Súkromné nemocnice sú podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku, s prihliadnutím na finančnú náročnosť rôznych výkonov, lepšie platené ako tie štátne.
Všeobecná zdravotná poisťovňa v priemere v prepočte na jednotku ukazovateľa casemix, ktorým sa platby porovnávajú, súkromným nemocniciam platí viac ako štátnym.
Vyplýva to z dát, ktoré LOZ získal na základe infožiadosti od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a prezentoval ich vo štvrtok na tlačovej konferencii.
"V médiách sa neustále plnia titulky, že hlavne štátne nemocnice majú vysoké dlhy, dnes je to vyše miliarda eur," zdôraznil predseda LOZ Peter Visolajský s tým, že je to obrovský problém. Dlhy podľa neho vznikajú nerovnosťami v platbách pre súkromných a štátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Samotné ministerstvo zdravotníctva podľa predsedu LOZ konštatuje, že menším nemocniciam, ktoré sú podľa neho najmä súkromné, zároveň klesá produktivita, no platby zo zdravotného poistenia majú vyššie ako veľké nemocnice.
Dôsledkom takto nastaveného systému je podľa Visolajského to, že sa štátne nemocnice zadlžujú a súkromné malé nemocnice, ktoré nemajú náročných pacientov ani výkonnosť, zarábajú. LOZ žiada, aby nemocnice podpísali so zdravotnými poisťovňami štandardizované zmluvy, ktoré vie podľa neho minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) zaviesť takmer okamžite. Potrebný je podľa neho aj DRG systém.
Dodal, že s ministrom údaje už LOZ preberal na rokovaní v pondelok. Minister podľa neho súhlasil, že systém je potrebné opraviť. "Ale to už počúvame desať rokov," dodal Visolajský.
Predseda LOZ zopakoval, že ročne sa opravou systému dá ušetriť štátu 53 miliónov eur.