Добавить новость

Сенатор Поджиа: Швейцария ввела санкции против РФ из страха перед остальными

СЖР выступил с обращением к журналистам России

В Волоколамске торжественно открыли главную елку округа

Юрист из Калуги покоряет «Адскую кухню»



World News


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

„No-go“ zóny môžu byť kľúčové pre ochranu biodiverzity a práv miestnych obyvateľov

Nasledujúcich päť rokov určí budúcnosť našej planéty, tvrdí celosvetový líder v oblasti baníctva a kovov zo Svetového fondu na ochranu prírody Tobias Kind-Rieper. Do roku 2030 musíme zastaviť stratu biodiverzity a obmedziť globálne otepľovanie pod 1,5 stupňa Celzia. Dosiahnutie týchto cieľov si vyžaduje masívny nárast kritických minerálov, ktoré by podporili prechod na obnoviteľnú energiu. Medzinárodná energetická agentúra odhaduje, že dopyt po mineráloch sa do roku 2040 štvornásobne zvýši.

Táto tvrdá realita predstavuje dilemu: Ako vyvážiť naliehavú potrebu nerastov s ochranou ekosystémov našej planéty a právami pôvodných komunít? „No-go“ ťažobné zóny – kde je ťažba výslovne zakázaná – ponúkajú životne dôležitú časť riešenia. Tento koncept nabral na sile vtedy, keď ho prvýkrát predstavila Medzinárodná rada pre baníctvo a kovy v roku 2003 ako dobrovoľný záväzok vyhnúť sa ťažbe v lokalitách svetového dedičstva.

Na ochranu biodiverzity a zabezpečenie spravodlivosti pre miestne obyvateľstvo musia vlády a priemyselné odvetvia pokročiť nad rámec dobrovoľných opatrení a urobiť takéto zóny právne záväznými.

Pôvodné územia, ktoré pokrývajú viac ako 32 percent zemského povrchu, sú často ohniskami biodiverzity. Štúdie neustále ukazujú, že ekosystémom sa darí pod dohľadom pôvodných obyvateľov. Tieto krajiny sú však bohaté aj na kritické nerasty, pričom 54 percent projektov „prechodnej“ ťažby nerastov sa nachádza na územiach pôvodných obyvateľov alebo v ich blízkosti.

A nie sú to len obnoviteľné zdroje energie: Ťažba uhlia a zlata poháňa 71 percent odlesňovania. Pre komunity to má ničivé následky. Napríklad v amazonskom dažďovom pralese ťažba zlata kontaminovala zásoby vody a potravín obyvateľov Yanomami, čo ohrozilo životy a ekosystémy.

Vlády musia konať rýchlo

Zriadenie „no-go“ ťažobných zón je vecou spravodlivosti. Pôvodné obyvateľstvo musí mať na svojom území právo na slobodný a informovaný súhlas, ktorý im umožní vykonávať sebaurčenie, chrániť svoje kultúrne dedičstvo a brániť sa vykorisťovaniu korporáciami. Krajiny musia tieto práva a vytváranie „no-go“ zón zakotviť vo vnútroštátnych právnych systémoch.

Vlády musia vyčleniť zdroje na presadzovanie „no-go“ zón, zatiaľ čo mimovládne organizácie a občianska spoločnosť zohrávajú kľúčovú úlohu pri zvyšovaní povedomia a pri vedení korporácií k zodpovednosti. Aj lídri v tomto odvetví musia prijať etické zdroje a transparentnosť. Tlak verejnosti a dopyt investorov po udržateľnosti môžu viesť k zmenám. Záväzky spoločnosti musia priniesť opatrenia, ktoré zabezpečia, že nerasty poháňajúce ich produkty budú získavané bez toho, aby spôsobovali ľudské utrpenie alebo ničili životné prostredie.

V hre je biodiverzita. Ťažba celosvetovo ohrozuje takmer 11-tisíc druhov a 77 percent baní pôsobí v okruhu 50 kilometrov od kľúčových oblastí biodiverzity, čo ovplyvňuje jednu tretinu globálnych lesných ekosystémov. Kritické oblasti ako Amazonka, Kongo a ostrovy juhovýchodnej Ázie sú bohaté na nerasty, no čelia odlesňovaniu a strate biotopov. 

„No-go“ zóny môžu poskytnúť okamžitú ochranu, najmä pre oblasti s vysokou biodiverzitou. Patria medzi ne aj tie, ktoré možno nespĺňajú podmienky alebo im ešte nie je udelený štatút formálnej ochrany, alebo kde ešte nie sú zabezpečené práva pôvodných obyvateľov. Vlády musia konať rýchlo, aby vytvorili tieto zóny skôr, ako ťažobné záujmy spôsobia nezvratné škody.

