Добавить новость

В СМИ появились снимки с отдыха Ди Каприо и модели Виттории Черетти

Схему маршрутов после открытия новой трамвайной линии обновляют в столице

Особый алгоритм разработали для онкологических пациентов с сердечно-сосудистыми осложнениями

Чат службы поддержки mos.ru помог найти ответы более чем на 1 млн вопросов с начала года



World News


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Kā Mākslīgā intelekta akts ietekmēs digitalizācijas tempus un izmaksas?

IR 

Šogad stājās spēkā pasaulē pirmais visaptverošais mākslīgā intelekta (MI) regulējums – Eiropas Savienības Mākslīgā intelekta akts, kas ir saistošs arī Latvijai. Atsevišķos jautājumos dalībvalstīm būs tiesības vai pienākums veikt precizējumus, un akta ieviešana noritēs pakāpeniski, līdz 2027. gada vasarai.

Precizējot akta prasības nacionālā līmenī, svarīgi neatkārtot kļūdas, ko pieļāvām ar Vispārīgās datu aizsardzības regulu, nonākot pārlieku lielā birokrātijas slogā. Mākslīgā intelekta akta mērķis ir nodrošināt, ka MI sistēmas tiek izstrādātas un izmantotas godprātīgi, taču ir svarīgi savlaicīgi parūpēties, lai visa atbildība netiek pārlikta uz sistēmu izstrādātāju pleciem, ietekmējot konkurenci un digitalizācijas tempus.

Domājot par Mākslīgā intelekta akta ietekmi uz digitalizāciju kopumā, sistēmu izstrādes kvalitāti un izmaksām, svarīgi vispirms atcerēties, kāpēc šāds akts bija nepieciešams un kādi ir tā mērķi. Nepieciešamība pēc šāda regulējuma radās, jo, līdztekus daudziem pozitīviem ieguvumiem no MI, pastāv iespējas to izmantot arī ļaunprātīgi, piemēram, radot MI rīkus, ko var pielietot manipulācijā vai sociālajā kontrolē. Vienkārši sakot, jaunais akts radīts, lai sekmētu ētisku, drošu, caurspīdīgu un uzticamu MI izmantošanu.

Sistēmu iedalījums četros riska līmeņos

Mākslīgā intelekta akts iedala visas MI sistēmas četros līmeņos: nepieņemams risks, augsts risks, ierobežots risks un minimāls risks. Jaunais regulējums pilnībā aizliedz tādas mākslīgā intelekta sistēmas, kas tiek uzskatītas par nepārprotamu apdraudējumu cilvēku drošībai, iztikas līdzekļiem un tiesībām, sākot ar valdību veiktu sociālo vērtēšanu, kāda, piemēram, tiek īstenota Ķīnā, un beidzot ar rotaļlietām, kurās ar balss palīdzību tiek veicināta bīstama uzvedība. Tās iekļaujas kategorijā “nepieņemams risks”. Uz augsta riska sistēmām, piemēram, kritisko infrastruktūru, MI izmantošanu ķirurģijā, eksāmenu vērtēšanu, programmatūru darbā pieņemšanas procedūrām vai migrācijas, patvēruma un robežkontroles pārvaldībai, attieksies visstingrākās prasības. Tālāk seko ierobežota riska sistēmas, piemēram, sistēmas, kas ierosina produktus, pamatojoties uz lietotāja iepriekšējiem pirkumiem vai meklēšanas vēsturi, virtuālie asistenti, tulkošanas sistēmas u.tml. Visbeidzot jāmin arī zema riska sistēmas, piemēram, filtri e-pastiem surogātpasta un nevēlamā satura atpazīšanai.

Ņemot vērā, ka Mākslīgā intelekta akts par prasību neievērošanu paredz sankcijas, tostarp ievērojamus naudas sodus, tas būtiski ietekmēs IT sistēmu izstrādes un ieviešanas procesu. Izstrādātājiem un ieviesējiem būs ļoti svarīgi izprast šī akta noteikumus par atļautajām un aizliegtajām darbībām dažādās situācijās, tomēr vienlīdz svarīgi, lai arī sistēmu pasūtītāji jeb īpašnieki, tostarp, valsts, izprot akta mērķus un nerada pārlieku sarežģītu birokrātisko slogu.

Nezaudēt priekšrocības digitalizācijas jomā

Analizējot situāciju MI izmantošanas un digitalizācijas jomā ES, varam secināt, ka Latvija ir priekšā vairākām Rietumeiropas valstīm, piemēram, Vācijai, ieviešot un uzturot dažādas kritiskās infrastruktūras sistēmas, padarot pieejamus valsts pakalpojumus u.tml. Svarīgi nesabojāt šo situāciju un neatkārtot kļūdas, ko pieļāvām, ieviešot Vispārīgo datu aizsardzības regulu – pārprotot daudzas regulas prasības, tika apgrūtināti ne tikai dažādi IT nozares procesi, bet arī ierobežots žurnālistu darbs. Ar īpaši lieliem izaicinājumiem saskaras tieši mazie un vidējie uzņēmumi, tāpēc šoreiz ir īpaši svarīgi pievērst uzmanību šai uzņēmumu kategorijai, meklējot risinājumus, lai samazinātu finansiālo un administratīvo slogu.

