Má niečo vyše 26 miliónov obyvateľov a patrí medzi najizolovanejšie krajiny sveta. Už viac než trištvrte storočia jej pevnou rukou vládne dynastia Kimovcov, ktorá si z obyvateľov urobila doslova poddaných. Za svojím dedom a zakladateľom režimu Kim Il-singom a za otcom Kim Čong-ilom v diktátorskom štýle vládnutia nezaostáva ani súčasný severokórejský vládca Kim Čong-un.
A práve on sa rozhodol svojským spôsobom využiť prebiehajúcu vojnu na Ukrajine. So šéfom Kremľa Vladimirom Putinom sa počas júnového stretnutia v Pchjongjangu dohodol, že severokórejskí vojaci posilnia ruskú armádu v boji proti našim východným susedom. Otázne je, čo za to od Moskvy dostane – špekuluje sa o dodávkach ruských energií či potravín pre hladujúce obyvateľstvo, ale i o vojenských technológiách. Pre Kima je takisto cieľom medzinárodné uznanie a partnerská spolupráca s lídrom svetovej veľmoci, akým v očiach mnohých krajín takzvaného globálneho juhu Putin nepochybne je.
V neposlednom rade ide Kimovi aj o získanie cenných skúseností priamo v ostrej bojovej akcii – tomu by nasvedčoval i fakt, že do Ruska vyslal tie najlepšie jednotky, ktoré môže jeho v súčasnosti 1,26-miliónová armáda ponúknuť. „Títo vojaci sú trénovaní, aby vydržali vysoký stupeň fyzickej bolesti aj psychologického mučenia. To, čo im chýba v priamom boji, vyrovnajú tým, čo znesú fyzicky a mentálne,“ hovorí pre britskú spravodajskú stanicu BBC Michael Madden, expert na Severnú Kóreu zo Stimsonovho centra v americkom Washingtone.
Zabitých 500 Severokórejčanov
Hoci ani jedna zo spojeneckých strán účasť Severokórejčanov na bojových operáciách zatiaľ oficiálne nepotvrdila, ukrajinské tajné služby informovali, v Rusku je už prvých okolo 12-tisíc Kimových mužov – medzi nimi aj 500 dôstojníkov a traja vysokopostavení generáli. Podľa Maddena existujú na základe informácií ukrajinskej vojenskej rozviedky presvedčivé informácie, že ich Pchjongjang po dohode s Moskvou nasadil v ruskej Kurskej oblasti. Práve do nej podnikla tento rok ukrajinská armáda prekvapivú inváziu. Rusi sa z nej teraz aj pomocou severokórejských vojakov snažia Ukrajincov vytlačiť späť za hranice. A to i za cenu obrovských ľudských strát, na ktoré Putin ani Kim príliš nehľadia. Londýnsky portál Daily Mail dokonca pred niekoľkými dňami priniesol informáciu, že Ukrajinci zasiahli pomocou britských rakiet Storm Shadow vojenský bunker v obci Marino v Kurskej oblasti, pričom naraz zabili pol tisícky severokórejských vojakov a ruského generála.