Zníženie závislosti od ťažby

Snaha tvoriť budúcnosť z obnoviteľnej energie nemôže visieť len na ťažbe väčšieho množstva nerastov. Výskum naznačuje, že by sme mohli znížiť dopyt po mineráloch až o 58 percent prostredníctvom inovácií, ako sú technológie batérií, ktoré využívajú menej minerálov, osvojenie si postupov obehového hospodárstva a investovanie do zlepšenia miery recyklácie.

Zmeniť sa musia aj spotrebiteľské návyky. Elektronický odpad, jeden z najrýchlejšie rastúcich tokov odpadu na svete, dosiahol v roku 2022 odhadom 62 miliónov ton, pričom len 22 percent je zdokumentovaných ako recyklovaných. Recyklácia lítia zostáva alarmujúco nízka, len jeden až tri percentá.

Prehodnotením používania elektronických zariadení a zlepšením recyklačnej infraštruktúry môže dôjsť k zníženiu dopytu po kritických mineráloch a zmierneniu tlaku na zraniteľné ekosystémy a komunity.

Keďže sa vlády pripravujú na aktualizáciu svojich klimatických záväzkov v roku 2025, prvoradé budú politiky podporujúce spravodlivý prechod. To znamená zabezpečiť dôstojnú prácu, chrániť ľudské práva a vytvárať rámce, ktoré umožnia miestnym komunitám využívať ich zdroje. Pôvodné obyvateľstvo a miestne komunity musia byť aktívnymi účastníkmi týchto diskusií.

Prechod na zelené hospodárstvo nesmie byť na úkor spravodlivosti a biodiverzity. „No-go“ ťažobné zóny, hoci nie sú úplným riešením, ponúkajú potrebnú ochranu. V kombinácii s úsilím o zníženie dopytu po nerastných surovinách, podporu recyklácie a uprednostňovanie rovnosti predstavujú krok k budúcnosti, v ktorej budú potreby planéty v rovnováhe s potrebami jej obyvateľov.

Článok bol preložený z portálu Context.news. Editovaný preklad vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.

HN Globálne logo FOTO: Hn Globálne

FOTO: Hn Globálne

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

"Спартак" разгромил "Краснодар" со счетом 3:0

Человек погиб в ДТП с грузовиками в Новой Москве

Александр Дудинов: Друзья, продолжаю делиться с вами достижениями наших талантливых и одаренных детей

Враги или союзники? Доктор Кутушов объяснил, когда отказ от молочных продуктов и глютена оправдан

Музыкальные новости

В Республике Татарстан пройдет региональный отборочный тур фестиваля детского творчества «Добрая волна»

Лерчек получает букет от бывшего, а Джиган ищет жену и дочку в лесу: что смотреть на ТНТ в выходные

Боррель заявил, что Европа давно не «центр мира»

В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали гражданку, находившуюся в федеральном розыске

Новости России

Болтон сравнил кандидата Трампа на пост директора ФБР Патела с главой НКВД Берией

Мороженое «УРСА» получило сразу 6 дипломов «100 Лучших товаров России»

«Как ребенка вынашивали». Глава Кулундинского района рассказал, как получить миллионы на развитие села

Сильные морозы на Дальнем Востоке наступят в конце января

Экология в России и мире

Производственные площадки Желдорреммаша подготовились к работе в зимний период

Ядовитая красота: врач Кутушов рассказал о скрытых рисках искусственных елок

Боня рассказала, что бывший возлюбленный не вернул ей крупный долг

Волшебный поезд с Дедом Морозом порадует гостей и жителей Нижнего Новгорода

Спорт в России и мире

Кафельников назвал позором допинговые скандалы ведущих теннисистов

Хачанов намерен вернуться в топ-10 рейтинга ATP в следующем году

В WTA прокомментировали положительный допинг-тест Иги Швёнтек

Стало известно место Рыбакиной в рейтинге лидеров WTA по призовым за сезон

Moscow.media

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Отделение СФР по Москве и Московской области оплатило свыше 243 тысяч дополнительных выходных дней по уходу за детьми с инвалидностью

Новодевичий монастырь снятый на телефон Xiaomi Redmi 12.

Hybrid разработал Creative Craft — продукт для генерации креативов с помощью технологий ИИ

На Волге...











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Человек погиб в ДТП с грузовиками в Новой Москве

Что предсказывала Ванга на 2025 год для России и мира

Болтон сравнил кандидата Трампа на пост директора ФБР Патела с главой НКВД Берией

В Ил Тумэне обсудили вопрос капитального ремонта детских садов, школ и учреждений среднего профессионального образования