Współczesny przemysł musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami, co wymaga wręcz perfekcyjnej organizacji, w czym pomaga zaawansowana technologia. Jednym z lepszych przykładów jest system MES (Manufacturing Execution System). To specjalne oprogramowanie zaprojektowane dla przemysłu. Każda firma chcąca dążyć do jak największej optymalizacji procesów produkcyjnych, powinna lepiej poznać MES!
MES – czym dokładnie jest ten system?
We wstępie w skrócie przedstawiliśmy MES, lecz aby lepiej zrozumieć to zagadnienie, warto rozwinąć temat, by móc przejść dalej i zaprezentować ten system w całej okazałości. MES to wyjątkowe oprogramowanie odpowiadające za wiele różnych obszarów, jak monitoring, kontrola i zarządzanie wszystkimi procesami produkcyjnymi w czasie rzeczywistym. MES zapewnia tak ogromną skuteczność, ponieważ zbiera dane ze wszystkich etapów produkcji, a następnie przetwarza te informacje, dostarczając je w formie spójnych i przejrzystych raportów lub analiz.
Co równie ważne, MES jest tak zaprojektowany, aby bez przeszkód integrować się z innymi ważnymi systemami informatycznymi przedsiębiorstwa, jak na przykład ERP (Enterprise Resource Planning). Zapewnia to kompleksową synchronizację wszystkich procesów biznesowych, dzięki czemu organizacja może działać jeszcze sprawniej.
W jakich obszarach działa MES?
Jak widzimy, MES to niezwykle pomocny system przystosowany do procesów produkcyjnych. Pomaga w każdym ważnym obszarze, dlatego też wykorzystywanie systemu MES jest powszechne. Jednym z nich jest śledzenie produkcji, czyli monitorowanie jej bieżącego stanu, co umożliwia identyfikację opóźnień, co pozwala na adekwatną reakcję. To jednocześnie zarządzanie zasobami poprzez optymalizację wykorzystania maszyn i urządzeń, ale też pracy ludzkiej. Równie istotną rolę MES ma w obszarze kontroli jakości, co odbywa się w czasie rzeczywistym. To kolejny dowód na to, że przy pomocy MES można szybko podejmować odpowiednie działania, zapobiegając problemom.
Pamiętajmy też o zarządzaniu danymi produkcyjnymi, zyskujemy bowiem w ten sposób dostęp do analizy danych dotyczących procesu produkcyjnego. Dane są też archiwizowane w jednym miejscu, żeby w razie potrzeby mieć do nich szybki dostęp.
MES – jak dokładnie działa?
Poznaliśmy już specyfikę systemu MES, więc teraz zastanówmy się, jak dokładnie działa, że zapewnia tak wysoką skuteczność. Wynika to z tego, że proces jest wielopoziomowy, a każdy etap jest dokładnie zaprojektowany i zaplanowany – od początku do końca.
Wszystko zaczyna się od zbierania danych, za co odpowiadają czujniki oraz urządzenia monitorujące. Zbierają one informacje z maszyn, linii produkcyjnych i stanowisk pracy. Następnie dane są przetwarzane, co pozwala zidentyfikować kluczowe wskaźniki wydajności (KPI). Kolejnym etapem jest wizualizacja danych. Są one przedstawiane na interaktywnych, czytelnych panelach kontrolnych, dzięki czemu można na bieżąco monitorować stan produkcji. Pozwala to zawsze trzymać rękę na pulsie, bo jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy w odpowiednim momencie, bez niepotrzebnych przestojów czasowych, reagować na zmiany. Zresztą, system MES zrobi to za nas, bo automatycznie podejmuje działania korygujące.
Jakie są zalety MES?
Biorąc to wszystko pod uwagę, nie dziwi, że system MES zapewnia mnóstwo korzyści. Wymienimy najważniejsze z nich.
Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę, widzimy, że system MES przynosi same korzyści współczesnemu przemysłowi, który musi sobie radzić z wieloma wyzwaniami.
Post System MES – jak pomaga we współczesnym przemyśle? pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.