Severna Koreja je u utorak digla u vazduh delove duboko simboličnih puteva i železničkih pruga koje je povezuju s Južnom Koreji, saopštila je južnokorejska vojska.
Vojska Severne Koreje je prošle nedelje obećala da će trajno zatvoriti južnu granicu pošto je mesecima postavljala mine i dizala protivtenkovske barijere nakon što je lider Kim Džong Un proglasio jug "glavnim neprijateljem svoje zemlje".
Severna Koreja je takođe optužila Seul da koristi dronove za bacanje antirežimskih propagandnih letaka na prestonicu Pjongjang, dok je Kim sazvao bezbednosni sastanak kako bi naložio plan "trenutne vojne akcije" kao odgovor, javili su državni mediji u utorak.
"Severna Koreja je detonirala delove puteva Gjeongui i Dongae severno od vojne demarkacione linije", saopštio je u utorak generalštab Južne Koreje.
"Nije bilo štete za našu vojsku, a naše snage su izvele kontravatru u oblastima južno od vojne demarkacione linije", dodaje se u saopštenju.
Generalštab Južne Koreje je kasno u utorak dodao da su neke deonice pruga koje povezuju Severnu i Južnu Koreje takođe raznete, ne navodeći dalje detalje.
Infrastruktura koja povezuje dve zemlje je odavno zatvorena, ali njeno uništavanje šalje jasnu poruku da Kim nije spreman da pregovara sa Seulom, kažu stručnjaci.
Jang Mu-džin, predsednik Univerziteta za severnokorejske studije u Seulu, rekao je za AFP da Severna Koreja takođe možda razmatra podizanje fizičkih barijera duž granice i dodao da bi detonacije puteva mogle biti "pripremni rad".
Vojska Južne Koreje objavila je video snimak na kojem se vide severnokorejski vojnici u uniformama ispred ogromne eksplozije, koja je napravila gusti dim.
Takođe je objavila snimke na kojima se vidi kako Severna Koreja diže u vazduh deo puta Donghae, na istočnoj obali.
Ministarstvo za ujedinjenje Južne Koreje osudilo je Severnu Koreju zbog, kako je navelo, "ekstremno abnormalne" provokacije, dodajući da je Seul snosio milionske troškove za izgradnju infrastrukture.
"Severna Koreja i dalje ima obaveze otplate u vezi sa ovim finansiranjem", dodalo je ministarstvo.
Kina, tradicionalni saveznik Severa, pozvala je sve strane da "izbegnu dalju eskalaciju sukoba" na Korejskom poluostrvu, rekao je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova.
SAD, saveznik Seula, pozvale su Severnu Koreju da izabere dijalog. Severna Koreja bi trebalo da "prestane sa svim akcijama koje bi povećale rizik od sukoba", rekao je portparol Stejt departmenta Metju Miler (Matthew Miller).
Južnokorejska vojska je isprva negirala da šalje dronove u Severnu Koreju, ali je kasnije odbila da komentariše, iako ju je Pjongjang direktno okrivio uz upozorenje da će smatrati "objavom rata" ako se otkrije još jedan dron.
Kimova moćna sestra je u utorak objavila saopštenje u kojem navodi da je Pjongjang obezbedio "jasne dokaze" da južnokorejska vojska stoji iza dronova koji su stigli do Pjongjanga.
"Provokatori će morati da plate skupu cenu", rekla je Kim Jo Džong.
Grupe aktivista u Južnoj Koreji dugo već šalju propagandu na sever, obično balonima, ali je poznato da su entuzijasti takođe koristili male, teško uočljive dronove.
Za razliku od konvencionalnih dronova napravljenih od metala, uređaji koje su koristili bili su napravljeni od polipropilena, sličnog stiroporu, što im omogućava da ih ne primete ni južnokorejske ni severnokorejske vlasti, kažu entuzijasti koji su govorili za lokalne medije.
Na Kimovom sastanku u ponedeljak, zvaničnici su čuli izveštaj o "ozbiljnoj provokaciji neprijatelja", javila je severnokorejska novinska agencija KCNA, dodajući da je Kim "izrazio oštar politički i vojni stav".
Severna Koreja je saopštila bi SAD takođe trebalo da budu odgovorne.
Izvor: AFP