Добавить новость

Подмосковные фигуристы завоевали 5 медалей на всероссийских соревнованиях

Поверенному в делах в Латвии в РФ выразили протест в российском МИДе

В Ленинском округе с 10 декабря изменится схема движения авто на Каширском шоссе

Военкор Котенок: отряды сирийских боевиков подошли к Пальмире



World News


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Hiljade stranih vojnika čuva mir u BiH decenijama nakon rata

Više od hiljadu vojnika iz Europske unije, Švicarske, Turske i Čilea decenijama čuva mir i sigurnost u Bosni i Hercegovini.



Misija EUFOR Althea formirana je 1. decembra 2004. i slavi 20 rođendan. Svakog novembra Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija produžava joj jednogodišnji izvršni mandat, što znači da strani vojnici mogu upotrijebiti silu u slučaju da 16 domaćih policijskih agencija i oko 8.000 domaćih vojnika ne mogu očuvati stabilno okruženje.



Dodatno, sporazum "Berlin plus" potpisan sa Sjevernoatlantskim savezom (NATO) omogućuje raspoređivanje dodatnih 3.500 vojnika u slučaju prijetnje sigurnosti.



Od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine i istodobnih neustavnih i secesionističkih koraka proruskih vlasti u Republici Srpskoj, broj vojnika EUFOR-a je udvostručen na više od 1.500 koji raspolažu vojnim helikopterima i oklopnim vozilima, pored ostalog.


Kako je sve počelo?

Zvanični mandat svih stranih vojnih misija u BiH bio je osigurati mir i sigurnost.



Zaštitne snage Ujedinjenih nacija (UNPROFOR) osnovane su 21. februara 1992. godine i pokrivale su cijelu bivšu Jugoslaviju, s izuzetkom Slovenije.


Oko 40.000 vojnika trebalo je "uspostaviti uvjete za rješenje krize".




UNPROFOR je u Bosni i Hercegovini tijekom rata kontrolirao sarajevski aerodrom, dostavu humanitarne pomoći, štitio konvoje i pratio zone zabrane letenja.



Mandat je uključivao i čuvanje tzv. zaštićenih zona, poput Srebrenice u kojoj je Vojska Republike Srpske u ljeto 1995. godine počinila genocid nad Bošnjacima.




Snage UNPROFOR-a činili su vojnici iz gotovo 40 zemalja svijeta, pored ostalih i iz Sjedinjenih Američkih Država i Rusije.



Nakon potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma 14. decembra 1995. godine kojim je zaustavljen rat u BiH, UN-ova misija je transformirana u Snage za provedbu mira (IFOR).




IFOR je brojao oko 60.000 vojnika, predvođenih NATO snagama, a u kojoj su i dalje sudjelovale zemlje poput Rusije, Ukrajine ili Malezije.



Iduće godine formirane su Stabilizacijske snage (SFOR) koji je brojao oko 12.000 vojnika.




SFOR je rasformiran 2004. godine i formiran je EUFOR, čime je pitanje osiguranja mira i provođenja Daytonskog sporazuma u potpunosti preuzela Evropska unija.


Vojnici iz SAD-a, Rusije i drugih neeuropskih zemalja, s izuzetkom nekolicine vojnika iz Turske i Čilea, napustili su BiH.



U istom periodu je formirana i policijska misija Evropske unije (EUPM) koja je zamijenila policijsku misiju UN-a koja je radila na izgradnji policijskih snaga u BiH, a ukinuta je 2012. godine




Misija EUFOR Althea je najduža vojna operacija EU-a, jedina kopnena misija, te jedina misija koja ima izvršni mandat da koristi silu.



Vojnici EUFOR-a su, kao i prethodne misije SFOR-a i IFOR-a sudjelovali u traženju i hapšenju optuženih ratnih zločinaca i njihovih pomagača.




Sudjelovali su i u prikupljanju i uništavanju nelegalnog oružja zaostalog iz prethodnog rata, čišćenju minskih polja, kao podrška domaćim snagama kod traženja i iskopavanja masovnih grobnica ili su, naprimjer, pomagale pri evakuaciji ugroženih tijekom poplava i gašenju šumskih požara.




Početni kapacitet EUFOR-a u BiH bio je oko 7.000 vojnika i taj broj je postupno smanjivan do 2022. godine kad ih je bilo oko 600 raspoređenih širom BiH u tzv. promatračkim timovima za vezu (LOT kuće).




Nekoliko dana nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, Europska unija je odlučila skoro udvostručiti veličinu svojih mirovnih snaga EUFOR-a na 1.100 vojnika slanjem rezervi, kako bi spriječila potencijalnu nestabilnost.



Vlasti u Republici Srpskoj su u to vrijeme pokušale na neustavan način prenijeti nadležnosti s nivoa države na nivo entiteta, a spominjalo se i formiranje Vojske Republike Srpske.




