Ruské ministerstvo pre mimoriadne udalosti na začiatku novembra začalo rozdávať nové vydanie návodu, ako počas vojny kopať hroby pre sto mŕtvych. Uvádza, aké majú byť hlboké aj široké a koľko hodín zhruba trvá ich hĺbenie. Samostatne opisuje, kedy je nutné mŕtvoly spopolniť. Príručka Núdzové pochovávanie mŕtvych v čase vojny je rozšírené o nové ilustrácie.
Podľa príručky by mali byť masové hroby 20 metrov dlhé, tri metre široké a 2,3 metra hlboké. Telá sa majú ukladať v dvoch vrstvách a medzi ne sa nahrnie hlina. Návod počíta aj s navŕšením 0,75 metra vysokej mohyly a s komínmi, ktorými by von vychádzali plyny z rozkladajúcich tiel, aby sa nebezpečne nenahromadili.
Poskytuje podrobnosti o tom, koľko vakov na telá by malo byť položených na každej úrovni, pričom každá vrstva by mala byť pokrytá zeminou pred umiestnením ďalšej vrstvy a koľko zeminy by malo byť použitej na uzavretie hrobu. Špecifikuje tiež použitie „komínov“, ktoré umožňujú uvoľňovanie plynov z rozkladajúcich sa tiel, aby sa zabránilo možnému nahromadeniu výbušných výparov.
Výkop jedného trvá „368,5 človekohodiny“, ale hĺbiť môže aj ťažká technika, pretože najviac času zaberie práve kopanie.
Materiál, ktorého prvé vydanie vyšlo v roku 2021, uvádza, kedy je možné mŕtvoly spáliť – o tom môže rozhodnúť aj ministerstvo zdravotníctva. A predovšetkým, ako sa vyvarovať kontaminácii chemikáliami a rádioaktívnymi látkami, keby boli v telách. V tomto prípade odporúča hrob obložiť kameňmi.
Núdzové pochovávanie mŕtvych v čase vojny vypracoval Rosstandart (Federálna agentúra pre technickú reguláciu a metodológiu). Jeden z autorov publikácie – Eduard Ajubov – sa podieľal aj na školských učebniciach.
Dvadsaťstránkový manuál už podľa denníka The Telegraph dostali vojaci na fronte. Odhady strát (a zranených či inak vyradených z boja) sa líšia. Podľa posledných správ ich je okolo 700-tisíc. Kyiv Post špekuluje, že Moskva príručku aktualizovala kvôli narastajúcemu počtu úmrtí svojich vojakov. Dlhodobo ich je denne vyradených z boja viac ako tisíc, v posledných dňoch dokonca okolo 1300.