Brněnská technologická společnost Mycroft Mind, která je součástí skupiny TTC, získala z fondů Evropské unie podporu deset milionů eur, v přepočtu 251 milionů korun, na rozvoj své technologie vnořené energetické inteligence.
Cílem firmy je vytvořit vestavěné moduly, jež se budou samy učit ze získaných informací. Tyto moduly budou sloužit pro předpovídání energetických toků a chování odběratelů a výrobců elektřiny.
„Řadu let se zabýváme sběrem a zpracováním dat z chytrých energetických sítí. Před několika lety jsme začali rozvíjet myšlenku, že by některé z analytických algoritmů mohly fungovat přímo v senzorech a měřidlech instalovaných v energetických sítích,“ uvedl ředitel rozvoje produktů a spoluzakladatel Mycroft Mind Filip Procházka.
„Po úspěšném prototypovém ověření ve spolupráci s výrobcem čipů NXP a realizaci dvou výzkumných projektů jsme představili naši vizi vnořené energetické inteligence,“ dodal.
Moduly, k jejichž vytvoření firma směřuje, budou vybavené specifickými algoritmy strojového učení s malými nároky na paměť a výpočetní výkon.
Proto mohou fungovat přímo v chytrých měřičích, dobíječkách elektromobilů, fotovoltaikách nebo v ovládacích energetických centrech budov. Detailnější informace budou důležité ve vznikající komunitní energetice.
„Odběratelé a drobní výrobci elektrické energie budou lépe rozumět svému energetickému chování a snižovat tak náklady na energii, případně budou schopni zpeněžit vlastní flexibilitu,“ doplnil Procházka.
„Účastníci na energetických trzích budou mít k dispozici predikci energetického chování zákazníků či podrobné informace o jejich dostupné flexibilitě. V neposlední řadě jim to usnadní řízení nově vznikajících energetických komunit,“ završil.
Brněnská společnost na projektu, který je naplánovaný do roku 2026, spolupracuje s evropskými výrobci čipů, polovodičů a měřidel a vyhledává i další partnery z řad výrobců senzorů využívaných v energetice. Spolupracuje také s Masarykovou univerzitou v Brně a Vysokým učením technickým v Brně.