India minulý týždeň oslávila 77 rokov nezávislosti. Premiér Naréndra Módí chce, aby sa krajina do svojho stého výročia v roku 2047 stala „úplne rozvinutou krajinou“.
Na základe súčasných trendov by však podľa Svetovej banky mohlo Indii trvať ďalších 75 rokov, kým dosiahne len štvrtinu amerického príjmu na obyvateľa. Aby sa táto aritmetika zmenila, musí India využiť svoju pracovnú silu – jednu z najmladších a najväčších na svete.
Obrovská ponuka pracovnej sily s viac ako pol miliardou ľudí je príležitosťou a zároveň výzvou. Môže podporiť hospodársky rast za predpokladu, že bude dostatok hodnotných pracovných miest. Prináša však aj obrovský politický tlak, ako sa Módí presvedčil po tom, čo jeho strana Bharatiya Janata (BJP) stratila v júnových voľbách v šokujúcom výsledku parlamentnú väčšinu.
Hlasovanie bolo odrazom rastúcej frustrácie z nedostatku dobre platených pracovných príležitostí. Situáciu ešte zhoršili rastúce ceny potravín. Miera nezamestnanosti dosiahla za 12 mesiacov do júna v priemere približne osem percent.
Problém zamestnanosti v Indii je vážny. Nedávna štúdia banky Natixis odhaduje, že krajina musí do roku 2030 vytvoriť 115 miliónov pracovných miest, aby dokázala absorbovať rastúcu populáciu. To znamená vytvoriť 16,5 milióna pracovných miest ročne, čo je výrazný nárast oproti priemeru 12,4 milióna pracovných miest ročne za posledné desaťročie.