Добавить новость

Shaman пошутил о причинах выхода Байдена из президентской гонки в США

Сломал кости. Поймали насильника 20-летней беременной девушки

Американцы за пять часов пожертвовали штабу Харрис 46,7 миллионов долларов

​Образовательный центр московского уровня появился в Новой Чаре

World News


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Aké sú riziká využívania Wi-Fi na dovolenke?

Aké sú riziká využívania Wi-Fi na dovolenke?

Či už sa nachádzame na letisku, na stanici, alebo v kempe, prípadne len niekde v meste, napr. v kaviarni či obchode, všade, kde sa pripojíme k verejnej wi-fi, musíme počítať s tým, že to môže priniesť potenciálne bezpečnostné riziko.

Hlavným problémom verejných bezdrôtových sietí je nedostatočná bezpečnosť. Nemôžeme si byť istí, kto sieť prevádzkuje a či je dostatočne chránená pred hackermi.

Obzvlášť, ak používame telefón alebo notebook na dôležitú (a citlivú) komunikáciu. Nebezpečenstvo sa násobí, ak sa k verejnej sieti pripája mnoho ľudí naraz, čím sa zvyšuje počet potenciálnych útočníkov. Preto je dôležité používať verejné wi-fi siete s opatrnosťou a dodržiavať určité bezpečnostné pravidlá.

Predstavte si, že sedíte na letisku a čakáte na odbavenie. Na skrátenie chvíle sa určite budete chcieť pripojiť k verejnej wi-fi. Akonáhle sa prihlásite k rôznym svojim online účtom alebo zadávate detaily svojho bankového účtu, nemusíte vedieť, kto ďalší je v sieti s vami. V rovnakej sieti môže byť niekto so zlými úmyslami, kto s pomocou špecifických nástrojov sleduje dáta prichádzajúce z vášho zariadenia.

V takýchto prípadoch hrozí odpočúvanie konverzácie, ukradnutie dát, v krajnom prípade infikácie zariadenia malwarom. Preto je dôležité používať verejné bezdrôtové pripojenie s maximálnou opatrnosťou. Ak chcete udržať seba a svoje dáta v bezpečí, dodržujte týchto päť tipov zakaždým, keď sa pripájate k verejnej wi-fi mimo domova alebo kancelárie.

1. Pozor na podstrčené siete

Kyberzločinci sú experti na vytváranie falošných wi-fi sietí, ktoré sa tvária ako oficiálne, či už ide miesta alebo podniky, kde sa nachádzate. Tak napríklad, ak sa nachádzate v hoteli, pozriete sa na wi-fi v okolí a vidíte niekoľko sietí, z ktorých si môžete vybrať. Názvy budú podobné miestu, v ktorom ste. Možno budú mať v názve meno hotela plus „reštaurácia“, „bar“, „lobby“ a podobne. V čom je háčik? Pripojiť sa dá ku každej, nie?

Áno, možno, lenže niektorá zo sietí môže byť podstrčená podvodníkom. Vytvoril ju, nechal otvorenú a vy k nej máte prístup, zatiaľ čo iné sú napríklad dostupné len po zadaní hesla.

Preto je lákavé sa k nej pripojiť, pokiaľ sú všetky ostatné siete zabezpečené prístupovým heslom a je požadovaný poplatok za ich použitie. Ak sa pripojíte, má ten, kto sieť vytvoril, plný prístup ku všetkému, čo robíte online – môže sledovať vaše aktivity, kradnúť dáta, inštalovať malware a robiť ďalšie veci.

image

Ilustračná snímka FOTO: Shutterstock

Ochrana je pritom jednoduchá. Vždy sa spýtajte, či miesto, na ktorom sa nachádzate, má wi-fi a či sa k nej môžete pripojiť a aké je heslo. Prípadne si prístup k nej kúpte. Ešte lepšie je, ak miesto ponúka pripojenie cez QR kód (napríklad formou ceduľky na recepcii). Naskenujte ho a budete mať istotu, že sa pripájate k pravej zabezpečenej sieti. Teda, ak by sme šli do krajností, tak samozrejme aj túto ceduľku môže útočník vymeniť za svoju.

