Dobré ráno. Dnes vychází nový Forbes Woman na obálce s Líbou Vošahlíkovou, první dámou české kryptoscény. „Česko má mozky na to, aby se stalo jedním z globálních šampionů v oblasti kryptoměn a blockchainu,“ říká absolventka Harvardu, která pracuje jako COO RockawayX, největšího kryptofondu Evropy. Přečíst si ale můžete i profilový rozhovor s Janou Kirschner, která nebývale otevřeně mluví o hudebním byznysu, penězích, investicích i nevýhodných smlouvách, které je třeba včas změnit. Teď si ale dejte náš ranní výběr.
Další v trablech. Je to jako mor, který v Evropě požírá jednu automobilovou značku za druhou. Slabá poptávka po elektromobilech, malá vládní podpora přechodu na elektrická vozidla a rostoucí konkurence. Jako bychom to už někde slyšeli, že? Tentokrát to hoří u Fordu, který v Evropě zruší čtyři tisíce míst.
Že bál končí, pochopili i odboráři ve Volkswagenu. Ono ve chvíli, kdy vám vedení dá najevo, že fabriky se budou zavírat, ve všech scénářích, není moc o čem debatovat. A tak odboráři přišli s ústupky, které by firmě měly ušetřit až 1,5 miliardy eur. Teď je otázka, jestli to bude stačit.
Nokia je zpátky! Taky jste si mysleli, že tahle finská hvězda dávno definitivně zhasla? Ale ono ne. Teď nejspíš bude „zářit“ na Měsíci. Nebo třeba na Marsu. Protože kdo by tam letěl, kdyby tam nebyl internet?!
Slovenské jádro. Malá velká krajina v srdci modrej planéty chce čím dál víc spoléhat na jadernou energetiku. A proto si postaví novou jadernou elektrárnu, která má stát v přepočtu čtvrt bilionu korun. Energie z ní má do zásuvek začít téct v roce 2038.
Zpátky na nebi. Lidé se ve velkém vrátili zpátky do sedaček letadel. Jenže co se nevrátilo na předcovidovou úroveň, jsou podle ředitele portálu Letuška.cz Josefa Trejbala ceny letenek. Co za tím stojí? A změní se to?
Tip Forbesu: Když pojedete po české dálnici, je skoro jisté, že potkáte jejich kamion. Od vstupu na český a slovenský trh totiž pořád rostou. Od roku 2008 už sedminásobně. „Přineslo to ale hodně dramat, která nás na druhou stranu posouvají,“ říká Jakub Trnka z firmy Raben Logistics.
Co se děje, Brno!? „V Baru, který neexistuje jsme minus 5,2 procenta, ve 4pokojích minus 8,5 procenta a v Super panda circusu minus 12 procent. Náš celkový propad tržeb je o 4,4 procenta.“ To jsou slova Jana Vlachynského, zakladatele ikonických brněnských barů, který pro Forbes popisuje, s čím se nyní musí poprat.
Udělej si sám. Já mám nejradši fidorky, ale svět prý šílí po něčem, co se jmenuje dubajská čokoláda. Fajn. Zní to exoticky, ale proč se kvůli ní hnát do front nebo přeplácet v online světě, když si ji můžete udělat doma. Orientální těsto kataifi máte, ne? A jestli ne, skočte ke svému oblíbenému Řekovi.
Zítra už pátek!
Ondřej, Forbes