EUFOR svake godine provodi "Brzi odgovor", vježbu brze aktivaciju i integracije stotina vojnika rezervnih snaga iz matičnih država s redovnim trupama na terenu u BiH. Neke od vježbi su, naprimjer, razbijanje demonstracija.


Operacija Althea se 2012. konfigurirala i tad je fokus stavljen na "neizvršni" dio mandata koji podrazumijeva izgradnju kapaciteta i obuku Oružanih snaga BiH.



EUFOR, pored ostalog, ima ulogu nadzora i mentorstva u aktivnostima razminiranja i zbrinjavanja hiljada tona viška oružja i municije zaostale iz rata.




Iz EUFOR-a ističu kako je od početka misije odgovornost za izvršenje mnogih zadataka predana domaćim vlastima prema principu "lokalno vlasništvo" i u skladu s putem BiH prema članstvu u Europskoj uniji.


Nakon svoje odluke iz decembra 2022. godine da dodijeli BiH status zemlje kandidata, Europsko vijeće odlučilo je otvoriti pristupne pregovore s BiH u martu 2024. godine.




Unatoč tome, EUFOR navode da "zadržavaju punu odgovornost i ovlasti za ponovno preuzimanje kontrole ako bude potrebno".


Što u slučaju povlačenja EUFOR-a iz BiH?

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija je do sad svake godine jednoglasno produžavalo mandat EUFOR-u. Iz NATO-a su prethodnih godina saopćavali da, u slučaju da UN ne produži mandat EUFOR-u, "neće dozvoliti 'sigurnosni vakuum'", odnosno da će NATO preuzeti misiju europskih snaga u BiH.






General-pukovnik Hubert Cottereau (FR), zamjenik načelnika štaba SHAPE-a, vojne komande NATO-a smještene nedaleko od Brisela, trenutačni je komandant operacije EUFOR-a.



U Bosni i Hercegovini djeluje i NATO štab koji je smješten na istoj lokaciji u kasarni Butmir kraj Sarajeva. Njegova osnovna misija je reforma Oružanih snaga BiH kako bi se BiH integrirala u NATO.



BiH je službeno u Akcijskom planu za članstvo (MAP) koji je, pojednostavljeno, pripremna faza za punopravno članstvo. Vlasti BiH su se Zakonom o obrani obvezale da će raditi na članstvu u toj alijansi.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

В Красноярске открыта мемориальная доска памяти Владимира Ивановича Долгих

Создание Модели голоса. Создание Модели своего голоса. Создание AI модели голоса.

ЭСК оценила судейские решения Кукуяна в матче «Локомотив» — «Динамо» Москва в Кубке России

Владимир Ефимов: Три участка в Ново-Переделкине реорганизуют по программе комплексного развития территорий

Музыкальные новости

Футболисты «Спартака» и «Зенита» проведут заключительные матчи РПЛ в 2024 году

«Грузовичкоф» — финалист премии РБК Awards 2024

Губернатор Курской области Смирнов ушел в отставку по собственному желанию

Врачи из Каширы поблагодарили руководителя фракции КПРФ Наумова за помощь

Новости России

Шевченко выиграла гонку преследования на втором этапе Кубка России

Почему нам так настойчиво говорят, что много мигрантов — это хорошо?

«Президентский штандарт»: мистическую картину с Путиным выставили на продажу за 10 млн рублей

«Спартак» разгромил «Пари НН» в матче 18-го тура РПЛ

Экология в России и мире

В Нижегородской области создали шесть маршрутов для зимнего туризма

Героическое участие армян в СВО. Часть девятая

Менеджер Песни. Менеджер Релиза Песни. Менеджер вышедшей песни.

Растопите жир, укрепите иммунитет: доктор Кутушов рассказал о пользе холода

Спорт в России и мире

Топ-теннисисток затравили хейтеры за слова о Китае. А WTA вообще запретила им говорить

Жену второй ракетки Белоруссии Герасимова обокрали в отеле в Петербурге

Жену второй ракетки Белоруссии Герасимова обокрали в отеле Петербурга

WTA ввела цензуру на посты теннисисток в соцсетях из-за недавних слов Паулы Бадосы и Магды Линетт о Китае

Moscow.media

Thyseed — новый игрок на рынке товаров для мам и детей в «Детском мире»

Певица RIIJI выпустила яркий дебютный трек

Bloody представил свой стенд и стал техническим партнёром на Red Expo-2024

«Грузовичкоф» не за горами: о работе Сервиса в Перми 











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Победители XIX сезона Национальной литературной премии «Большая книга» названы на церемонии в Доме Пашкова

Шевченко выиграла гонку преследования на втором этапе Кубка России

Создание Модели голоса. Создание Модели своего голоса. Создание AI модели голоса.

Фильм о Марии Тенишевой представили в Минске