Italija uvodi strože kazne za saobraćajne prekršaje kako bi smanjila veliki broj smrtnih slučajeva na putevima, koji je prošle godine bio veći od 3.000.
U okviru novih zakona o saobraćaju koje je u sredu usvojio italijanski Senat, predviđa se da vozači električnih trotineta moraju da nose šlemove i da budu osigurani, dok će ta prevozna sredstva morati da imaju registarsku tablicu. Takođe će biti uvede oštrije kazne za divlje parkiranje.
U reformi zakona o saobraćaju koji je predložila desničarska vlada premijera Đorđe Melone (Giorgia) posebna pažnja je stavljena na vožnju pod uticajem alkohola i droga.
Dozvoljena granica alkohola u krvi u Italiji je 0,5 grama po litru. Oni koji budu uhvaćeni da voze s više od toga rizikuju kaznu do 2.000 evra i suspenziju vozačke dozvole do šest meseci.
Ako je nivo alkohola u krvi između 0,8 i 1,5 grama po litru, kazna se udvostručuje. Iznad 1,5, moguća je i zatvorska kazna do šest meseci.
Za vozače pod dejstvom droge ubuduće će važiti politika nulte tolerancije. Svako ko bude uhvaćen da vozi pod uticajem droga suočiće se sa suspenzijom vozačke dozvole na tri godine.
Korišćenje mobilnih telefona će takođe biti strože kažnjavano - vozači uhvaćeni kako rukuju svojim telefonima, telefoniraju ili ćaskaju tokom vožnje moraće da plate do 1.000 evra.
U slučaju ponovljenog prekršaja, kazna se povećava na 1.400 evra plus suspenzija vozačke dozvole do tri meseca. Trajanje suspenzije se udvostručuje ako je upotreba mobilnog telefona doprinela nesreći.
Prekršaji prekoračenja brzine takođe će biti sankcionisani i kažnjeni strože nego ikada ranije.
Ako se prekorači ograničenje brzine za više od 10 kilometara na sat, predviđene su kazne do skoro 700 evra. Unutar grada i ako se ponovi dva puta u toku godine, kazne mogu dostići do 880 evra plus suspenzija vozačke dozvole na 15 do 30 dana.
Električni trotineti na meti
Kao i u drugim evropskim zemljama, upotreba električnih trotineta je porasla u Italiji poslednjih godina, ali je to dovelo do porasta nesreća i pritužbi vozača i pešaka na ljude s trotinetima koji krše pravila bezbednosti i parkiranja.
"Nema više divljih trotineta", rekao je ministar saobraćaja Mateo Salvini (Matteo) na društvenim mrežama, dodajući da će korisnici električnih trotineta takođe morati da dobiju registarske tablice i da će im biti zabranjeno kretanje na biciklističkim stazama, pešačkim zonama i neurbanim putevima.
Salvini, koji je i zamenik premijera i lider stranke tvrdo desne Lige, rekao je da su nova pravila sastavljena posle širokih konsultacija "sa zajedničkim ciljem: smanjenje pokolja na italijanskim putevima".
Italijanski institut za statistiku ISTAT saopštio je u julu da je broj saobraćajnih nesreća sa povredama u kojima su učestvovali električni trotineti porasao na 3.365 u 2023. godini, uz 21 smrtni slučaj, u odnosu na 2.929 povređenih i 16 smrtnih slučajeva 2022. godine.
Druge zemlje u Evropi takođe su ograničile upotrebu električnih trotineta.
Izvori: dpa, Reuters