Regióny hlavných miest krajín Vyšehradskej skupiny (V4) zaznamenali v poslednom desaťročí rast životnej úroveň obyvateľstva. Týmto mestám sa úspešne podarilo prekonať následky hospodárskej krízy a etablovať sa v rámci Európskej únie.
Medzi metropolami krajín V4 je pritom Varšava najzaujímavejšou investičnou lokalitou. Informovala o tom v utorok analytička finančnej skupiny Wood & Company Eva Sadovská.
Spomedzi regiónov metropol V4 by mala najvyššiu úroveň dosahovať Praha s hodnotou 207 percent z priemeru Európskej únie. Nasleduje región Varšavy s úrovňou 162 percent, región Budapešti dosiahol úroveň 158 percent a Bratislavský kraj 146 percent.
"Regióny všetkých hlavných miest V4 zaznamenali za poslednú dekádu nárast populácie, a to aj napriek tomu, že niektorým krajinám ako celku počet obyvateľov za dekádu klesol. Nadpriemerná životná úroveň či vyššia kúpna sila je v hlavných mestách a ich okolí ovplyvnená aj nízkou mierou nezamestnanosti. Ukázalo sa, že sledované metropoly nezaznamenali významné prepady počtu zamestnaných ani počas pandémie," priblížila odborníčka.
Okrem vysokej zamestnanosti by sa v týchto mestách mala taktiež koncentrovať a neustále rozvíjať stavba administratívnych budov, nákupných centier, logistických centier, priemyselných parkov a rezidenčných komplexov.
Tempo ich vývoja pritom podľa Sadovskej korešponduje s aktuálnym a očakávaným ekonomickým vývojom. Rast podľa nej zaznamenali najmä administratívne budovy, pričom najväčší rozvoj, a to o 51 percent v poslednom desaťročí, zaznamenala Varšava.
Hlavné mesto Poľska je podľa analytičky spomedzi krajín V4 najzaujímavejšie z hľadiska investícií.
V rámci prieskumu zameranom na preferencie európskych investorov do realít sa Varšava umiestnila v top desiatich investorských destináciách, konkrétne na ôsmom mieste.
Poľsko malo celkovo ako krajina obsadiť tretiu priečku v tomto rebríčku po Veľkej Británii a Nemecku.