Európsky parlament dnes jasnou väčšinou schválil novú Európsku komisiu vedenú Ursulou von der Leyenovou. Komisia, ktorá má 27 členov vrátane predsedníčky a šiestich podpredsedov, sa tak svojich povinností môže ujať už od 1. decembra.
Slovenským zástupcom v novej úniovej exekutíve bude Maroš Šefčovič. Na starosti bude mať obchod, hospodársku bezpečnosť, medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť.
Šéfka eurokomisie pri navrhovaní Šefčoviča označila nové portfólio pre obchod a hospodársku bezpečnosť za silné, pričom pod neho spadá aj colná politika EÚ.
Novú Európsku komisiu čakajú v najbližších mesiacoch veľké výzvy, bude sa musieť zaoberať problémami, ktoré teraz Európa rieši, okrem iného posilnením obrany a bezpečnosti EÚ vrátane spolupráce v obrannom priemysle, ďalej riešením problémov nelegálnej migrácie, ale aj dlhodobo malou konkurencieschopnosťou EÚ.
Obavy v krajinách únie tiež budí neistota ohľadom budúceho nastavenia vzťahov s USA po nadchádzajúcom januárovom nástupe novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý razí heslo "Amerika na prvom mieste", čo môže viesť k zvýšeniu ciel a posilneniu amerického protekcionizmu.
Otázna je tiež budúcnosť americkej vojenskej pomoci Ukrajine a či bude Európa musieť v tejto oblasti prevziať vedúcu úlohu, ak sa Trump rozhodne výrazne prestaviť vzťahy s Kyjevom.
Podľa dopoludňajšieho prejavu samotnej von der Leyenovej bude cieľom novej komisie zmazať bariéry v podnikaní medzi 27 členskými štátmi, aby sa podnikateľské prostredie v EÚ viac priblížilo podmienkam v USA. Nová komisia bude tiež chcieť znížiť byrokratickú záťaž, zefektívniť rozpočet Únie a zabezpečiť jeho väčšiu flexibilitu.
V reakcii na ruskú vojnu proti Ukrajine chce komisia prostredníctvom nového komisára pre obranu prispieť k navýšeniu obranných výdavkov v členských štátoch a podporiť európsku spoluprácu v obrannom priemysle.
EK plánuje naďalej plniť stanovené klimatické ciele bez toho, aby však ohrozovala konkurencieschopnosť európskych firiem. Ďalej sa chce zamerať na riešenie pretrvávajúcich vysokých cien energií, presadzovať zlepšenie pracovných podmienok, podporovať rovnaké príležitosti a pomôcť zmierniť bytovú krízu v členských krajinách.
Von der Leyenová tiež zopakovala, že jej prístup k migrácii bude spravodlivý, ale rozhodný. Zároveň uviedla, že bude podporovať krajiny Západného Balkánu a Ukrajinu v ich ceste do EÚ.
Funkciu podpredsedov EK budú zastávať: Teresa Riberová (Španielsko) – Výkonná podpredsedníčka pre čistú, spravodlivú a konkurencieschopnú transformáciu; Henna Virkkunenová (Fínsko) - Výkonná podpredsedníčka pre technologickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu; Stéphan Séjourné (Francúzsko) - Výkonný podpredseda pre prosperitu a priemyselnú stratégiu; Roxana Minzatuová (Rumunsko) - Výkonná podpredsedníčka pre ľudí, zručnosti a pripravenosť; Raffaele Fitto (Taliansko) - Výkonný podpredseda pre súdržnosť a reformy a Kaja Kallasová (Estónsko) - Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.