Prace wysokościowe, a przede wszystkim te wykonywane na dachach, są uznawane za szczególnie niebezpieczne. Podczas ich wykonywania często dochodzi do różnego typu wypadków, gdzie w większości z nich zawinił człowiek. Poznaj najczęściej popełniane błędy podczas prac wykonywanych na dachach!
Każda praca na wysokościach (nie tylko ta na dachu) wymaga użycia odpowiedniego sprzętu ochrony indywidualnej. Jego zły wybór najczęściej jest efektem niewiedzy, natomiast brak to objaw ignorancji i braku wyobraźni.
W obydwu tych przypadkach ceną może być to, co najcenniejsze, czyli życie. Dlatego podczas prac na dachach ważne jest użycie odpowiedniego sprzętu ochrony indywidualnej.
Podstawą specjalistycznego ubioru pracownika wykonującego usługi wysokościowe są szelki bezpieczeństwa zgodne z normami EN 361. Kolejny niezbędny element to dostosowany do prac na wysokościach kask ochronny, spełniający normę EN397, posiadający minimum trzypunktowy system mocowania. Inne elementy to m.in.:
Oczywiście należy również pamiętać o ubraniu roboczym dostosowanym do aktualnie panujących warunków pogodowych. Grupa pracownicza powinna być również wyposażona w minimum jeden zestaw sprzętu ratunkowego, który, w razie takiej konieczności, umożliwi ewakuację pracownika po upadku z wysokości.
Niestety samo wyposażenie, nawet to z najwyższych półek, nie zapewni pracownikom odpowiedniej ochrony jeśli nie zgłosili się oni wcześniej do firmy, organizującej szkolenia wysokościowe.
Podczas takich szkoleń pracownicy zdobywają wiedzę, a także umiejętności, które umożliwią im bezpieczne przeprowadzanie prac nie tylko na dachach płaskich, ale również o różnym stopniu nachylenia, a także poruszania się w bezpieczny sposób po konstrukcjach takich jak np. maszty. Dowiadują się na nich również jak w prawidłowy sposób, zgodnie ze wszelkimi parametrami oraz przeznaczeniem, korzystać ze sprzętu ochrony indywidualnej.
Szkolenia takie najczęściej skierowane są do pracowników zajmujących się dekarstwem, montażem paneli fotowoltaicznych, pracowników ogólnobudowlanych oraz ekip zajmujących się odśnieżaniem dachów.
Czasami zdarza się tak, że mimo iż firma posiada certyfikowany sprzęt, a jej pracownicy posiadają wszelkie niezbędne szkolenia oraz uprawnienia, to jednak praca nie jest wykonywana z należytą dokładnością czy w bezpieczny sposób.
Przyczyny bywają różne — pośpiech, częste zmiany obsady, nierzetelnie przeprowadzone szkolenia, a czasem po prostu nienależyte podejście pracowników do bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dlatego, zanim zatrudnisz konkretną firmę, upewnij się, że będziesz miał do czynienia z profesjonalistami. Sprawdź stronę konkretnego przedsiębiorstwa, a także opinie na temat jego usług. Sprawdź, jak długo istnieje na rynku i czy pracujący w nim pracownicy mają odpowiednie doświadczenie. Dowiedz się również, czy firma posiada ubezpieczenie na wypadek szkód powstałych podczas wykonywanych usług.
Jeśli coś wzbudzi Twój niepokój, lepiej poszukaj innej opcji — nieprofesjonalny wykonawca może kosztować Cię sporo nerwów i pieniędzy. Nie warto ryzykować!
Artykuł Prace wysokościowe na dachach – 3 najczęściej popełniane błędy pochodzi z serwisu Infomagazine.pl.