Německý retailový řetězec Müller expanduje směrem na východ. Prodejce drogerie, hraček a dalšího spotřebního zboží otevře napřesrok první pobočku na Slovensku a chystá se zřejmě i do Česka. Zde ho ovšem čeká tvrdá konkurence, tuzemský trh už má rozparcelovaný trojice velkých hráčů dm, Teta a Rossmann. Od konce loňského roku se sem navíc tlačí i polský řetězec drogerií Hebe.
V polovině srpna oznámila společnost Müller, že pokračuje ve své expanzivní strategii a vstoupí na slovenský trh, kde si už pro tyto účely zaregistrovala internetovou doménu. „Müller má již řadu let pobočky v sousedních zemích v Rakousku a Maďarsku. Pozitivní zkušenost má i ve Slovinsku a v Chorvatsku, a proto je na přítomnost na Slovensku dobře připraven,“ uvedla firma.
Na svých stránkách však německý retailer inzeruje otevřenou pozici manažera expanze pro Slovensko i Českou republiku. A s jeho vstupem do Česka už v podstatě počítá i celá řada z těch, kteří se u nás tímto segmentem maloobchodu zabývají. Kdy přesně ale otevře Müller pobočky v naší zemi, zatím jasné není, na dotazy společnost nereaguje. Jisté ovšem je, že zde nebude mít jednoduchou pozici.
V segmentu drogerií je totiž na českém trhu „narváno“. Shodují se na tom alespoň všichni maloobchodní experti, které Forbes k tomuto tématu oslovil. Tuzemsku totiž vládne trojice řetězců dm, Teta a Rossmann, které mají dohromady v Česku vyšší stovky poboček a souhrnný obrat v nižších desítkách miliard korun.
„K tomu je potřeba přičíst i polský řetězec Hebe, který v loňském roce otevřel svou první kamennou prodejnu a dále pokračuje v expanzi. I při jejich příchodu na český trh se vedly diskuse na téma přílišné saturace tohoto segmentu. Otázkou tedy není, zda si nové značky najdou svého cílového zákazníka, ale kolik procent trhu si budou schopny vzít,“ popisuje Jan Janáček, vedoucí retail sektoru a oddělení maloobchodních pronájmů v poradenské společnosti CBRE.
„Trh je saturovaný, kromě trojice největších je zde i řada menších silných hráčů,“ potvrzuje maloobchodní expert Zdeněk Skála, jednatel analytické firmy Skála a Šulc. „Ale nedá se říct, že by trh neunesl vstup někoho dalšího, vždycky půjde o cenovo-marketingovou strategii, šikovný konkurent si prostor udělá,“ dodává.
Nejvíc kamenných drogerií v Česku provozuje tuzemská síť Teta, která jich má zhruba pět stovek. Německá síť dm měla na konci loňského září v tuzemsku 255 prodejen a další německý řetězec Rossmann se je pokouší dohnat, jelikož mezi největšími hráči na českém trhu v posledních letech nejvíc šlape do rozšiřování pobočkové sítě.
„V současnosti máme 185 prodejen a do konce letošního roku plánujeme otevírání dalších. Prodejnu číslo 200 budeme mít ale oproti původním plánům až v příštím roce,“ říká manažerka komunikace Rossmanna Olga Stanley.
Za nejsilnější trojkou v prodeji drogistického zboží následuje řetězec TOP drogerie se 113 pobočkami. Polský řetězec Hebe zmíněný v úvodu má zatím v Česku jen dvě prodejny.
„Segment drogistického a kosmetického zboží, péče o tělo a dalších doplňujících produktů je velmi aktivní. Je to dáno rostoucími nároky zákazníků na kvalitu a šíři sortimentu v těchto kategoriích. Největší řetězce nejen expandují s novými prodejnami, ale také zvětšují plochu těch stávajících,“ popisuje Jan Kotrbáček, šéf týmu pronájmu maloobchodních prostor v poradenské společnosti Cushman & Wakefield.
Po finanční stránce je největším drogistickým hráčem na trhu dm, jehož česká divize měla podle posledních zveřejněných čísel obrat necelých 14 miliard korun (účetní rok končící 30. zářím 2023). Za poslední dekádu se jí ho povedlo zdvojnásobit. Stejným tempem rostla i česká divize Rossmannu, jejíž obrat v roce 2022 překonal hranici pěti miliard korun.
Vstupu sítě Müller na český trh se prý nicméně ve společnosti Rossmann neobávají. „Známe je z jiných zemí, kde působíme, jejich prodejní koncept se zásadně odlišuje od našeho formátu, potažmo drogerie dm. Český maloobchodní drogistický trh je už nyní přesycený a charakteristický svým velmi silným konkurenčním prostředím,“ tvrdí Stanley.
Müller se od konkurence liší šíří svého sortimentu. Kromě drogerie jsou v jeho prodejnách k mání také módní doplňky, CD a DVD nosiče, hračky nebo psací potřeby. V domovském Německu má zhruba šest set poboček, další stovku provozuje v Rakousku a působí i v Chorvatsku, Maďarsku, Slovinsku, Španělsku a Švýcarsku, kde loni převzal síť hračkářství Franz Carl Weber s 22 pobočkami.