidobí odregistrovaly. V tomto případě se provede oprava v posledním zdaňovacím období, ve kterém byla osoba plátcem DPH.
Další změna se týká povinnosti vrátit odpočet DPH, pokud podnikatel do šesti měsíců následujících po měsíci splatnosti faktury neuhradí svůj závazek. Tato novinka bude platit pro závazky vzniklé od 1. ledna 2025.
„Nic takového tady dřív nebylo,“ říká Linx. „Nejenom pro holdingové společnosti to mohou být komplikace. Nově si budou muset všichni dlužníci hlídat, aby své závazky uhradily do uvedené lhůty, jinak uplatněné odpočty budou muset vracet,“ dodává.
Vrácený odpočet mohou získat odběratelé zpět, jakmile svůj závazek uhradí.
Novela zákona zkracuje také časovou hranici pro osvobození od DPH při prodeji nemovitosti. Dosavadní pětiletý limit, během kterého byly všechny prodeje po první kolaudaci nebo po kolaudaci po podstatné změně nemovitosti zdanitelné, se nyní zkrátí na dva roky.
„Navíc se bude zdanění vztahovat pouze na první prodej – všechny další už budou od daně osvobozeny,“ upozorňuje Petr Linx z BDO. Tato změna bude účinná od 1. července 2025.
Přestože bude prodej nemovitosti podle nových pravidel od daně osvobozen, dodavatel bude mít stále možnost se pro zdanění rozhodnout. Pouze v případě, že odběratel bude plátcem DPH, musí mít od něj písemný souhlas s tímto dobrovolným zdaněním. Tato volba může být výhodná například u nákladnějších rekonstrukcí, kdy si dodavatel může odečíst DPH z výdajů na opravy.
Nově se také od července bude posuzovat podstatná změna nemovitosti. K posouzení již nebude třeba znalecký posudek. Snížený limit 30 procent se bude totiž porovnávat vůči prodejní ceně zmodernizované nemovitosti.
Novela zákona o DPH měla částečně zrušit i stávající limit pro odpočet DPH u firemních aut, známý jako „lex Ferrari“.
Od začátku roku 2024 si podnikatelé mohou při pořízení služebního vozu z jeho ceny odečíst DPH pouze do částky 420 tisíc korun. A vládní návrh novely měl tuhle hranici zbořit. Od ledna 2025 pro přesně definované sportovní vozy a od roku 2027 pro všechna firemní auta, která jsou využívána pro činnosti s nárokem na odpočet DPH.
Nakonec k tomu ale nedojde. Alespoň zatím. Sněmovnou prošel pozměňovací návrh, který lex Ferrari ponechává v platnosti. Daňové omezení vláda u výboru pro DPH při Evropské komisi každopádně vyjednala na tři roky, tedy do konce roku 2026, pokud příští kabinet nepožádá o její prodloužení, daňový limit pro firemní auta padne tak jako tak na konci roku 2026.