Môžeme povedať, že stredovek bol opitou spoločnosťou?
Určite áno, dokonca je až nepochopiteľné, ako spoločnosť mohla fungovať, lebo tie kvantá alkoholu, ktoré sa konzumovali, sú ohromujúce. Je veľmi ťažké robiť odhady pre všetky epochy, regióny, sociálne skupiny či pohlavie, ale historici stredoveku zhruba prišli k záveru, že priemerná denná spotreba takmer nikdy neklesala pod liter vína (vrátane detí a dojčiat), ale častejšie to boli dva až štyri litre na osobu.
Už vtedy o tom hovorili ako o alkoholickom nápoji?
Slovo alkohol ako označenie všetkých nápojov s obsahom etanolu sa objavilo až v devätnástom storočí, predtým to volali víno, ak teda nebolo dôležité, o aký konkrétny druh nápoja išlo. V súdnych spisoch bolo zapísané, že zločinec bol opitý vínom, ale on mohol byť pokojne opitý pivom. Ak to bolo potrebné, tak pochopiteľne uviedli konkrétny druh, teda pivo, víno, medovina, destilát, ale hromadný názov na alkoholické nápoje bol vinum, čiže víno.
A pili ho teda aj deti?
Áno, a v podstate ho dávali už aj deťom v prenatálnom období, lebo ho pili tehotné ženy. Ženy dostávali víno aj pri pôrode, na zmiernenie bolestí, ale aj v šestonedelí pre zdravie a na rýchle zotavenie. Deti pili odmalička, k čomu máme množstvo prameňov. Telá významných ľudí sa po smrti balzamovali, takže ešte aj mŕtvi sa okúpali vo víne alebo ich dokonca vo víne povarili. Takže alkohol ľudí sprevádzal od počatia až po smrť.