Živý kapr ve vaně, na kterého se děti chodí koukat, než ho hlava rodiny vykuchá a schová pod talíře šupiny pro štěstí – to v mnoha českých domácnostech patřilo k tradiční atmosféře Vánoc. Doba se ale mění, přibývá hlasů proti týrání zvířat a na trend už reagují velké obchodní řetězce.
Prodej živých kaprů z kádí před svými obchody letos poprvé zakázalo Tesco. Doplní tak Lidl, kde si nekoupíte kapra z kádě už třetí Vánoce za sebou a Billu, která zatrhla prodej živých ryb poprvé loni. Řetězce jednohlasně odůvodňují své rozhodnutí snahou o ohleduplnější přístup.
„Věříme, že péče a zájem o okolí, kde podnikáme, a hledání udržitelnějších řešení jsou správnou cestou. Zákazníky však o nabídku oblíbeného vánočního kapra neochudíme. Přímo v prodejnách budeme prodávat dva týdny před Štědrým dnem připravené kapry i další ryby,“ vysvětluje Iva Pavlousková, mluvčí Tesco Česká republika.
Ačkoli na českou sváteční tabuli čím dál tím častěji doplave i losos nebo tuňák, zatím stále vedou tuzemské sladkovodní ryby v čele s kaprem, který tvoří lukrativní byznys pro rybáře.
V Česku se na Vánoce prodá přes milion kaprů, přičemž jeden vyjde kolem sto padesáti korun. Dohromady se v prosinci prodá kolem deseti tisíc tun kaprů a další tisíce tun putují do zahraničí.
Podle Českého statistického úřadu dlouhodobě patříme mezi státy Evropské unie, kde lidé jedí nejméně ryb. Nejvíce se jich sní při podzimních výlovech a na Vánoce, přičemž jde většinou právě o kapry. Pro zajímavost, na Slovensku vládne chovným rybám pstruh a kapr má mezi nimi jen asi pětinový podíl.
Vánoční kapry po výlovu čeká dlouhý proces transportů a přelévání z kádě do kádě, než se dostanou do rukou zákazníka. Tím ale cesta pro mnohé kapry nekončí. Někteří pokračují v igelitkách až do domácností, kde čekají na svůj soudný den ve vaně. Každoročně se pár „šťastlivců“ dočká vypuštění do přírody, kde vyčerpané ryby většinou nemají šanci přežít.
Proti takovému zacházení dlouhodobě brojí ochránci zvířat. „Při přenosu v igelitové tašce se kapr dusí, chlorovaná voda je pro ryby jako slabá žíravina a amatérské zabíjení kapra také není vhodné. Toto zacházení vede ke zbytečnému utrpení zvířete, což je v rozporu se zákonem,“ vysvětluje Pavel Buršík, mluvčí spolku Obraz – obránci zvířat.
Česká národní rada na ochranu zvířat proti týrání stanovila podmínky uchovávání živých konzumních ryb i způsob jejich usmrcení. „Vykrvování ryb při prodeji se provádí po omráčení silným úderem tupým předmětem na temeno hlavy a přetětím žaberních oblouků nebo přetětím míchy a cév řezem bezprostředně za hlavou,“ nařizuje zákon.
Pokud zákon stánkaři poruší, hrozí jim pokuty do deseti tisíc korun. Podle Státní veterinární správy (SVS) se ale prodejci kaprů rok od roku zlepšují.
Před loňskými svátky zkontrolovali přes 670 prodejců ze tří tisíc nahlášených, přičemž nějakou závadu našli jen u 1,6 procenta z nich. Mezi nejčastější porušení zákona patřily prohřešky proti hygieně, porušení zásad welfare ryb a nenahlášení prodejního místa,“ uvedla v tiskové zprávě SVS.
Zastánci živých kaprů z kádí je i letos budou moci koupit u řetězců Penny Market, Albert, Globus nebo Kaufland, které dlouhodobě cílí spíše na starší generace.
„Prodej živých kaprů je u zákazníků stále vyhledáván a u stánku je vždy vyškolený prodejce, který manipuluje s kaprem podle zákonem stanovených norem,“ říká mluvčí Kauflandu Renata Maierl.
Návrhy na plošné omezení prodeje kaprů z kádí nebo zákazy nošení živých kaprů domů se nelíbí Rybářskému sdružení České republiky, podle kterého by každý měl mít možnost vybrat si podle svého.
„Starší generace často preferuje koupi živé ryby, kterou si zpracují doma sami, není to žádná věda. Mladší to už ale většinou neumějí, a dají tak přednost naporcovanému masu. Pokud chcete mít rybu čerstvou a vyhnout se frontám, tak je lepší ji koupit živou. Samozřejmě ji musíte mít kde skladovat a umět ji správně zabít a zpracovat,“ popisuje Michal Kratochvíl, ředitel Rybářského sdružení.
Zabití ryby rukou odborníka doporučuje i Ministerstvo zemědělství nebo Státní veterinární správa. Obchody, které nebudou mít kádě s živými kapry, budou prodávat naporcované maso profesionálně usmrcených kaprů ve zpracovnách.
K tomuto způsobu se přiklánějí i ochránci zvířat. „Pokud někdo trvá na kaprovi z kádě, tak ho doporučujeme nechat usmrtit na místě. Samozřejmě je nejlepší se kádím úplně vyhnout,“ doplňuje Pavel Buršík za Obraz – obránci zvířat.
Pokud si Vánoce bez kapra neumíte představit, ale rádi byste k tradici přistoupili ohleduplněji, tak nejlepší variantou je rybu koupit přímo na sádkách, které jsou vybavené pro správné přechovávání i odborné usmrcení ryb.
„To ušetří kaprům další transporty a manipulaci, spojené s rozvozem na prodejní stánky,“ radí na svém webu hnutí Compassion in World Farming, které dlouhodobě lobuje za lepší podmínky pro zvířata v zemědělství a stojí například za českou kampaní Rybolove.