Добавить новость

«Краснодар» сыграет с «Локомотивом» в последнем матче РПЛ в году

Трамп поделился с Пиотровским впечатлениями об Эрмитаже

Посол Чеонг Лун Лай: Малайзия согласилась быть страной – партнером БРИКС

«До сих пор не понимаю, как она превратилась в злую начальницу». Олег Басилашвили — об Алисе Фрейндлих, общей сцене и жизни в поездах

World News


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Hiljade stranih vojnika čuva mir u BiH decenijama nakon rata

Više od hiljadu vojnika iz Europske unije, Švicarske, Turske i Čilea decenijama čuva mir i sigurnost u Bosni i Hercegovini.



Misija EUFOR Althea formirana je 1. decembra 2004. i slavi 20 rođendan. Svakog novembra Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija produžava joj jednogodišnji izvršni mandat, što znači da strani vojnici mogu upotrijebiti silu u slučaju da 16 domaćih policijskih agencija i oko 8.000 domaćih vojnika ne mogu očuvati stabilno okruženje.



Dodatno, sporazum "Berlin plus" potpisan sa Sjevernoatlantskim savezom (NATO) omogućuje raspoređivanje dodatnih 3.500 vojnika u slučaju prijetnje sigurnosti.



Od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine i istodobnih neustavnih i secesionističkih koraka proruskih vlasti u Republici Srpskoj, broj vojnika EUFOR-a je udvostručen na više od 1.500 koji raspolažu vojnim helikopterima i oklopnim vozilima, pored ostalog.


Kako je sve počelo?

Zvanični mandat svih stranih vojnih misija u BiH bio je osigurati mir i sigurnost.



Zaštitne snage Ujedinjenih nacija (UNPROFOR) osnovane su 21. februara 1992. godine i pokrivale su cijelu bivšu Jugoslaviju, s izuzetkom Slovenije.


Oko 40.000 vojnika trebalo je "uspostaviti uvjete za rješenje krize".




UNPROFOR je u Bosni i Hercegovini tijekom rata kontrolirao sarajevski aerodrom, dostavu humanitarne pomoći, štitio konvoje i pratio zone zabrane letenja.



Mandat je uključivao i čuvanje tzv. zaštićenih zona, poput Srebrenice u kojoj je Vojska Republike Srpske u ljeto 1995. godine počinila genocid nad Bošnjacima.




Snage UNPROFOR-a činili su vojnici iz gotovo 40 zemalja svijeta, pored ostalih i iz Sjedinjenih Američkih Država i Rusije.



Nakon potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma 14. decembra 1995. godine kojim je zaustavljen rat u BiH, UN-ova misija je transformirana u Snage za provedbu mira (IFOR).




IFOR je brojao oko 60.000 vojnika, predvođenih NATO snagama, a u kojoj su i dalje sudjelovale zemlje poput Rusije, Ukrajine ili Malezije.



Iduće godine formirane su Stabilizacijske snage (SFOR) koji je brojao oko 12.000 vojnika.




SFOR je rasformiran 2004. godine i formiran je EUFOR, čime je pitanje osiguranja mira i provođenja Daytonskog sporazuma u potpunosti preuzela Evropska unija.


Vojnici iz SAD-a, Rusije i drugih neeuropskih zemalja, s izuzetkom nekolicine vojnika iz Turske i Čilea, napustili su BiH.



U istom periodu je formirana i policijska misija Evropske unije (EUPM) koja je zamijenila policijsku misiju UN-a koja je radila na izgradnji policijskih snaga u BiH, a ukinuta je 2012. godine




Misija EUFOR Althea je najduža vojna operacija EU-a, jedina kopnena misija, te jedina misija koja ima izvršni mandat da koristi silu.



Vojnici EUFOR-a su, kao i prethodne misije SFOR-a i IFOR-a sudjelovali u traženju i hapšenju optuženih ratnih zločinaca i njihovih pomagača.




Sudjelovali su i u prikupljanju i uništavanju nelegalnog oružja zaostalog iz prethodnog rata, čišćenju minskih polja, kao podrška domaćim snagama kod traženja i iskopavanja masovnih grobnica ili su, naprimjer, pomagale pri evakuaciji ugroženih tijekom poplava i gašenju šumskih požara.




Početni kapacitet EUFOR-a u BiH bio je oko 7.000 vojnika i taj broj je postupno smanjivan do 2022. godine kad ih je bilo oko 600 raspoređenih širom BiH u tzv. promatračkim timovima za vezu (LOT kuće).




Nekoliko dana nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, Europska unija je odlučila skoro udvostručiti veličinu svojih mirovnih snaga EUFOR-a na 1.100 vojnika slanjem rezervi, kako bi spriječila potencijalnu nestabilnost.



Vlasti u Republici Srpskoj su u to vrijeme pokušale na neustavan način prenijeti nadležnosti s nivoa države na nivo entiteta, a spominjalo se i formiranje Vojske Republike Srpske.