2. Používajte inú e-mailovú adresu

Lepšie na tom môže byť sieť, ktorá pre prístup vyžaduje zadanie vášho e-mailu, čo je dnes pomerne bežná prax. A dajme tomu, že je k dispozícii zadarmo. V tom najlepšom možnom scenári vám na adresu môžu dôjsť prihlasovacie údaje k šifrovanej wi-fi. V tomto prípade ide už o prihlásenie heslom, takže wi-fi sa stáva bezpečnou.

Prípadne zadanie e-mailu môže fungovať ako jednoduchý spôsob overenia, že používateľ je skutočná osoba, a nie automatický skript alebo bot. Ak prístup do wi-fi získate jednoduchým zadaním e-mailu, potom je na tom sieť s bezpečnosťou bohužiaľ rovnako, ako v predchádzajúcom prípade.

O niečo horšie je to však s tým, že takto oznamujete prevádzkovateľovi svoju e-mailovú adresu a spolu s tým udeľujete súhlas využiť ju napríklad na marketingové účely. Navyše e-mail je často vyžadovaný na sledovanie toho, kto a ako sieť používa. To síce umožňuje získavať anonymizované dáta o používateľoch, ktoré je možné využiť na marketing alebo zlepšenie služieb, ale aj na potenciálne zneužívanie siete.

Ak niekto použije wi-fi aj na nezákonné účely, prevádzkovateľ má aspoň nejaký kontakt, ktorého sa môže držať. Môže však byť falošný. Popravde z bezpečnostného hľadiska a kvôli následnému obťažovaniu je odborníkmi navyše odporúčané používať práve sekundárnu e-mailovú adresu, alebo špeciálne na to vytvorenú.

3. Prihlasovanie sa vždy heslom

Pripájanie k wi-fi sieti pomocou hesla je všeobecne bezpečnejšie ako používanie bezheslových (otvorených sietí), najmä ak je použité moderné a silné šifrovanie, ako je WPA3, prípadne WPA2.

image

Ilustračná snímka FOTO: Shutterstock

Je však dôležité, aby bola sieť správne nakonfigurovaná a zabezpečená. Sieť chránená heslom šifruje dáta medzi vaším zariadením a prístupovým bodom (napr. wi-fi routerom). To znamená, že ak niekto zachytí vaše dáta počas prenosu, nebude ich môcť ľahko prečítať.

Navyše iba tí, ktorí poznajú heslo, sa môžu pripojiť k sieti. To obmedzuje počet potenciálnych útočníkov. Pokiaľ mnoho ľudí pozná heslo k sieti, zvyšuje sa riziko, že niekto s nečistými úmyslami získa prístup. Preto za ideálneho stavu by malo byť heslo unikátne pre každého používateľa. Pokiaľ je však jednoduché alebo ľahko uhádnuteľné, bezpečnosť siete sa výrazne znižuje.

Silné heslá by samozrejme mali obsahovať kombináciu písmen, čísel a špeciálnych znakov. Šifrovaná sieť heslom je navyše odolnejšia voči útokom typu Man-in-the-Middle, kde sa útočník snaží zachytiť a manipulovať s komunikáciou medzi dvoma stranami.

4. VPN pripojenie

Vôbec najlepším možným spôsobom, ako si zaistiť bezpečnosť, je prihlásiť sa k bezdrôtovej sieti heslom (spojenie bude šifrované) a zároveň použiť VPN (Virtual Private Network). Táto kombinácia je jedným z najlepších spôsobov, ako zvýšiť svoju online bezpečnosť a súkromie pri pripájaní k verejným wi-fi alebo akýmkoľvek iným sieťam.

Nielenže chráni dáta pred útokmi, ale dokonca skrýva vašu identitu. Pri výbere VPN je však dôležité zvoliť dôveryhodného poskytovateľa a správne konfigurovať VPN, aby bola zaistená maximálna ochrana.

image

Surfshark VPN FOTO: Surfshark

VPN potom vytvorí šifrovaný tunel medzi vaším zariadením a VPN serverom. To znamená, že všetky dáta, ktoré odosielate alebo prijímate (a to aj napriek nezabezpečenému wi-fi routeru), sú zašifrované a chránené pred prípadným odpočúvaním. Takže, aj keď niekto zachytí vašu internetovú prevádzku, jej obsah si nebude môcť prečítať. Navyše dôjde ku skrytiu vašej IP adresy a geografickej polohy.

