Ministar informisanja i telekomunikacija Srbije Dejan Ristić sastao se 15. oktobra u Beogradu sa ministarkom za nacionalnu upravu za radio i televiziju Kine Cao Šumin.
Kako je saopštilo Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, poseta kineske ministarke predstavlja početak realizacije memoranduma o saradnji u oblasti javnog informisanja potpisanih početkom maja ove godine tokom zvanične državne posete Srbiji predsednika Kine Sija Đipinga.
"Sagovornici su posebno istakli značaj Sporazuma o radio-televizijskoj i internet audio-vizuelnoj saradnji potpisanog između ministra Ristića i direktora Nacionalne komisije za razvoj i reforme Dženg Šanđijea u maju ove godine, tokom zvanične posete predsednika NR Kine Si Đinpinga Republici Srbiji", saopštilo je Ministarstvo.
Na sastanku su, kako se navodi, razmatrane su mogućnosti za unapređenje saradnje dve zemlje u oblasti javnog informisanja.
"Sagovornici su se saglasili da postoji prostor za intenziviranje saradnje u ovoj oblasti i istakli mogućnosti za njen dalji razvoj, sa posebnim aspektom na predstavljanje savremene audio–vizuelne produkcije Srbije u Kini i Kine u Srbiji. Tema sastanka bila je i digitalna transformacija tradicionalnih medija i razvoj novih digitalnih medijskih formi, kao i potreba transparentnog i inkluzivnog uspostavljanja legislativnog okvira u skladu sa potrebama novih medija", navodi se u saopštenju.
Najavljeno je da će kineska delegacija u okviru zvanične posete Srbiji održati sastanke i sa rukovodiocima Regulatornog tela za elektronske medije, JP "Emisione tehnike i veze", Radio–televizije Srbije i Radio–televizije Vojvodine.
Ministarka Cao zahvalila je Ristiću na pozivu i istakla da je potpisivanje sporazuma u maju ove godine označilo novo poglavlje u prijateljstvu Srbije i Kine.
Predsednik Kine Si Đinping posetio je Srbiju u maju 2024. godine.
Tokom dvodnevne posete kineskog predsednika, potpisano je oko 30 bilateralnih sporazuma i komercijalnih ugovora – od infrastrukture, preko ekonomije, rudarstva, ekologije, pravosuđa, izvoza poljoprivrednih proizvoda, nauke, sporta, kulture, informisanja, do svemirskih istraživanja.
Srbija kao kandidat za članstvo u Evropskoj uniji (EU) jača odnose sa Kinom, sa kojom sarađuje pre svega u oblasti infrastrukture.
Srbija je jedna od zemalja inicijative "Pojas i put" - kineskog državnog projekta kojeg je inicirao predsednik Si Đinping, sa ciljem razvijanja novih trgovinskih puteva i tržišta za kineski izvoz.
Tokom prve posete kineskog predsednika 2016. godine potpisana je Deklaracija o strateškom partnerstvu Srbije i Kine.
Sedam godina kasnije potpisan je i Sporazum o slobodnoj trgovini.
Milijarde dolara kineskih investicija stižu u Srbiju, a kineskim kreditima grade se infrastrukturni projekti.
Međutim, istovremeno raste zaduživanje Srbije kod Kine.
Zbog podrške Kini i poslova sa tom zemljom, Srbija je više puta bila na meti kritika Sjedinjenih Država i Evropske unije, čija članica teži da postane.