Profesijné združenie amerických novinárov The National Press Club a 18 organizácií zameraných na ochranu slobody tlače vyzývajú administratívu amerického prezidenta Joea Bidena, aby novinárku Alsu Kurmaševovú označila za neoprávnene väznenú osobu. Informovalo o tom Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda, pre ktorú rusko-americká novinárka zadržiavaná v Rusku pracuje.
Kurmaševová, ktorá žije s rodinou v Prahe, skončila v Rusku vo väzbe kvôli obvineniu, že sa v krajine nezaregistrovala ako takzvaná zahraničná agentka a že šírila falošné správy o ruskej armáde, ako Moskva označuje informácie, ktoré nezodpovedajú oficiálnemu popisu ruskej invázie na Ukrajinu.
Do Ruska odcestovala vlani v máji z rodinných dôvodov. V júni ju pred spiatočným letom zadržali na letisku v Kazani. Súd jej naposledy predĺžil väzbu do 5. augusta.
Americká vláda aj prezident Biden vyzvali Rusko na okamžité prepustenie Kurmaševovej. Obvinenia, ktorým čelia, považujú za trest za jej novinársku prácu.
RFE/RL však poznamenáva, že americké ministerstvo zahraničných vecí ju zatiaľ neoznačilo za "neoprávnene zadržiavanú" osobu. Tento krok by znamenal posilnenie významu jej prípadu, de facto by ho to kvalifikovalo ako politicky motivovaný.
"Pre prípady, ako je ten týkajúci sa Alsu, je na ministerstve zahraničných vecí oddelenie osobitného prezidentovho vyslanca pre záležitosti rukojemníkov," uvádza sa v denníku The National Press Club a organizácií, ako sú Reportéri bez hranice alebo Výbor na ochranu novinárov.
Ale aby sa jej situáciou mohlo toto oddelenie zaoberať, musela by byť označená za neoprávnene zadržiavanú. "Spĺňa všetky kritériá. Malo sa to stať okamžite. Malo sa to stať už pred mesiacmi," píše sa v liste.
Washington ako "neoprávnene zadržiavaných" označuje novinárov listu The Wall Street Journal Evana Gershkovicha a bývalého príslušníka americkej námornej pechoty Paula Whelana. Proces s Gershkovichom, obžalovaným zo špionáže, sa začal v stredu v Jekaterinburgu na Urale.