Poskytovateľov VPN je celá rada. Pri výbere sa sústreďte nielen na cenu, ale aj na to, čo ponúka. Niektoré sú navyše k dispozícii zadarmo. VPN by mala byť považovaná za nutnosť pre každého, kto pravidelne cestuje a potrebuje sa pripojiť k wi-fi vo verejných priestoroch.

5. Mobilné pripojenie

Verejné wi-fi siete (a otvorené dvojnásobne) na cestách lákajú, ale ako sme uviedli, skrývajú aj riziká. Ak chcete byť v bezpečí a nepoužívať VPN, tak radšej stavte na svoje pripojenie z mobilu (pre notebook vytvorte wi-fi hotspot).

Prečo by ste mali? Pretože sieti operátora môžete veriť oveľa viac ako verejným wi-fi sieťam. Aj napriek tomu, že verejné bezdrôtové siete urobia na zabezpečenie všetko potrebné (nevyhnutné opatrenia), nikdy si nemôžete byť istí, že je skutočne bezpečná.

image

Ilustračná snímka FOTO: Shutterstock

Samozrejme mobilné dáta nie sú nekonečné a už vôbec nie zadarmo. Avšak v prípade, že sa prihlasujete do internetového bankovníctva, do e-mailu a podobne, spotrebujete ich malé množstvo. Odmenou bude istota, že vaše prihlasovacie údaje budú v bezpečí. Inými slovami, aspoň počas tejto doby využite práve mobilné pripojenie. Urobte si z toho železné pravidlo.

Teda za predpokladu, že nepoužívate vyššie popísanú ochranu prostredníctvom VPN siete. Navyše, s bezdrôtovou 4G a 5G sieťou je rýchlosť pripojenia vášho telefónu často oveľa vyššia ako u väčšiny verejných wi-fi sietí. Čo je určite výhoda v prípade taríf s „neobmedzenými dátami“. A v neposlednom rade, mobilný hotspot z mobilu vám umožňuje zdieľať internetové pripojenie s rodinou alebo priateľmi. Tak to využite.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

ТГУ привлекут к реализации нового нацпроекта

В России сильно подорожало обслуживание автомобильных кондиционеров

Город заключил офсетный контракт на поставку ...

CNN: страны Запада хотят внедрить призывную службу из-за России

Музыкальные новости

Интервью AppTime с компанией Innova: релиз Gran Saga в России, внутриигровая оплата и «Масленица» в корейской MMO

Наталья Страшнова стала ведущей программы «Формула Верхневолжья».

Минеев единогласным решением судей победил Исмаилова на турнире в Москве

Собянин объявил о начале строительства станции метро "Рублево-Архангельское"

Новости России

​Образовательный центр московского уровня появился в Новой Чаре

Город заключил офсетный контракт на поставку ...

Сломал кости. Поймали насильника 20-летней беременной девушки

CNN: страны Запада хотят внедрить призывную службу из-за России

Экология в России и мире

Семьи работников заводов АО "Желдорреммаш" стали призерами федерального конкурса «Это у нас семейное»

Зима близко: Вильфанд предсказал скорое падение температуры, указав регионы, где это случится

Кутюрная коллекция Chanel осень-зима 2024

Певец Дмитрий Камский готовит к релизу новый сингл "Песня Земли"

Спорт в России и мире

Теннисистка Мария Шарапова снялась без макияжа и укладки

Экс-теннисист Ольховский: победа Медведева над Синнером была неожиданной

Теннисистку из Красноярска допустили до Олимпиады в Париже

Александр Зверев вышел в финал турнира в Гамбурге

Moscow.media

БУНТ "БЕЗОТКАЗНОГО ГОРОДА": МИГРАНТЫ ПОЛУЧИЛИ НЕОЖИДАННЫЙ ОТПОР. И РУССКИМ ЭТО ПОНРАВИЛОСЬ

В Магнитогорске из реки выловили женский труп с привязанным к нему грузом

На мосту в створе улицы Мясищева ведется гидроизоляция

"Он очень больной мальчик": диаспора просит отпустить мигранта проломившего голову депутату Госдумы Матвееву.











Топ новостей на этот час

Rss.plus






CNN: страны Запада хотят внедрить призывную службу из-за России

В S7 Airlines опровергли информацию об отказе систем электронной регистрации пассажиров

ТГУ привлекут к реализации нового нацпроекта

Дахлалла: Более 500 тысяч солдат НАТО приведены в повышенную готовность