Jeden z nejúspěšnějších komediálních filmů počátku milénia se zřejmě dočká druhého dílu. První film vydělal v kinech desetinásobek svého rozpočtu.
V roce 2006 se ten film stal zcela nečekaným kinohitem. Adaptace novely Ďábel nosí Pradu od do té doby neznámé americké autorky Lauren Weisberger perfektně zužitkovala atraktivní prostředí redakce módního časopisu a především své hvězdné obsazení.
Film v čele s Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt a Stanleym Tuccim měl na dnešní hollywoodské poměry vlastně docela skromný rozpočet 35 milionů dolarů, na tržbách z kin však vydělal téměř desetkrát tolik. Módní komedie z produkce Disney vynesla v kinech 326 milionů dolarů.
Základní půdorys scénáře byl poměrně jednoduchý: příběh Andy Sachs (Hathaway), nezkušené elévky v redakci módního časopisu Runway, která se shodou náhod stane druhou asistentkou všeobecně obávané nadřízené, šéfredaktorky Mirandy Priestly (Streep).
První asistentka Emily Charlton (Blunt) ji přitom vcelku nevybíravě zasvěcuje do rychlých a nekompromisních pravidel světa modelingu, haute couture i nelítostných uzávěrek módního časopisu. A film se stal fenoménem.
Teď se už řadu týdnů spekuluje o tom, že by se legendární komedie mohla vrátit do kin v druhém díle. Předloha existuje – autorka Lauren Weisberger své pokračování nazvala Revenge Wears Prada (Pomsta nosí Pradu) a na scénu vrací všechny oblíbené hrdiny.
Ačkoli producenti ze studia Disney, kde má už probíhat úvodní kolo vývoje scénáře druhého filmu, zatím informaci oficiálně nepotvrdili, o projektu informuje jako o hotové věci celá řada renomovaných amerických magazínů včetně oborového titulu Variety, podle něhož producenti už vyjednávají s původním týmem tvůrců v čele se scenáristkou Aline Brosh McKenna.
Zatím není zřejmé, zda se do svých postav vrátí všechny původní herecké hvězdy filmu, nicméně Meryl Streep, Emily Blunt a Anne Hathaway své slavné role nedávno významně, nečekaně a vtipně připomněly.
Na předávání Screen Actors Guild Award v únoru na pódiu humorně sehrály skeč, v níž Meryl s typickou dikcí Mirandy postrádá brýle, aby přečetla obálku se jmény nominovaných, načež jí na pomoc přispěchá Emily Blunt i Anne Hathaway a zazní i „That’s All“, jak zní ona slavná replika hlavní hrdinky, jíž trojice pobavila celý sál.
Stejně jako tři herečky, které se za osmnáct let od premiéry filmu fyzicky prakticky vůbec nezměnily. I toto všechno nahrává spekulacím, že pokračování filmu je skutečně ve hře.
Ďábel nosí Pradu fungoval tehdy a i po osmnácti letech od premiéry stále skvěle funguje. Důvody jsou jednoduché – film byl dobře napsaný a na publikum perfektně zapůsobil.
Čerpal totiž z autentických reálií, které insideři dobře poznávali: spisovatelka Weisberger ve své první knize vydané v roce 2003 zužitkovala své někdejší reálné zkušenosti z práce asistentky jedné nejmenované slavné šéfredaktorky světově proslulé módního časopisu (pro úplnost dodejme, že Weisberger svého času skutečně pracovala jako asistentka Anny Wintour v americké edici Vogue).
Tvůrci v čele s Davidem Frankelem perfektně využili znalost prostředí, které se jim stalo i ideální kulisou pro všemožný product placement, což filmu pomohlo také marketingově. V jednotlivých scénách i replikách scénáře se objevily desítky reálných a nesmírně populárních módních značek, ale rovněž skutečné slavné tváře i jména osobností módního průmyslu.
Ve filmu se na obraze i v replikách objevily konkrétní modely značek Chanel (vzpomeňte na Andreiny „Chanel Boots“), Jimmy Choo („Zradilas mě pro první lodičky od Jimmyho Chooa“) či Calvin Klein („Mám vypůjčit třicet sukní od Calvina Kleina“), asistentka Andy neumí do telefonu vyslovit jméno fotografa Patricka Demarcheliera, jindy nedokáže správně zapsat jména designérů z dua Dolce & Gabbana.
Na módní přehlídce se s Mirandou v podání Meryl Streep v jiné scéně filmu zdraví skutečný návrhář Valentino a topmodelka Gisele Bundchen tu dokonce získala epizodní roli elegantní Sereny, redakční kolegyně asistentky Emily.
Zda se tvůrcům podaří oživit populární módní svět i ve druhém filmu, teprve uvidíme. Rozehráno je však slibně.