Ponúka vám prezident Peter Pellegrini výhodné investície? Slovnaft nádherné zisky v tisícoch eur takmer za nič? Prečo to znie až príliš dobre na to, aby to bola pravda? Pretože to pravda nie je.
Slovensko v posledných mesiacoch zaplavili reklamy internetových podvodníkov, ktorí sa snažia z ľudí vylákať peniaze, kreditné karty či osobné údaje.
Doba sa zmenila a podvodníci sa jej prispôsobili. Nechodia už len od bytu k bytu ako napríklad falošní odpisovači elektriny, ale využívajú tiež sociálne siete, ktorú sú priam ideálnym priestorom na lov obetí.
Aj tam však prebieha dynamický vývoj a tomu sa musia prispôsobovať. Na zvrhnutého princa z Nigérie s obrovským majetkom si dnes klikne naozaj už len málokto.
Vývoj v oblasti umelej inteligencie im v tom veľmi pomohol. Zneužívajú totiž tváre a hlasy dôveryhodných osôb, aby ľahšie svoj cieľ oklamali. A darí sa im to. Často sme zvyknutí, že video je dôkaz a nedá sa zmeniť. To však už pravda nie je.
Podvodníci pomocou deepfake technológie vytvoria falošné videá či fotografie známych osôb, politikov a úradníkov, aby svoj podvod povedali ich hlasom. A ľudia počúvajú.
Nedávnou obeťou takéhoto podvodu sa stal prezident Peter Pellegrini. Podvodníci zneužili jeho meno, aby predávali svoj ilegálny investičný produkt. Nejde však len o jednoduché textové video, aké poznáme z minulosti.