Izrael teraz skúma reakciu Hamasu na návrh prímeria v Pásme Gazy, ktorý by okrem iného zahŕňal aj prepustenie rukojemníkov, informovala s odvolaním sa na izraelskú tajnú službu Mossad agentúra Reuters. Prímerie v izraelsko-palestínskom konflikte sa už niekoľko mesiacov pokúša sprostredkovať napríklad Egypt, Katar a Spojené štáty, zatiaľ neúspešne.
"Sprostredkovatelia dohody o rukojemníkoch odovzdali izraelskej strane odpoveď vyjednávacieho tímu Hamasu. Tá ju teraz preskúmava a potom na ňu prostredníctvom sprostredkovateľov odpovie," stojí vo vyhlásení, ktoré v mene Mossadu vydala kancelária premiéra Benjamina Netanjahua. Bližšie podrobnosti o dohode zatiaľ nie sú známe.
Hnutie Hamas potvrdilo, že si so sprostredkovateľmi, teda zrejme Egyptom či Katarom, "vymenilo niekoľko nápadov" o možnom prímerí s Izraelom.
Hnutie Hamas, ktoré Izrael, Spojené štáty, Únia a napríklad aj česká vláda považujú za teroristickú organizáciu, trvá na úplnom ukončení vojny a stiahnutí všetkých izraelských jednotiek z Pásma Gazy.
Izrael je podľa Netanjahua ochotný pristúpiť na dočasnú dohodu o prímerí, boje ale nemieni ukončiť, kým Hamas úplne nezničí.
Izrael začal ofenzívu v Pásme Gazy v reakcii na teroristický útok z vlaňajšieho 7. októbra, pri ktorom príslušníci Hamasu pozabíjali na 1200 ľudí a ďalších 250 ich odvliekli ako rukojemníkov na palestínske územie.
Viac ako stovku z nich prepustili pri doteraz jedinom prímerí na konci novembra výmenou za asi 250 Palestínčanov z izraelských väzníc.
Podľa palestínskych úradov ovládaných Hamásom Izraelčania od októbra zabili takmer 40-tisíc Palestínčanov, väčšinou civilistov. Netanjahu opakovane tvrdí, že izraelskí vojaci útočia iba na teroristov, nie civilistov. Bilancia Hamasu medzi ozbrojencami a civilistami nerozlišuje.
Návrh prímeria oznámený americkým prezidentom Joom Bidenom v júni predpokladá tri etapy. Po zastavení bojov a prepustení časti rukojemníkov držaných Hamasom za palestínskych väzňov sa má izraelská armáda stiahnuť z obývaných oblastí Gazy a umožniť palestínskym civilistom návrat domov.
Táto fáza by mala trvať šesť týždňov. Zvyšných rukojemníkov majú prepustiť v druhej fáze, keď sa tiež majú trvalo ukončiť boje a izraelská armáda sa má úplne stiahnuť z Pásma Gazy. Posledná fáza počíta s obnovou zničeného Pásma Gazy. Hamas s dohodou v všeobecnej rovine súhlasí, vyjadril ale obavy, či ju Izrael bude dodržiavať, píše Reuters.