Добавить новость

Аренда ста самых дорогих московских квартир снизилась в цене

Акционеры «Кузины» перераспределили доли

Третий класс пожарной опасности спрогнозировали в Подмосковье до 28 августа

Социальный фонд оказывает помощь эвакуированным жителям Курской области

World News


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Król bidoków

J.D. Vance wykiwał już chyba wszystkich w amerykańskiej polityce – ale musi uważać, żeby nie wykiwać też samego siebie.

Na początek odrobina prywaty, żeby czytelnicy mogli dobrze mnie zrozumieć. Ja też przeczytałem książkę Vance’a i przez długi czas byłem pod jej silnym wpływem. „Elegia dla bidoków” ukazała się w czerwcu 2016 r. i natychmiast stała się absolutnym hitem. Sprzedażowym oraz intelektualnym, co ma miejsce coraz rzadziej, zwłaszcza w przypadku autorów nieznanych i debiutujących. Świat wyglądał wtedy nieco inaczej niż teraz, na pewno jeśli patrzy się na niego z pozycji szeroko pojętego liberalizmu. Donald Trump coraz wyraźniej czołgał się po republikańską nominację prezydencką, żeby kilka miesięcy później pokonać Hillary Clinton w wyborach, które zdefiniowały politykę pierwszych dekad XXI w. Na początku, jeśli czytelnicy wybaczą tę wycieczkę w przeszłość, nikt Trumpa ani do końca nie rozumiał, ani nie brał na poważnie. Dopiero kiedy ten zmiótł z planszy Clinton, modelową kandydatkę liberalnych elit, stał się poważnym graczem i obiektem zaawansowanych badań czy diagnoz społecznych.

Podłoże.

Wpisany w szerszy kontekst Trump nie był oczywiście aż takim odchyleniem od normy. W końcu chwilę wcześniej wydarzył się brexit, inny polityczny happening. Na Węgrzech szalał Viktor Orbán, a w Polsce trwał już demontaż instytucji państwowych pod szyldem Zjednoczonej Prawicy. Narendra Modi cementował swoje poparcie w Indiach, a Jair Bolsonaro właśnie wjeżdżał na autostradę po prezydenturę w Brazylii. Niby ta populistyczno-antyestablishmentowa rewolucja była wokół nas wszędzie, niby formacje sceptyczne wobec liberalnej demokracji pokonywały centrum atakami z lewa i z prawa, a jednak wciąż brakowało odpowiedzi na kluczowe pytanie: dlaczego?

W świecie nauk społecznych furorę robił wtedy artykuł Pippy Norris i Ronalda Ingleharta, naukowców z Uniwersytetu Harvarda. Dowodzili oni, że eksplozja poparcia dla populistów wzięła się z wybuchowej mieszanki marginalizacji ekonomicznej i poczucia wykluczenia kulturowego. Ludzie, którzy głosowali na Trumpa, europejskich antyliberałów czy torysów chcących rozwodu z Brukselą, przez lata odczuwali pogorszenie swojego statusu materialnego, głównie z powodu procesów związanych z globalizacją, takich jak automatyzacja produkcji, przenoszenie jej do Azji czy Ameryki Łacińskiej. Jednocześnie mieli wrażenie, że nie rozpoznają już świata, który ich otacza. Nie rozumieją i nie akceptują procesów społecznych uderzających w ich fundamenty kulturowe: sekularyzacji, zmiany modelu rodziny, emancypacji kobiet czy pełniejszego włączania mniejszości w życie społeczne. Cytując tytuł innej głośnej książki z tego okresu, popularnej również w Polsce monografii Arlie Russell Hochschild, stali się „Obcymi we własnym kraju”.

Nie brakowało więc analiz tego, co działo się w rozwiniętych społeczeństwach. Co nie znaczy, że stało się to zrozumiałe, bo język analiz socjologicznych, nawet najbardziej przystępny, był wciąż wyłącznie zestawem skomplikowanych diagnoz, opatrzonych komentarzami o złożoności tych procesów. Naukowcy, zgodnie z podstawowymi zasadami ich zawodu, zastrzegali, że mogą się mylić, a w różnych krajach przyczyny eksplozji populizmu mogą być diametralnie różne. Brakowało kogoś, kto powiedziałby światowej opinii publicznej, na czym naprawdę polegały te marginalizacje i wykluczenia. Ale w życiu codziennym, w zmaganiach z rzeczywistością, a nie na wykresach opatrzonych zdaniami długimi na kilkanaście linijek.

Ten artykuł przeczytasz do końca tylko z aktywną subskrypcją cyfrową.

Post Król bidoków pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

В жилом доме в Пресненском районе заменили лифтовое оборудование

"Москва 24": Ремарк и Пушкин вошли в число самых популярных авторов у москвичей

Третий класс пожарной опасности спрогнозировали в Подмосковье до 28 августа

50 дней изменивших ход войны

Музыкальные новости

"Спартак" в большинстве не сумел обыграть "Зенит" в матче РПЛ

РПЛ-2024/25. 6-й тур. «Динамо» — «Краснодар». Прямая трансляция

В Штабе общественной поддержки «Единой России» вспомнили годовщину Курской битвы

"Павел, мы с тобой!" - Музыкальный лейбл объявляет акцию в поддержку Дурова!

Новости России

В Рефтинском поздравили жительницу поселка со 100-летним юбилеем

Российские туристы испытывают трудности при возвращении с курортов

Вильфанд спрогнозировал температуру выше 30 градусов в десяти регионах России

"Москва 24": Ремарк и Пушкин вошли в число самых популярных авторов у москвичей

Экология в России и мире

10 секретов, которые психологи скрывают: узнайте, что они не хотят, чтобы вы знали!

Российские СМИ об искажениях истории в учебниках стран СНГ

Светлана Петрова рассказала, ждать ли обвала цен на жильё

Александр Бордов отмечает день рождения

Спорт в России и мире

Чемпион "Большого шлема" дал прогноз на матчи трех россиян на старте US Open

В Федерации тенниса Италии назвали критиков Синнера неудачниками

В зоне особого давления // начинает US Open после допингового скандала первая ракетка мира Янник Синнер

Рублёв проиграл Монфису на выставочном турнире в Нью-Йорке

Moscow.media

К строительству Северного обхода Омска планируют приступить не раньше начала 2025 года

Компания Great Wall привезет большой рамный внедорожник Haval H5 в Россию

Начался суд над опекуншей убитого в Екатеринбурге мальчика

Огнестойкий блогер











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Третий класс пожарной опасности спрогнозировали в Подмосковье до 28 августа

Акционеры «Кузины» перераспределили доли

"Ъ": в нескольких городах РФ возникла проблема с зачислением детей в 10-й класс

Аренда ста самых дорогих московских квартир снизилась в цене