Mocné ozbrojené skupiny na Haiti v posledných mesiacoch do svojich radov verbujú stovky až tisíce detí hnaných hladom a chudobou. Deti, ktoré sa ku gangom pridajú, sú sexuálne zneužívané a nútené vykonávať domáce práce a páchať trestnú činnosť od vydierania a rabovania až po zabíjanie a únosy. Uviedla to dnes v správe organizácia Human Rights Watch.
Gangy často využívajú ako informátorov chlapcov, ktorí sú cvičení v používaní zbraní a sú nasadzovaní do stretov proti polícii. Jeden z chlapcov, 14-ročný Michel, uviedol, že sa ku gangu pridal, keď mal osem rokov.
"Nemal som rodičov a žil som na ulici," povedal HRW. "Zvyčajne som vybavoval malé úlohy alebo sa zúčastnil na zátarasov na cestách. V skupine boli ďalšie štyri deti vo veku 13 alebo 11 rokov, "povedal Michel.
Dievčatá sú podľa svedectiev poskytnutých HRW znásilňované, nútené variť a upratovať pre členov gangu. Po otehotnení sú často opustené.
Haiti zmieta stupňujúce sa násilie od februára, keď gangy začali útoky na väznice a ďalšie štátne inštitúcie v hlavnom meste Port-au-prince. Nepokoje sa rozšírili do ďalších častí karibskej krajiny a podľa OSN v ich dôsledku došlo k vysídleniu viac ako 700-tisíc ľudí.
Podľa HRW je kritický hlad hlavným dôvodom vstupu detí do zločineckých skupín. "Štát vnímajú ako neprítomný. Vo štvrtiach, kde žijú, nie je polícia a nemajú žiadne legálne ekonomické ani sociálne možnosti, ako si zarobiť na živobytie, nakúpiť potraviny alebo získať prístup k základným potrebám, "uvádza sa v správe.
Haitské gangy v posledných rokoch umocňujú svoj vplyv, zatiaľ čo štátne inštitúcie paralyzuje nedostatok financií a politická kríza. Gangy teraz kontrolujú územie, kde žije 2,7 milióna ľudí, vrátane pol milióna detí. Asi tretina členov gangov sú podľa odhadov OSN deti. Kriminálne skupiny ovládajú takmer 80 percent Port-au-prince a rozširujú sa do ďalších oblastí.
Podľa správy gangy na prilákanie nových členov čoraz viac používajú populárne sociálne siete. Veliteľ gangu Village de Dieu je rapper, ktorý zverejňuje hudobné videá, v ktorých figurujú jeho vojaci. Má špecializovanú jednotku, ktorá učí deti narábať so zbraňami a zriaďovať kontrolné stanovištia.
HRW v júli viedla v Port-au-Prince rozhovory s 58 ľuďmi vrátane detí napojených na zločinecké skupiny, humanitárnych pracovníkov, diplomatov, zástupcov haitskej občianskej spoločnosti a agentúr OSN. S ďalšími 20 ľuďmi hovorila na diaľku.
OSN pred rokom schválila žiadosť Haiti o medzinárodnú policajnú misiu, ktorá má pomôcť haitskej polícii v boji proti gangom. Tá však zatiaľ bola nasadená len čiastočne.
HRW načrtla viaceré opatrenia, ktorými by haitská vláda aj medzinárodné spoločenstvo mali riešiť hlbokú nestabilitu v krajine, vrátane poskytnutia viacerých zdrojov bezpečnostným zložkám, zabezpečenia stravy a školskej dochádzky pre deti a rehabilitácie rekrutov.