Sabalansēt inovācijas un juridisko atbildību

Piemēram, Helmes Latvia, kas ikdienā izstrādā IT risinājumus un sistēmas, arī kritisko infrastruktūru valsts iestādēm, izmanto gan vispārzināmus mākslīgā intelekta rīkus, piemēram, ChatGPT, gan specializētus risinājumus efektīvai koda rakstīšanai, piemēram, GitHub Copilot. Papildus tam, regulāri pētām, pielāgojam un integrējam darbā jaunus rīkus un specifiskus mākslīgā intelekta modeļus. Līdzīgu praksi īsteno arī citi IT sistēmu izstrādātāji, tāpēc jau šobrīd aktīvi analizējam Mākslīgā intelekta akta ietekmi uz mūsu darbu. Uzņēmumiem, kuri izmanto MI, būs jāspēj sabalansēt inovācijas un juridiskā atbilstība.

Jau sistēmu izstrādes procesā būs jāveic sākotnējais riska novērtējums, jāievieš procedūras, kas nodrošina datu izsekojamību, kvalitātes kontroles mehānismus, jāuztur detalizēta tehniskā dokumentācija visā izstrādes ciklā u.tml. Atbildībai par Mākslīgā intelekta akta prasību ievērošanu noteikti jābūt dalītai starp sistēmas turētāju jeb īpašnieku, kas daļā gadījumā ir arī valsts un pašvaldību iestādes, un izstrādātāju. Ja lielākais slogs un riski gulsies tikai uz izstrādātāju pleciem, tas var radīt situāciju, kad atbildīgi izstrādātāji nebūs gatavi piedalīties dažādu IT sistēmu izstrādē, un, samazinoties konkurencei, var ciest arī kvalitāte. Situāciju apgrūtina arī fakts, ka sodi par akta prasību pārkāpumiem tiek aprēķināti kā procentuāla daļa no uzņēmuma kopējā gada apgrozījuma iepriekšējā finanšu gadā. Tas nozīmē, ka sods par pārkāpumu uzņēmumam var izmaksāt vairāk, nekā visa attiecīgā izstrādes projekta kopējās izmaksas.

Tas ir arī viens no iemesliem, kādēļ iesaistījāmies Mākslīgā intelekta Latvijas asociācijas dibināšanā – lai sekmētu atbildīgu MI izmantošanu, veicinātu starpvalstu sadarbību un pieredzes apmaiņu, kā arī dalītos pieredzē un zināšanās arī ar valsts institūcijām. Asociācija var būt spēcīgs un profesionāls partneris valstij, domājot par Mākslīgā intelekta akta ieviešanas procesu un prasību samērīguma nodrošināšanu, lai MI lietošana būtu atbildīgāka, bet tajā pašā laikā nesamazinātos digitalizācijas tempi.

 

Autors ir IT uzņēmuma Helmes Latvia vadītājs

The post Kā Mākslīgā intelekta akts ietekmēs digitalizācijas tempus un izmaksas? appeared first on IR.lv.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

США ввели санкции против компаний и физлиц из России, Китая и КНДР

Рождественский пост 2024: календарь питания по дням, правила и особенности

28 ноября в истории Асбеста

Профессор Виноградов назвал два условия для выхода на пенсию в 2025 году

Музыкальные новости

Соревнования за Кубок региона по художественной гимнастике начнутся 30 ноября

Онкологи Красноярского края напомнили о том, что регулярные обследования помогают в борьбе с раком легкого

С глаз долой, из сердца - вон: что делают россияне с подарками бывших

Онкологи Дагестана предупреждают о том, что регулярные обследования помогают в борьбе с раком легкого

Новости России

LG STYLER В ЦЕНТРЕ ВНИМАНИЯ НА ТАЙБЭЙСКОЙ НЕДЕЛЕ МОДЫ

Уколы красоты: кому категорически нельзя ставить филлеры

даже скандалит радио вк запрещает типа 5 лет мне сволочи

США ввели санкции против компаний и физлиц из России, Китая и КНДР

Экология в России и мире

Сеть «585*ЗОЛОТОЙ» показала работу ювелиров в новом видеоролике

Осень провожаем, зиму встречаем! Афиша мероприятий на выходные в Москве

Подкаст "Женское дело. Лаборатория успеха". В гостях Евгения Гурова

Николай Семёнов – известный российский спортсмен, тренер, блогер и предприниматель.

Спорт в России и мире

Кубок Дэвиса. Финал. Берреттини играет с ван де Зандшульпом, Синнер встретится с Грикспором

Теннисистка Самсонова проводит подготовку к сезону на стадионе «Монако»

Теннисисты из Италии второй раз подряд выиграли Кубок Дэвиса

Во французском городе Грас открыли корт имени Даниила Медведева

Moscow.media

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Отделение СФР по Москве и Московской области оплатило свыше 243 тысяч дополнительных выходных дней по уходу за детьми с инвалидностью

Технологии защиты и комфорта StarLine представили на выставке Mondial de l’Auto Paris 2024

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Отделение СФР по Москве и Московской области оплатило свыше 243 тысяч дополнительных выходных дней по уходу за детьми с инвалидностью

Грибочки под снегом











Топ новостей на этот час

Rss.plus






LG STYLER В ЦЕНТРЕ ВНИМАНИЯ НА ТАЙБЭЙСКОЙ НЕДЕЛЕ МОДЫ

РИА НОВОСТИ: ПРО СЛЕДУЮЩИЙ ДОПОЛНИТЕЛЬНО ПРОДВИНУТЫЙ "ОРЕШНИК" СООБЩИЛ ПРЕЗИДЕНТ КУРЧАТОВСКОГО ИНСТИТУТА. Россия, США, Европа могут улучшить отношения и здоровье общества?!

28 ноября в истории Асбеста

Жюри Общероссийской премии «Буква А» назвало «Татар-информ» лучшим региональным СМИ