Za svůj úspěch vděčí legendární rockový zpěvák hlavně tomu, že zůstal věrný skromným kořenům.
Po návratu do rodného New Jersey v roce 1981 měl Bruce Springsteen konečně finanční jistotu. Právě dokončil úspěšné turné se svým pátým studiovým albem The River a na bankovním účtu mu svítila značná suma peněz. Přesto se tehdy dvaatřicetiletý zpěvák rozhodl vybavit svůj pronajatý dům na ranči Colts Neck vyřazeným nábytkem, který našel na ulici.
„Měl jsem peníze, a ty měl v mém okolí jen málokdo,“ vzpomíná Springsteen v knize Deliver Me From Nowhere, kterou o jeho kultovním albu Nebraska napsal Warren Zanes v roce 2023. „Musel jsem se vyrovnat s pocitem, že jsem najednou jiný než lidé, mezi kterými jsem vyrůstal.“
Navzdory tomu, že měl nejprve rocker ze svého bohatství nepříjemný pocit, po šedesáti letech na scéně se může pochlubit ještě záviděníhodnějším majetkem. Americký Forbes odhaduje hodnotu jeho dnešního majetku na 1,1 miliardy dolarů.
I ve svých sedmdesáti čtyřech letech Springsteen aktivně koncertuje a nedělá mu problém odzpívat tříhodinovou show. Rocker s přezdívkou „Boss“ byl a vždy bude dříč, který se pro fanoušky rozdá.
Springsteenova legendární pracovní morálka pramení z touhy nespadnout zpátky tam, odkud pochází. Svému rodišti ale zůstává věrný. Už od své první desky Greetings from Asbury Park, NJ zpívá fanouškům o manuální práci, hledání lásky a odchodu z rodného maloměsta. Tématům svých písní dokonale rozumí – vyrůstal v rozpadlém domě se svými prarodiči a pochází z dělnického prostředí.
Vyhrabat se ze skromných poměrů ale trvá. Springsteen hrával v šedesátých letech v různých kapelách a hledal svůj styl. Smlouvu nakonec podepsal s vydavatelstvím Columbia Records. Jeho debutové album podpořili hudebníci, z nichž později vzešel legendární E Street Band: kytarista Stevie Van Zandt, bubeník Max Weinberg a saxofonista Clarence Clemons.
Jaké je tajemství Springsteenova úspěchu? „Chtěl jsem si vytvořit identitu, která by mi jako člověku zůstávala blízká,“ vysvětluje ve své autobiografické knize Born To Run. „Chtěl jsem tuto identitu propojit s celou zemí. Potřeboval jsem tedy lidi ochotné vytvořit, co potřebuji, a co jsem ochotný tvořit já sám.“
Jakmile už měl Springsteen kapelu, požádal bývalého rockového novináře Jona Landaua, aby mu dělal manažera a producenta. Právě Landau v roce 1974 do bostonských novin napsal: „Viděl jsem budoucnost rock ‚n‘ rollu a jmenuje se Bruce Springsteen.“ O čtyři dekády později byl Springsteen uveden do Rokenrolové síně slávy.
Doposud vydal jednadvacet studiových alb a sedm živých nahrávek. Po celém světě prodal více než 140 milionů desek. Jeho paměti se staly bestsellerem The New York Times a vyprodal s nimi 236 představení na Broadwayi. Získal také dvacet cen Grammy, Oscara, dva Zlaté glóby a divadelní cenu Tony a vysloužil.
Rocker, který zpívá o hledání a často i nenacházení amerického snu, si v roce 2009 převzal prestižní cenu Kennedy Center Honors za celoživotní dílo a v roce 2016 také Prezidentskou medaili svobody z rukou Baracka Obamy.
V roce 2021 pak Springsteen prodal svůj hudební katalog společnosti Sony a za celoživotní dílo vyinkasoval 500 milionů dolarů. „Každý dostane, co si zaslouží,“ komentoval deal Jon Landau v roce 2022.
Bossova sláva ještě nevyhasla. V roce 2023 se na Springsteenovo světové turné prodalo více než 1,6 milionu vstupenek, což podle agentury Pollstar přineslo tržby ve výši 380 milionů dolarů. Springsteenovo srdce stále bije pro rock, koncerty má naplánované do konce roku 2025 (kdy má dojít i na náhradu za ze zdravotních důvodů zrušený pražský koncert) a rozhodně neplánuje zpomalit.
V přípravě je také životopisný film, v němž má roli Bruce Springsteena ztvárnit Jeremy Allen White, proslavený seriálem Medvěd.