EUFOR svake godine provodi "Brzi odgovor", vježbu brze aktivaciju i integracije stotina vojnika rezervnih snaga iz matičnih država s redovnim trupama na terenu u BiH. Neke od vježbi su, naprimjer, razbijanje demonstracija.


Operacija Althea se 2012. konfigurirala i tad je fokus stavljen na "neizvršni" dio mandata koji podrazumijeva izgradnju kapaciteta i obuku Oružanih snaga BiH.



EUFOR, pored ostalog, ima ulogu nadzora i mentorstva u aktivnostima razminiranja i zbrinjavanja hiljada tona viška oružja i municije zaostale iz rata.




Iz EUFOR-a ističu kako je od početka misije odgovornost za izvršenje mnogih zadataka predana domaćim vlastima prema principu "lokalno vlasništvo" i u skladu s putem BiH prema članstvu u Europskoj uniji.


Nakon svoje odluke iz decembra 2022. godine da dodijeli BiH status zemlje kandidata, Europsko vijeće odlučilo je otvoriti pristupne pregovore s BiH u martu 2024. godine.




Unatoč tome, EUFOR navode da "zadržavaju punu odgovornost i ovlasti za ponovno preuzimanje kontrole ako bude potrebno".


Što u slučaju povlačenja EUFOR-a iz BiH?

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija je do sad svake godine jednoglasno produžavalo mandat EUFOR-u. Iz NATO-a su prethodnih godina saopćavali da, u slučaju da UN ne produži mandat EUFOR-u, "neće dozvoliti 'sigurnosni vakuum'", odnosno da će NATO preuzeti misiju europskih snaga u BiH.






General-pukovnik Hubert Cottereau (FR), zamjenik načelnika štaba SHAPE-a, vojne komande NATO-a smještene nedaleko od Brisela, trenutačni je komandant operacije EUFOR-a.



U Bosni i Hercegovini djeluje i NATO štab koji je smješten na istoj lokaciji u kasarni Butmir kraj Sarajeva. Njegova osnovna misija je reforma Oružanih snaga BiH kako bi se BiH integrirala u NATO.



BiH je službeno u Akcijskom planu za članstvo (MAP) koji je, pojednostavljeno, pripremna faza za punopravno članstvo. Vlasti BiH su se Zakonom o obrani obvezale da će raditi na članstvu u toj alijansi.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Россия закрывает генконсульство Польши в Петербурге

"Спартак" разгромил "Пари НН" в 18-м туре РПЛ

Юрист Яковлева предложила платить не посещающим корпоративы сотрудникам

Спроси у Путина. Мандарины едут к нам. "Устраняя зимнюю скользкость". Круиз в Махачкалу. А ну их, дома эти!

Музыкальные новости

Бербок грубо ошиблась, споря с Лавровым

В Самаре представители Росгвардии стали лауреатами общественной губернской акции «Благородство»

В Пензе состоится «прямая линия» по вопросу трудоустройства на службу в Росгвардию

Певица RIIJI выпустила яркий дебютный трек

Новости России

Состоятельные россияне массово отказываются от обоев в своих квартирах

Набирает оборот новый вид бизнеса – сдача квартир под съемки кинофильмов

«Краснодар» сыграет с «Локомотивом» в последнем матче РПЛ в году

Штрафы для автомобилистов: изменения в конструкции авто под запретом

Экология в России и мире

На Воробьевых горах открылась фотовыставка «Без барьеров»

Инверсионный стол продляет жизнь на 15 лет

Сеть клиник «Будь Здоров» вошла в ТОП-20 крупнейших медицинских компаний России по версии журнала Forbes Россия

Модель Хейли Бибер выбрала помолвочное кольца для подруги Марианне Фонсеке

Спорт в России и мире

Жену белорусского теннисиста Герасимова обокрали в отеле в Петербурге

Синнер отказался от вечера в честь победы в Кубке Дэвиса ради дня рождения Калинской — Cds

В WTA могут ввести штрафы за посты в соцсетях после скандалов Бадосы и Линетт в Китае

Рыбакина вошла в рейтинг самых высокооплачиваемых спортсменок мира в 2024 году. Известна сумма ее заработка

Moscow.media

Свердловские следователи проверят информацию о вывозе детей за границу

Орловские полицейские установили личность преступника, обокравшего иностранцев

Беспроводной сканер штрих-кодов SAOTRON P05i промышленного класса

Певица RIIJI выпустила яркий дебютный трек











Топ новостей на этот час

Rss.plus






В рамках новой правительственной программы студенческие общежития заменят квартирами

Его боготворил весь СССР и сам Сталин, прощал Брежнев, а он попал за решетку из-за пьяной драки. История о Боброве

Трамп поделился с Пиотровским впечатлениями об Эрмитаже

Спроси у Путина. Мандарины едут к нам. "Устраняя зимнюю скользкость". Круиз в Махачкалу. А ну их, дома эти!