Na Islande sa dnes konajú predčasné parlamentné voľby, ktoré by mohli krajinu na pomedzí Severného ľadového a Atlantického oceánu priblížiť k Európskej únii.
Volebné miestnosti budú otvorené od miestnych 9:00 do 22:00 (10:00 do 23:00 SEČ). Právo hlasovať vo voľbách, v ktorých ide o obsadenie 63 kresiel v parlamente, má v krajine so 400-tisíc obyvateľmi približne 268-tisíc voličov.
Islandský premiér Bjarni Benediktsson z liberálno-konzervatívnej Strany nezávislosti rozpustil parlament v októbri a vyhlásil predčasné voľby s poukazom na nezhody medzi tromi stranami vládnej koalície, teda Stranou nezávislosti, Ľavicovo-zeleným hnutím a stredopravou Pokrokovou stranou.
Vyhliadka na členstvo v EÚ sa vo volebnej kampani objavila ako jedna z hlavných tém znovu po viac ako desiatich rokoch. V členskej krajine NATO priaznivcov členstva v EÚ pribúda a v prieskumoch vedú prounijné strany.
V prieskumoch vedie liberálna Reformná strana, ktorá sľubuje v prípade svojho volebného víťazstva usporiadať referendum o tom, či sa má krajina usilovať o členstvo v EÚ.
Sociálnodemokratická aliancia, ktorá je na čele prieskumov spoločne s reformistami, sa k referendu stavia opatrnejšie. Podľa nej by teraz bolo predčasné a iba by prispelo k rozdeleniu krajiny.
Vyše 45 percent voličov uvádza, že je pre vstup ostrovnej krajiny do únie, proti je 35 percent občanov, čo je oproti nedávnej minulosti výrazný posun v prospech členstva.
Podľa agentúry Reuters je to čiastočne pripočítané zvýšeným životným nákladom, pričom niektorí ľudia sa domnievajú, že členstvo v EÚ by posilnilo ekonomiku odstránením obchodných bariér. Vstup do eurozóny by potom podľa mnohých znížil volatilitu spojenú s menovými kurzami.
Island podal prihlášku do EÚ už v roku 2009 po finančnej kríze, ale rokovania o vstupe prerušil v roku 2013. Island je už teraz súčasťou jednotného trhu Únie a schengenského priestoru.