Južná Kórea si získala medzinárodnú chválu za svoje úsilie v oblasti recyklácie, no má stále značné limity, informuje agentúra Reuters. Krajina uvádza, že recykluje 73 percent svojho plastového odpadu v porovnaní s približne piatimi až šiestimi percentami v Spojených štátoch. Dvojmesačník MIT Technology Review vyhodnotil Južnú Kóreu ako „jednu z najlepších recyklačných ekonomík na svete“ a ako jedinú ázijskú krajinu z prvej desiatky na svojom indexe zelenej budúcnosti v roku 2022.
Environmentálni aktivisti a členovia odvetvia odpadového hospodárstva však tvrdia, že čísla o recyklácii nevypovedajú o všetkom.
„Deklarovaná 73-percentná miera recyklácie v Južnej Kórei je falošné číslo, pretože sa počíta len plastový odpad, ktorý prišiel do triediaceho zariadenia na recykláciu — či sa recykluje, spaľuje alebo následne skládkuje, nevieme,“ uviedol Seo Hee-won, výskumník z miestnej aktivistickej skupiny Climate Change Center.
Greenpeace odhaduje, že Južná Kórea recykluje len 27 percent celkového plastového odpadu. Ministerstvo životného prostredia uvádza, že definícia odpadu, metódy recyklácie a štatistické výpočty sa v jednotlivých krajinách líšia, čo sťažuje hodnotenie.
Produkcia plastov v Južnej Kórei sa zvýšila z 9,6 milióna ton v roku 2019 na 12,6 milióna ton v roku 2022, čo predstavuje 31-percentný skok za tri roky, čiastočne v dôsledku zvýšeného množstva plastových obalov potravín, darčekov a iných online objednávok, ktoré sa počas pandémie rozmohli ako huby po daždi, uviedli aktivisti. Údaje za rok 2023 neboli zverejnené.
Podľa priemyselných a vládnych zdrojov a aktivistov sa značná časť tohto plastu nerecykluje. V zatvorenom mieste na recykláciu plastov v Asane, asi 85 kilometrov južne od Soulu, sa hromadí hora približne 19-tisíc ton jemne rozomletého plastového odpadu, ktorý nie je spracovaný a vydáva mierne škodlivý zápach. Miestni úradníci uviedli, že majiteľ sa dostal do finančných problémov, ale nemohli poskytnúť podrobnosti.
„Odstránenie si pravdepodobne vyžiada viac ako dva až tri miliardy wonov (1,43 - 2,14 milióna dolárov),“ povedal predstaviteľ regionálnej vlády v Asane. „Predpokladá sa, že majiteľ nie je schopný zaplatiť, takže čistenie má pre nás nízku prioritu.“
Agentúra Reuters uviedla, že podľa štúdie z roku 2017 sa viac ako 90 percent plastového odpadu vyhadzuje na skládku alebo spaľuje, pretože neexistuje lacný spôsob, ako ho opätovne využiť.
Nariadenia juhokórejskej vlády, ktoré sa týkali jednorazových plastových výrobkov, boli tiež kritizované za ich nedôslednosť. V novembri 2023 ministerstvo životného prostredia zmiernilo obmedzenia týkajúce sa jednorazových plastov, vrátane slamiek a tašiek. Neskôr ministerstvo zrušilo pravidlá, ktoré sprísnilo len rok predtým.
„Južnej Kórei chýbajú konkrétne ciele smerujúce k úplnému zníženiu používania plastov,“ uviedol Hong Su-yeol, odborník na odpadové hospodárstvo krajiny.
„Potrebujete spoločnosti, ktoré tomu skutočne veria a chcú túto zmenu. Myslím si, že by malo existovať spojenectvo medzi verejnými orgánmi a spoločnosťou,“ povedal Jorg Weberndorfer, ministerský radca na obchodnej sekcii delegácie EÚ v Južnej Kórei.