Realitný sektor v Nemecku, ktorý je už tretí rok v kríze, musí počítať v najbližšom období s ďalšími problémami. Uviedol to Rolf Buch, šéf najväčšej realitnej spoločnosti v krajine Vonovia. Zotavenie trhu neočakáva v najbližšom čase ani po tom, ako Európska centrálna banka (ECB) pristúpila k redukcii úrokových sadzieb. Informovala o tom agentúra Reuters.
"V nasledujúcich mesiacoch a možno aj rokoch musíme počítať s vysokým počtom bankrotov. Už teraz takýto proces sledujeme a bude to ešte horšie," povedal Buch v utorok na stretnutí s novinármi.
Realitný sektor patrí dlhé roky k pilierom nemeckej ekonomiky. Na celkovom hrubom domácom produkte (HDP) sa podieľa približne pätinou, pričom v minulých rokoch ho nahor ťahali najmä nízke úrokové sadzby.
Tento rozmach však skončil po tom, ako ECB v reakcii na vysokú infláciu začala v lete 2022 zvyšovať úrokové sadzby. Financovanie realitných projektov sa zastavilo a viaceré firmy oznámili bankrot. Predstavitelia sektora následne požiadali vládu o pomoc.
Vonovia, ktorá má vo svojom portfóliu približne 550-tisíc bytov v Nemecku, ale aj v Rakúsku a vo Švédsku, znížila vlani hodnotu svojho portfólia o takmer 11 miliárd eur, čo viedlo k rekordnej strate firmy v hodnote 6,7 miliardy eur. Buch uviedol, že s veľkými odpismi firma momentálne skončila, nevylúčil však ešte nejaké odpisy v menšom rozsahu.
Júnové zníženie úrokových sadzieb zo strany ECB zvýšilo nádej na opätovné zotavenie realitného sektora, predstavitelia niektorých realitných firiem sú však opatrní. "Mierna zmena úrokových sadzieb momentálny trend v nemeckom realitnom sektore nezmení," povedal Matthias Danne, člen predstavenstva spoločnosti Deka, ktorá patrí k najväčším správcom aktív v Nemecku.
Ako dodal, úrokové sadzby sú naďalej vysoké, čo znemožňuje financovanie realitných projektov a oživovanie predaja nehnuteľností "prichádza výrazne pomalšie, než sa očakávalo."