Slovensko sa často stretáva s kritikou, že obnoviteľné zdroje u nás podporuje len okrajovo. Väčšina prúdu sa u nás síce vyrobí z jadrových elektrární, no najmä zahraniční investori požadujú, aby v našom mixe produkovali energiu aj fotovoltické či veterné parky. Vďaka tomu vedia preukázať, že produkt vyrobili s nízkou uhlíkovou stopou.
Náklady na nové zelené elektrárne sú však často vysoké, čím sa znižuje aj ich návratnosť. Preto už vlani vláda Eduarda Hegera rozdelila medzi veľké podniky z európskeho plánu obnovy desiatky miliónov eur. Na tie si siahli podniky aj okolo podnikateľa Ivana Kmotríka či šéfa Slovnaftu Oszkara Világiho.
Rovnaký krok aktuálne spravila aj vláda Roberta Fica, ktorá taktiež rozdelila európske peniaze medzi tuzemský priemysel. Aj tu platí, že veľké dotácie si rozdelili najmä známe mená slovenského biznisu.
Príkladom je chemička Duslo Šaľa, Grafobal bratislavského podnikateľa Ivana Kmotríka či švédski nábytkári Ikea. Štát podporil zhruba 77 projektov, ktoré si medzi sebou rozdelili vyše 40 miliónov eur. Pri vyhlasovaní schémy sa rátalo s tým, že kabinet ...