Eurokomisár pre klímu a čisté hospodárstvo Wopke Hoekstra napriek tlaku automobiliek aj niektorých vlád naďalej počíta s tým, že v Európskej únii začne od roku 2035 platiť zákaz predaja nových áut, ktoré vypúšťajú emisie oxidu uhličitého. To sa týka predovšetkým automobilov so spaľovacím motorom.
Od budúceho roka tiež podľa komisára budú platiť prísnejšie limity pre vypúšťanie CO2, ako už komisia predtým rozhodla. Informuje o tom agentúra Reuters. Výhrady proti plánom EÚ majú napríklad Taliansko i Česká republika. Citeľný pokles predaja elektromobilov podľa týchto dvoch štátov znamená, že automobilky požadované ciele nemôžu splniť.
Praha a Rím preto požiadali Brusel, aby tieto požiadavky urýchlene preskúmal. Keď sa únijní zákonodarcovia Hoekstry pýtali na jeho plány pre automobilový sektor, povedal im na to, že pravidlá ochrany klímy poskytujú predvídateľné investičné prostredie.
Agentúra Bloomberg uviedla, že Taliansko znásobilo tlak na revíziu únijného plánu, pretože automobilový priemysel má aj bez toho dosť vážne problémy s premenou výroby tak, aby vyhovel požiadavkám na prechod k elektromobilite.
Taliansko a Česko preferujú širšiu škálu možností nad rámec batériových elektrických áut a vozidiel na vodíkový pohon, píše Bloomberg. Odvoláva sa na návrh textu, do ktorého mal možnosť nahliadnuť. Krajiny žiadajú, aby chystaná revízia plánu, ktorú avizovala Európska komisia, bola presunutá z roku 2026 už na budúci rok.
Európsky automobilový priemysel má však výrazné problémy s plnením klimatických cieľov Únie. Čelí konkurencii z Číny, no okrem toho sa medzi ľuďmi taktiež znižuje dopyt. Víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v Spojených štátoch tiež vyvoláva obavy z dodatočných ciel, najmä pre nemeckých výrobcov, ktorí do USA vyvážajú viac vozidiel ako do ktorejkoľvek inej krajiny.
„Odvetvie sa teraz nachádza v kritickom bode a čelí veľmi náročným úlohám v súvislosti s výrobou, zamestnanosťou a globálnou konkurenciou, ktoré vyžadujú naliehavý a koordinovaný zásah na úrovni EÚ,“ nachádza sa v návrhu dokumentu, z ktorého cituje Bloomberg. „Konkurencieschopnosť európskeho automobilového priemyslu musí zostať ústredným bodom politiky EÚ,“ píše sa ďalej. Text dokumentu sa vo finálnej verzii ešte môže zmeniť.
Európska komisia bude rokovať so zástupcami odvetvia, „aby v podstate formulovala, ako môžeme utvárať túto žiarivú budúcnosť, ako sa môžeme držať cieľov, ako môžeme zabezpečiť predvídateľnosť,“ povedal Hoekstra na vypočutí v Európskom parlamente. „Veľa generálnych riaditeľov automobiliek, s ktorými som hovoril, povedalo, že tie ciele splniť dokážu,“ povedal Hoekstra bez vymenovania konkrétnej spoločnosti.
Hoekstra povedal, že odvetvie však požaduje väčšie verejné investície do infraštruktúry na nabíjanie elektromobilov. „A ja si myslím, že je to spravodlivá požiadavka,“ dodal. Európska komisia už na žiadosť Nemecka súhlasila s úpravou zmien pre vyradenie áut so spaľovacím motorom k roku 2035 tak, aby aj po tomto termíne umožnila predaj automobilov na takzvané e-palivá.
Tie sa vyrábajú pomocou zachyteného CO2 a elektriny z obnoviteľných zdrojov. Teoreticky môžu byť stopercentne bez emisií. „Čo nemôžem urobiť, pretože to bol proces, kde trvalo dosiahnutie konsenzu veľmi dlho, je prelomiť to, na čom sme sa pri autách dohodli,“ povedal Hoekstra na otázku zákonodarcov, či by Brusel zvážil aj väčšiu úlohu biopalív.
Výrobcovia automobilov varovali, že únijné limity stanovené pre autá v oblasti emisií CO2 na budúci rok nemôžu splniť. Pripravujú sa tak na pokuty rádovo až v miliardách eur. Hoekstra povedal, že tieto obavy môžu byť prehnané, vzhľadom k relatívne nízkym pokutám, ktorým výrobcovia áut v EÚ čelili za nedodržanie emisných cieľov stanovených už na rok 2020.
Nemeckej automobilke Volkswagen hrozili sankcie presahujúce sto miliónov eur. Hoekstra sa však usiluje o to, aby ho Európsky parlament na nasledujúcich päť rokov potvrdil vo funkcii komisára pre klímu, v ktorej je od vlaňajšieho októbra. Vypočutie v EP Hoekstra absolvoval dnes, o schválení novej Európskej komisie by mal europarlament rozhodnúť koncom tohto mesiaca.