Compania de distribuţie Delgaz Grid, parte a grupului E.ON în România, a semnat joi patru noi contracte de finanţare, din Fondul pentru Modernizare, în valoare totală de aproximativ 932 milioane lei, pentru proiecte de modernizare şi dezvoltare a sistemului de distribuţie a energiei electrice din zona Moldova, unde compania operează o reţea de distribuţie a electricităţii.
Conform unui comunicat al companiei, două proiecte, cu valoare cumulată de circa 626 milioane de lei, din care aproximativ 433 de milioane lei reprezintă finanţarea nerambursabilă, vizează instalarea a până la 900.000 de contoare SMART şi realizarea infrastructurii necesare pentru transmitere a datelor, precum şi modernizarea a peste 40.000 de branşamente. Alte două proiecte, în valoare de aproximativ 306 milioane de lei, din care 238 milioane de lei reprezintă finanţarea nerambursabilă, au în vedere modernizarea unui număr de 14 staţii de transformare, în scopul creşterii siguranţei preluării energiei electrice produse din resurse regenerabile, reducerea numărului de întreruperi, diminuarea cantităţii de energie electrică nelivrată şi reducerea costurilor de mentenanţă ale reţelei de distribuţie a energiei electrice. “Vrem să atragem cât mai mulţi bani europeni pentru investiţii, mai ales că aceste finanţări nu pun presiune pe tarifele de distribuţie. Este foarte important deoarece fiecare euro pe care reuşim să-l atragem din fonduri UE şi-l investim în infrastructura românească înseamnă un euro mai puţin de plătit pentru consumatorul român”, a declarat Cristian Secoşan, director general Delgaz Grid, citat în comunicat.
Delgaz Grid a depus, până acum, un număr de 24 de proiecte de investiţii, în valoare totală de 3,9 miliarde de lei, pentru a obţine o finanţare de 3 miliarde de lei din Fondul pentru Modernizare, diferenţa fiind asigurată de companie. Zece proiecte, în valoare de totală de 1,8 miliarde de lei, cu o cofinanţare de 1,4 de miliarde lei, au fost deja aprobate şi contractele de finanţare semnate.
Pachetul de 24 de proiecte se referă la modernizări de staţii de transformare, reţele de înaltă, medie şi joasă tensiune, posturi de transformare, contorizare SMART, precum şi la creşterea capacităţii reţelelor din zona Moldovei. Delgaz Grid, compania de distribuţie din cadrul Grupului german E.ON, operează o reţea de gaze naturale de 25.800 km în 20 de judeţe din partea de Nord şi de Vest a României (Cluj, Bistriţa Năsăud, Maramureş, Satu Mare, Sălaj, Timiş, Arad, Bihor, Caraş-Severin, Hunedoara, Mureş, Sibiu, Alba, Harghita, Iaşi, Botoşani, Vaslui, Suceava, Neamţ şi Bacău) şi o reţea de electricitate de 81.500 km în şase judeţe din Moldova (Bacău, Botoşani, Iaşi, Neamţ, Suceava şi Vaslui). De la intrarea pe piaţa locală, în anul 2005, E.ON a investit 2,3 miliarde de euro în principal pentru modernizarea reţelelor de gaze şi electricitate şi a virat către stat impozite şi taxe de 3,4 miliarde de euro.